Szorongás tünete, mit tehetünk ellene?
Életünk során sokszor érzünk és átélünk idegességet, feszültséget: akár vizsgák előtt, állástárgyalások alkalmával, vagy egyéb mindennapos stresszhelyzetekben; ezek normális reakciók, amelyek napi életünk részét alkotják. Ez a fajta szorongás jó esetben (ha csekélyebb mértékű) akár még fokozhatja is a teljesítményünket. Ha viszont a szorongás érzése eluralkodik mindennapi életünkön, már károsan érintheti a szokásos tevékenységeket. Ebben az esetben, főként ha indokolatlannak tűnik a szorongás érzése, érdemes orvosi tanácsot, segítséget kérni.
Tünetek és jelek
A szorongás általános tünetei:
- rossz közérzet és általános nyugtalanság;
- képtelenség a lazításra;
- alvászavarok kialakulása;
- pánikepizódok jelentkezése;
- olyan érzés, hogy nem tudunk megbirkózni a problémákkal.
Sokféle tényező hozzájárulhat az állandó szorongásérzés kialakulásához, de igazából alapvető okot nem tudunk meghatározni. Lehet valaki eleve érzékenyebb minden jelenségre, vagy pedig korai gyermekkorában voltak rossz élményei és tapasztalatai. Öröklött képesség a mindennapi stresszel való megküzdés képessége.
Számos tényező befolyásolhatja ezt:
- milyen segítséget kap az illető a családtól, a barátoktól;
- milyen a szociális és gazdasági helyzet, körülmények;
- hányféle stressztényező éri az illetőt egyszerre;
- a stressztényezők milyen erősek, intenzívek?
Szorongásos tünetek jelentkezhetnek aktuális helyzetek kapcsán, így valamilyen konkrét félelem, fóbia esetén, vagy ha az illető gondolatai állandóan egyetlen probléma körüljárnak (például anyagi természetű gondjain). Állandó nyugtalanság és félelem is eluralkodhat, anélkül hogy bármi kézzelfogható oka volna. Szélsőséges helyzetben ez odáig fajulhat, hogy akut szorongásos rohamok alakulnak ki, amit más néven pánikrohamoknak nevezünk.
A szorongás légzési zavarokat okozhat, hiperventilációt, vagyis a szokásosnál gyorsabb légzési frekvenciát. Ez akkor adódhat elő, ha kritikus helyzetben valaki úgy érzi, hogy légzését szabályoznia kell, és ezt „túlszabályozza”. Leesik a vér szén-dioxidszintje, és kikapcsol a légzési automatizmus.
A légszomj érzése annyira zavaró, hogy egyre mélyebbeket lélegez a beteg. A káros kört szerencsére meg lehet szakítani: egyszerű papírzacskóba történő ki- és belégzések révén visszaáll a vérben a normális oxigén- és szén-dioxid szint. A hiperventiláció a pánikroham jellemző kísérő tünete.
- Szorongáscsökkentők
- Depresszió és öngyilkosság kamaszkorban
- A szorongás mint az álmatlanság oka
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Gyerekekben és serdülőkben az iskolai élet és a vizsgadrukk gyakran vezet szorongáshoz. Nem lehet elég korán felismernünk a tüneteket, és azt eldöntenünk, hogyan kezeljük őket, hogyan bánjunk velük.
A szorongás általános kiváltó okai:
- kapcsolati problémák;
- veszteség, gyász;
- egészségügyi problémák;
- pénzügyi gondok;
- munkahelyi problémák;
- megoldatlan konfliktusok;
- fóbiák, kényszerbetegség;
- szervi okok, pl. pajzsmirigytúlműködés
A szorongás kísérheti a depressziót, váltakozhat azzal, vagy lehet súlyosabb pszichiátriai betegség (így skizofrénia) része. Számos esetben nincs egyéb betegség a háttérben.
A kezelés lehetőségei
A kezelés első lépése annak kiderítése, hogy a szorongás mögött meghúzódik-e valamilyen testi betegség vagy pszichiátriai probléma. Ha a beteg először beszél erről az orvossal vagy más szakemberrel, fény derülhet olyan fontos dolgokra is, amelyekre addig nem gondolt. Vérvizsgálatot is rendelhet az orvos, amelyből kiderülhet, hogy valamilyen testi ok, például a pajzsmirigy túlműködési zavara idézi elő a szorongást.
A betegek egy része megnyugvással veszi tudomásul, ha az orvos elmondja, hogy tünetei szorongásos eredetűek, nem pedig súlyos szívbetegség következményei. A tünetek gyakran már ettől is elmúlnak, és a szorongás is javul.
A szorongás kezelésének két módja van: a gyógyszeres terápia és az ezt kiegészítő gyógymódok.
- Gyógyszeres terápiánál leggyakrabban az ún. benzodiazepin-csoportba tartozó szereket alkalmazzuk. Ezek rövidebb távon hasznosak, a szorongás és az alvászavarok kezelésére, veszélyük viszont, hogy hozzászokást és nem várt mellékhatásokat okozhatnak, így hosszú távon nem alkalmazhatók. Ha a beteg szorongásához depresszió társul, antidepresszáns szer is adandó.
- Kiegészítő gyógymódok meghatározásához a szakember megkeresi a szorongás eredetét, a kiváltó okokat. A pszichológiai megközelítés (kognitív és viselkedésterápia) szorongást provokáló helyzetekben próbálja meg módosítani a beteg reakcióit. Ha a szorongás alapja fóbia vagy kényszerbetegség, a háttérben meghúzódó pszichés problémákat kell megoldani.
Kilátások
A legtöbb esetben a szorongó beteg minél hamarabb kapja meg a kezelést, annál gyorsabban gyógyul. Megfelelő kezelés nélkül a szorongás rögzül, és élethosszig tartó állapottá válik.
Önsegítő módszerek
Az orvosi kezelés és a szakmai tanácsadás mellett a szorongó beteg számára igen fontos lehet az életmód megváltoztatása is. Vizsgálatok szerint például a rendszeres testmozgás segít a felesleges adrenalin
feldolgozásában, és a nyugtalanságot jól levezeti. A mozgás javítja a kedélyállapotot, és pozitív életszemléletet sugároz. A relaxációs technikák és a jóga szintén segíthet a szorongás csökkentésében. A stimulálok (így a koffein) fogyasztásának mérséklése is ebben az irányban hat: a szorongás testi tünetei szűnnek.
Pánikrohamok
A szorongásos beteg súlyos testi tüneteket is mutathat a magas adrenalinszint miatt, amit a félelmet, szorongást provokáló tényezők váltanak ki. (Normális körülmények között ez az ingerületátvivő anyag váltja ki veszélyhelyzetben a „küzdj, vagy menekülj” reakciót.) A pulzus és a légzés gyorsul, a vér a szervezet más részeiről az izmokba áramlik.
A pánikroham jellegzetes tünetei:
- szívdobogásérzés,
- mellkasi szorítás, fájdalom,
- gyors vagy nehezített légzés,
- általános gyengeségérzés,
- izzadás, remegés, hányinger,
- nehézségérzés a karokban,
- a kézujjak zsibbadása,
- halálfélelem.
A pánikroham lehet fóbiás eredetű, vagy az általánosuló szorongás visszatérő tünete is. A pánikroham a szenvedő alany számára vészjelzés, és nehezen lehet a valódi szívrohamtól elkülöníteni. Bár igazán semmilyen következménnyel nem jár, és a roham után a beteg jól van, ha pánikrohamban lévő beteget látunk, igen nehéz eldönteni, hogy nincs-e valami sokkal súlyosabb probléma, így érdemes azonnali orvosi segítséget kérni!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.