Fogyás szibutraminnal? Mennyire veszélyes?
A telítettségérzést fokozó szibutramin
A szibutramin többek között az agy szerotonin-szintjét befolyásolja, drasztikus módosulás nélkül. Hatására növekszik a telítettségérzés, melyet az étkezés közben már hamar észlelhetünk, emellett kimutattak egy mérsékelt termogenezist, azaz belső hőenergiatermelést-fokozó hatását is, mely önmagában is növelheti az energialeadást. A szervezet így nem áll át raktározó funkcióra.
Fogyási eredmények
A gyógyszer hatékonyságát több, mint 10 000 betegen bizonyították egy STORM nevű vizsgálat keretében. Az első félévben a betegek diéta és szibutramin mellett 11,3 kg-ot fogytak, majd a betegeket két csoportra osztva az egyik csoport a diéta mellé szibutramint, a másik placebót kapott és ezt még másfél évig fenntartották. A szibutramint kapók súlya másfél év után is 10,2 kg-mal volt kevesebb, míg a hatóanyag nélküli tablettát, a placebót kapók, 6 kg-ot visszahíztak.
A szibutramint szedő betegek a STROM vizsgálatban kétszer annyit fogytak, mint azok, akik csak diétáztak és mozogtak. Kedvező hatása nemcsak a testsúlycsökkentésben mutatkozott meg, hanem hatására a triglicerid-, koleszterin-, a védőfaktor HDL-koleszterin- és az inzulinszintek is kedvezően javultak.
Veszélyes hasi zsír csökkentése
Az elhízásban a hasra terjedő, speciális zsírsejtekből álló lerakódás a veszélyes, ez okozza a rizikófaktorok és a szív-érrendszeri betegségek kialakulását. CT-vel ellenőrzött vizsgálatban bizonyították, hogy a szibutramin elsősorban a hasi zsírt csökkentette 22%-al. Miután e zsírsejtek különböző, az elhízásban is szerepet játszó anyagokat termelnek, nem volt meglepő, hogy ezek vérszintjét is a szibutramin kedvezően befolyásolta.
A szibutramin mellékhatásai
A szibutramin esetében mellékhatásként a pulzus és a vérnyomás esetenkénti – nem releváns – emelkedése fordulhat elő. Ami a vérnyomásemelkedést illeti, kevés esetben jelentkezik, hiszen a gyógyszer mellett bekövetkező testsúlycsökkenés általában vérnyomáscsökkentő hatású. Egyébként ritkán szájszárazság, alvászavar, székrekedés fordulhat elő mellékhatásként. Emellett súlyos szív- és érrendszeri mellékhatások is előfordulhatnak!
2002-ben egy ötéves kifutású nemzetközi ún. SCOUT-vizsgálat indult, több, mint 10 000 szív- és érrendszeri, valamint diabéteszes betegben, ahol jelenleg e gyógyszer még nem javasolt, és amelyben a megbetegedési adatokat követjük, ellenőrzött körülmények között.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.