Jó tanácsok az altatók használatához!
Íme, néhány jó tanács:
- Próbáljon ki előbb minden más lehetséges módszert! A legtöbb alvási probléma nem igényel gyógyszeres kezelést, lehet, hogy elég csak megérteni ennek a természetes jelenségnek a folyamatát és részleteit. Sokszor az alvási probléma valami hirtelen, váratlan napközbeni változásnak az eredménye – lehet ez egy új munkahely, egy közelgő esemény, egy kellemetlen veszekedés -, és nincs szükség gyógyszerre, csak némi időre. Sokkal célzottabb és kevésbé bonyolult, ha odafigyelünk olyan dolgokra, mint a helyes alváshigiénia, a megfelelő lazítás, a biofeedback, a helyes fizikai és szellemi környezet és az élettel szemben támasztott mértékletes elvárások.
- Alkohol, kávé. Vizsgálja meg gondosan, hogy mennyi alkoholt, mennyi kávét fogyaszt, mert ezek okozhatnak alvásproblémákat, vagy súlyosbíthatják a már meglevőt.
- Az erős horkolás, a légzésmegállás vagy a krónikus tüdőbetegségek esetén az altató vagy az alkohol súlyosbíthatja a helyzetet. Feltétlenül ki kell kérni az orvos tanácsát.
- Betegség. Végig kell gondolnia, hogy nincs-e valami olyan orvosi problémája, ami nem hagyja elaludni, vagy ami miatt korábban felébred álmából.
Az alvászavar az azt kiváltó ok kezelését igényli – például az ízületi gyulladás esetén a fájdalomcsillapítást – nem pedig altatótablettát. Nézze át az orvosával együtt, hogy milyen gyógyszereket szed, nincs-e köztük olyan, ami az éberséget fokozza.
Legenyhébb módszerrel kezdje
Ha semmiképpen nem tud az alváson javítani gyógyszer nélkül, a lehető legenyhébb gyógyszerrel kezdje a terápiát, gyógyteával vagy a triptofánokkal. Ezeknek a szereknek a hatása csak néhány éjszaka után mutatkozik teljes mértékben, ne csüggedjen hát. Ha ezek az egyszerű gyógyszerek nem hatnak, akkor szükségessé válhat valami erősebb szer – esetleg az antihisztaminok. Nem tanácsos az altatót hosszabb ideig szedni. Sokaknak teljesen természetes, ha egyszer-egyszer rosszul alszanak, s úgy vélik, egy kis délutáni szundikálás helyrebillentheti az egyensúlyt.
Ha nincs javulás
Ha az enyhébb altatópirulák nem hoznak javulást, orvoshoz kell fordulni, hogy ki lehessen deríteni a kiváltó okot. A receptköteles altatók rövid távú kezelésre alkalmasak, nem szabad őket egyhuzamban egy hónapnál hosszabb ideig használni.
Amikor hozzászokik a szervezet…
A gyógyszerhez gyorsan hozzászokik a szervezet, ami azt jelenti, hogy hamarosan elmúlik az áhított hatás – a visszacsapás jelensége miatt lehetetlenné válik a gyógyszer abbahagyása (ha hosszabb használat után vonják meg valakitől a gyógyszert, az súlyosbítja az álmatlanságot, ami aztán állandósítja a gyógyszer használatát).
Ezeket a gyógyszereket nem szabad az alvási higiénia helyett alkalmazni, csak akkor, ha az alvási higiénia, a testmozgás, az étrend, az alkohol- és a kávéfogyasztás és a relaxációs terápia nem elegendő az alvás javítására. Sohasem szabad másféle nyugtatót vagy idegcsillapítót szedni az altatóval egyidejűleg, sőt más olyan gyógyszerrel sem, amelynek nyugtató mellékhatása lehet. Fatális túladagolást okozhat az altató és az alkohol együttes hatása.
Figyeljen gondosan, hogy milyen mellékhatást okoz az ön altatója
Tartsa különösen szem előtt a kedélyállapot, a gondolkodás és a személyiség változásait. Ha csökken napközben a teljesítőképessége, ha a járása bizonytalanná válik, az azt jelzi, hogy túl sok gyógyszer került a szervezetébe. Már néhány nap vagy hét múlva kialakulhat ez a jelenség, ha minden este folyamatosan szedi a tablettákat. Az időseknek kevesebb gyógyszerre van szükségük – általában elég a felnőttadag fele.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.