Katasztrófák és cirkadián hullámvölgyek
Az ember általában éjszaka születik, és éjszaka hal meg. A spontán vajúdás és a születés leggyakrabban éjfél és reggel hat között történik, és a halálozás nagyobb csúcsa reggel négy és hat óra között van, míg van egy kisebb csúcs délután kettő és négy óra között. A szívroham leggyakrabban reggel hat és tíz között, az agyvérzés leggyakrabban reggel öt és hat között fordul elő. Ezek a csúcsok megfeleltethetők a legnagyobb aluszékonyság periódusával, reggel három és öt óra között.
Mivel a legnagyobb aluszékonyság órái a leggyengébb teljesítménnyel társulnak, mikor az éberség és a figyelem a legalacsonyabb szinten vannak, nem meglepő, hogy a gépkocsi balesetek (pl. árokba hajtás) leggyakrabban reggel kettő és hat óra között fordulnak elő, míg van egy csúcs délután egy és négy óra között is.
Tanulmányok is bizonyítják
Hasonlóképpen tanulmányok tucatjai mutatják, hogy a munkahelyi balesetek, amelyeket gyakran a gyenge teljesítőképesség és a csökkent éberség okoz, legvalószínűbben a két cirkadián hullámvölgy alatt fordulnak elő. Nem kérdéses: a megnövekedett aluszékonyság időpontjai a betegség és baleset jelentős rizikófaktoraiként szerepelnek, és ezt a kockázatot növeli a korábbi alváshiány.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.