Csak annyit cipeljünk, amennyit feltétlenül muszáj!
A hátfájás ma már egyre fiatalabb és fiatalabb korban jelentkezik. A hátfájás legfőbb oka a súly, amelyet a fiatalok a hátukon cipelnek. Az ideális az lenne, ha egy gyerek vagy egy kamasz nem hordana a testsúlyánál 10-15%-ánál nehezebb terhet az iskolatáskájában vagy a hátizsákjában. Viszont a gyerek az gyerek, vagyis hétről hétre egyre több mindent zsúfol bele a táskájába.
Itt kellene közbelépnie a szülőknek. Legalább biztassák csemetéjüket, hogy este pakoljon ki a táskából, és csak azt csomagolja be, ami feltétlenül szükséges másnap.
Mindenkit érint
Ez persze nemcsak a fiatalokra, de mindenkire érvényes. Csak azt kellene magunkkal cipelnünk, amire csakugyan szükségünk van, és azt is a lehető legpraktikusabb módon. Ez leginkább a táskánk típusán múlik. Ha rendszeresen használunk válltáskát, aktatáskát vagy kézitáskát, mindig ugyanazon a vállunkon vagy ugyanabban a kezünkben hordjuk-e? Ügyelünk-e rá, hogy csak az legyen benne, ami kell?
Hátitáska és hátizsák
A legjobbnak a hátizsák tűnik, mert egyenletesen oszlik el benne a holmink, így egyenletesen terheli a hátunkat. Tanácsos lemérni a rendszeresen használt táskánk vagy hátizsákunk súlyát. Meglepően tapasztaljuk, mekkora súlyokat cipelünk nap mint nap. Valóban szükségünk van minderre? Rostáljuk meg őket, csak azt tegyük a táskánkba, amire szükségünk van, így megkíméljük a hátunkat is.
Visel az övén kulcscsomót vagy mobiltelefont, a farzsebében levéltárcát, zsebszámítógépet? Kényelmetlenül tud ülni vagy feküdni tőlük? Ha igen, jó esély van rá, hogy olyan tartásra kényszerül, amelyben kényelmetlenül érzi magát, ez pedig növelheti a hátfájás kockázatát.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.