Szabad-e gyógyfürdőzni magas vérnyomással?
A hipertóniás vagy idősebb embereknél gyakran vetődik fel a kérdés, hogy a hipertóniával fennálló egyidejű ízületi panaszok miatt szabad-e gyógyfürdőt igénybe venni? Erre a kérdésre egyetemes érvényű választ adni soha sem lehet. A fiatal hipertóniás, akinek semmiféle érrendszeri elváltozása nincsen, s akinek hipertóniája nyilván csak rövid ideje áll fenn, különösebb kockázat nélkül igénybe veheti a termálfürdőket.
Meleg víz hatásai
Természetesen a gyógyszerszedés egymagában hajlamosíthat ortosztatikus alacsony vérnyomásra testhelyzet változáskor. Meleg vízben a nagyfokú értágulás talán ezt a hajlamot növelheti. Ezért még a fiatal hipertóniásnál is bizonyos fokú óvatosságra van szükség a szabadban levő termálfürdő medencéjében, ahol rosszullét esetén gyors segítségre kevésbé számíthat. Városi termálfürdőkben az ilyen veszély gyakorlatilag elhanyagolható.
Gyökeresen más a helyzet idős hipertóniások esetében, akiknél esetleg fennállhat a szív és az érrendszer károsodása. Kizárólag csak orvosi vizsgálat után szabad termálfürdőt igénybe venniük. Akkor is csak az orvos által előírt ideig és csak az engedélyezett hőmérsékletű vízben szabad tartózkodni, különben kellemetlen meglepetések érhetik az embert. Ami vonatkozik a termálfürdőkre, az érvényes az otthoni kádfürdőre is.
A hőmérséklet a legfontosabb tényező
A termálvizekben nem a víz sótartalma, hanem hőmérséklete az a tényező, amely az anyagcserét és a szívműködést fokozza, az ereket kitágítja. Még teljesen egészséges, idős embernek sem használ a túlzottan elnyújtott és túl forró kád- vagy termálfürdő, mert nagyon elbágyasztja, elgyengíti.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.