Az álmukban beszélők
Igen gyakori jelenség, különösen a gyerekeknél, hogy valaki beszél álmában, vagy legalábbis valamiféle hangokat ad ki. Nagyon szórakoztató tud lenni, amikor az ember hallgatja a gyerekét motyogni, de lehet nagyon félelmetes is. Bár ez a jelenség az alvás bármely fázisában, az éjszaka folyamán bármikor bekövetkezhet, azért a szürkületi zónában a leggyakoribb, különösen amikor a mély alvásból az éberség felé emelkedünk.
Mikor történik?
Az álomban beszélés kereken 20%-a a REM vagy álmodási szakaszban következik be, amikor a beszédhez szükséges izmok rendes körülmények között gátlás alatt vannak. A beszélésre irányuló kezdeményezések az álom során többnyire kapcsolatban vannak azzal, amit az alvó álmában lát; ha a REM fázisban a beszéd elkezdése után nem sokkal felébresztik az alvót, akkor igen gyakran el tudja mondani az illető, hogy mit álmodott, és ez szoros kapcsolatban van azzal a „beszéddel”, amit közvetlen előtte hallani lehetett.
Napi események tükröződnek vissza
A közhiedelemmel ellentétben, az álomban mondottak, amennyiben értelmes szavakból vagy kifejezésekből állnak, egyáltalán nem tudatunk mélyének titkait tárják fel, annál sokkal prózaibbak. Álmában a legtöbb ember a nap eseményeiről, evésről, iskolai feladatról vagy az aznap történt megbeszélésekről, tárgyalásokról beszél.
Valójában ez a „beszéd” nem összefüggő, csupán egy-két szóból áll, talán egy-két kifejezésből – valami sehova nem tartozó gondolatról vagy mondatról van szó. Igazából meglehetősen ritka egyhuzamban két-három mondatot hallani; sokkal gyakoribb a csupán egyetlen szó, mint például „jó”, „rendben”. A második leggyakoribb a rövid kifejezés, mondatrészlet vagy félbemaradt gondolat – mint például „akkor jó”, „igen, az fontos”, vagy „nemet mondtam”. Igen gyakori, hogy valami érzelmet vagy hatást kapcsolnak a mondottakhoz, ami lehet düh vagy félelem, de öröm vagy bánat is.
Mély alvásban is előfordulhat
Ha a beszéd inkább a mély alvási fázisban következik be, mint a REM szakaszban, akkor valószínűbb az egy-két szó, ami ráadásul zavaros és érthetetlen is, tükrözve a mély alvást.
- Mi is az álom?
- Gondolkodás az álmodás során
- Mikor játszódnak az álombeli események?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Tudunk-e beszélgetni az álmukban beszélőkkel?
Amint láthattuk, az álmukban beszélők, akik érthető mondatokat vagy kifejezéseket mondanak, a szürkületi zónában vannak. Lehetséges, bár nem valószínű, hogy egy ilyen alvóval beszélgethetünk, lehet, hogy a vele egy szobában levő kérdéseire az alvó ember értelmes válaszokat ad.
Értsük meg az álmukban beszélőket
Ha valaki álmában beszél, azt nem tekintik sem pszichés betegségnek, sem semmilyen más betegségnek. Úgy tűnik, hogy valamiféle működési zavarról van szó, valami hibáról, amikor is az alvás különböző fázisaira jellemző csökkent izomtónus nem következik be, így tehát az alvó, legalábbis részlegesen, képes kommunikálni.
Az alvás közben előforduló beszéd újabb bizonyíték arra, hogy az alvás teljes ideje alatt folyik valamiféle gondolkodás, és ha az izmok valamiképp lehetőséget kapnak a reagálásra, akkor bekövetkezik alvás közben a beszéd. Bár a beszéd során valamiféle információra fény derülhet, az azért nagyon ritka. A jelenség jóindulatú, többnyire következmények nélkül való, és majdhogynem általános.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.