Gyermekvállalás és cukorbetegség
A cukorbetegség öröklődése
Öröklődés szempontjából a diabétesz l-es és 2-es típusa különbözik. Általánosságban igaz, hogy a tisztázatlan, sok gén sokirányú kapcsolódásával jellemezhető öröklésmenet ellenére a családi előfordulás 2-es típusú cukorbetegségben gyakoribb, l-es típusban az öröklődésben szerepet játszó génkapcsolatok jobban ismertek, de a családon belüli ismétlődés nem szabályszerű.
A lakosság cukorbetegség iránti hajlama 0,05-0,3%, ami azt jelenti, hogy ezerből minden ötödik-harmadik ember hajlamos diabéteszre!
- 1-es típusú diabéteszben csak az anya cukorbetegsége esetén az utód diabéteszének valószínűsége 2-3%, az apa cukorbetegsége esetén – itt nem részletezhető genetikai okokból eredően, a várttal szemben, az anya esetében észleltnél valamivel nagyobb – 5-6%.
- Mindkét szülő 1-es típusú diabétesze esetén az utód cukorbetegségének valószínűsége 20-30%. Egy testvér 1-es típusú diabétesze esetén egy ún. nem HLA identikus testvér cukorbetegségének valószínűsége 2-4%, egypetéjű ikerpár esetén azonban 30-70%. Kétpetéjű ikerpárnál az egyik testvér l-es típusú cukorbetegsége esetén a másik testvér kockázata arra, hogy az élete folyamán cukorbeteg legyen 10-12%.
- 2-es típusú cukorbetegek első fokú leszármazottainak diabétesz-valószínűsége elérheti a 40%-ot is. Ha mindkét szülő 2-es típusú cukorbetegségben szenved, a kockázat elérheti a 60%-ot is. Egypetéjű ikerpár egyik tagjának 2-es típusú diabétesze esetében a másik testvérpár cukorbetegségének valószínűsége csaknem 100%.
Mit jelent a HLA?
A rövidítés az angol histocompatibility locus antigén elnevezés kezdőbetűiből származik, s a szervezet szövetspecifikus természetét meghatározó tulajdonságra vonatkozik. HLA-identikus az a testvérpár, amely a fő HLA antigének tekintetében egyezik egymással. Az egypetéjű ikrek mindig azonos HLA génhordozók, de különböző időben született testvérek is lehetnek egyező, vagy eltérő HLA-génszerkezetűek.
A fenti számok népesség szintű adatokat tükröznek. Az adott személy esetében részletes genetikai tanácsadás adhat konkrét útmutatást.
Prégesztációs és gesztációs cukorbetegség
A cukorbetegség, annak függvényében, hogy egy adott terhesség előtt is ismert volt-e már, avagy annak kapcsán kerül felismerésre, ún. korábban is meglévő (prégesztációs), illetve aktuálisan felismert (terhességi, gesztációs) cukorbetegség lehet.
Ez természetesen nem jelent típus szerinti különbséget, az elkülönítés pusztán az adott terhesség szempontjából történik, de ismerete a kezelőorvos (és az érintett személy) részéről más-más teendőket igényel.
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A cukorbetegség és hatása az érrendszerre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- A prégesztációs cukorbetegség a diabétesz típusa szerint l-es és 2-es forma is lehet, míg a terhességi cukorbetegség „tipizálására” csak szülést követően kerül sor, ha a diabétesz fennmarad.
- A gesztációs diabéteszes esetek nagyobb része ugyanis a szülést követően normális szénhidrát-anyagcserébe, vagy a szénhidrátanyagcsere-zavarok enyhébb formájába, csökkent cukortűrő képességbe, vagy emelkedett éhomi vércukorszinttel járó állapotba megy át. Ez a javulás az esetek egy részében csak átmeneti, mert az érintettek közel felénél a szülést követő 10 évben végleges cukorbetegség jelentkezik. Egy későbbi cukorbetegség kialakulása gyakoribb azokban az esetekben, ahol a terhességi cukorbetegség a várandósság korai szakaszában felismerésre került, vagy a terhesség alatt inzulinkezelésre kerül sor.
A kérdés pontosabb megértéséhez át kell tekintenünk a cukorbetegséget megelőző állapotokat. Az egészségesek és a cukorbetegek között létezik ugyanis a szénhidrát-anyagcsere enyhébb fokú károsodása is, amit a források egy része cukorbetegséget megelőző állapotként (prédiabétesz), más része köztes anyagcserezavarként (köztes hiperglikémia) említ.
Milyen vizsgálatokra kell számítani?
Az OGTT szájon át, 75 gramm cukorral történő terhelést jelent (oral glucose tolerance test = „cukorterhelés”), ennek 120. percében vett vérminta cukortartalma jelzi a vizsgált személy „cukortűrő képességét”. Ha az éhomi vércukorszint 6,1-6,9 mmol/1 és a cukorterhelés 120. percében mért érték 7,8-11,0 mmol/1 közötti, akkor IFG + IGT állapot egyidejű fennállásáról beszélünk.
Az IFG és az IGT kategória terhességgel társulva súlyosabb anyagcserezavart jelent, ezért megkülönböztetésükre terhességben nem kerül sor, hanem a szénhidrátanyagcsere-zavarok minden formáját ebben az állapotban terhességi cukorbetegségként értékeljük és kezeljük.
Hogyan történik a vizsgálat?
Felmerülhet a kérdés, hogy nem terhes állapotban miért szükséges az IFG és az IGT állapot megkülönböztetése a cukorbetegség mellett, miért nem elegendő csak a két szélső érték, az egészségesek és a cukorbetegek megkülönböztetése? Ennek oka a szénhidrát anyagcserezavarok keringési veszélyeztetettséget fokozó hatásában keresendő.
Kimutatták, hogy az egészségesekétől eltérő minden vércukor-emelkedés növeli a szívkoszorúér bántalmak előfordulásának esélyét.
A különböző szénhidrát-anyagcserezavar formák keringést veszélyeztető hatása, csökkenő sorrendben:
- cukorbetegség,
- csökkent cukortűrő képesség (IGT állapot), IFG + IGT állapot együttes fennállása,
- emelkedett éhomi vércukorszint (IFG állapot).
Az eltérések időben történő felismerése segíthet visszafordításukban, a súlyosabb mértékű anyagcserezavar kialakulásának megelőzésében. Mindkét állapot, az emelkedett éhomi vércukorszint és a csökkent cukortűrő képesség is, átalakulhat cukorbetegséggé, tartósan fennmarad, illetve megfelelő életmódváltoztatással visszafordítható.
Terhességben a magas vércukorszint az elsődleges veszély, aktuálisan kevésbé probléma az enyhe anyagcserezavar késői érszövődményeket okozó hatása. Felismerésük esetén, ilyenkor is az első lépés a megfelelő életmód, étrend és fizikai aktivitás kialakítása.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.