Korai serdülés tünetei, hogyan kezelhető?
Elég bizarr az újszülöttön látni, hogy – akár fiú, akár lány – duzzadtak az emlői, még abszurdabb érzés az újszülött kislány hüvelyéből távozó néhány csepp vért látni: ilyen korán kezdődne a kamaszkor?! Ezekért az élettani, tehát nem kóros jelenségekért a magzatkorban a méhlepényen átjutó anyai hormonok illetve ezek hiánya felel. De későbbi életkorban is találkozhatunk időnek előtte kamaszodásra utaló jelekkel: ezekkel mit kezdjünk?
Tünetek
A serdülés első jelei, a külső nemi szervek megváltozása, a hónalj és a szeméremtáj szőrösödése, lányoknál a mell növekedése, fiúknál a pénisz hosszabbodása normális esetben a kamaszkor éveiben tűnnek fel. Ez azért van így, mert az agyunkban van egy apró óra, amelyik – máig sem teljesen tisztázott módon – megérzi, ha elérkezett az idő és a testnek el kell indulnia a felnőttkor felé.
Az óra jelzésére aztán az agyban levő hipotalamusz és az agyalapi mirigy megváltoztatja hormontermelését – ez serkenti az ivarmirigyeket, a petefészket illetve a herét a saját hormontermelésének „felpörgetésére” és az ivarsejtek termelésére: ezek hatására látjuk a testen szembetűnő változásokat. A serdülés folyamatában fontos szerepet kap a mellékvesének nevezett hormontermelő szerv: a megfelelő pillanatban az itt folyó férfihormon-termelés is felgyorsul, a vérbe kerülő androgének mennyisége fiúkban és lányokban is sokszorozódik. Ahhoz, hogy a serdülés „időben” induljon és rendben folyjon, ezen hormontermelő szervek megfelelő működésére van szükség.
Mit értünk korai serdülés alatt?
Ha korai serdülésről akarunk beszélni, először tisztázni kell, mit értünk „korai” alatt: évszázadról évszázadra, generációról generációra is változik, hogy egy népesség gyermekei átlagosan milyen életkorukban kezdenek serdülni – aki ezt az átlagot érdemben megelőzi, az nevezhető „sietősnek”. Jelenleg Magyarországon lányokban a nyolcéves-, fiúkban a kilencéves kor előtt induló serdülést tartjuk kórosnak.
Kóros állapot?
Ha felmerül, hogy egy gyerek kórosan korán kezd kamaszodni, a következő vizsgálatok segíthetnek eldönteni, hogy ez valóban kóros-e, melyik szerv betegsége okozza és mit tehetünk ellene, kell-e tennünk bármit egyáltalán?
- Rohamokban jelentkező fejfájások
- Hirtelen látászavar tünetei
- A libidó csökkenése és okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Vizsgálatok
Alapos testi vizsgálattal végig kell nézni, a serdülésnek milyen jeleit láthatjuk (szőrös-e a hónalj, felszaporodott-e a mirigyes állomány az emlőkben, megjelent-e szeméremszőrzet, megnagyobbodott-e a pénisz, mekkorák a herék). A testmagasság mérésével és a csontkor meghatározásával (amely egy kézfej-röntgen elemzését jelenti) megállapíthatjuk, hogy a szervezet egésze előreszaladt-e, érettebb-e naptári koránál vagy csak egy szerv dolgozik rosszul.
Vérvételt követően laborvizsgálatokkal tudjuk felmérni, mely hormonok mennyisége emelkedett a kornak megfelelő alacsony értéktől a felnőttkorra jellemző magasabb szintre – vagy van-e kórosan magas hormonérték. Amennyiben találunk kóros hormonértéket, meg kell vizsgálnunk azokat a szerveket, amelyek az adott hormont termelik. Ezt például ultrahang vizsgálattal vagy esetleg MRI-vel tehetjük.
Megjelenő önálló tünetek
Kóros korai serdülés leggyakoribb önálló tünete a kislányok meginduló mellfejlődése. Ennek leggyakoribb oka valamilyen átmeneti, spontán megszűnő folyamat: ilyenkor sem a test érettsége nincs a naptári életkor előtt, sem a hormonszintek nem kórosak. Ilyenkor elég várni és figyelni – általában nem folytatódik a serdülés, egy kicsi emlőduzzanat után megáll a folyamat.
Hasonló tünetet okozhat egy magától megszűnő petefészek-ciszta, amely átmenetileg akár magasabb ösztrogén-szintet is produkálhat, azonban a ciszta megszűnésével (általában magától eltűnik, ritkán szorul sebészi beavatkozásra) a kóros hormonszint eltűnik, az emlőfejlődés nem folytatódik.
Önálló tünet lehet még a szeméremszőrzet megjelenése, amelyet fiúkban kísérhet a pénisz megnagyobbodása is, azonban lányokban nincs emlőfejlődés és a fiúk heréje sem kezd el növekedni. Ez akkor alakulhat ki, ha valamelyik szerv nagy mennyiségben termel férfihormont. Ennek leggyakrabban a mellékvesék veleszületett hibás működése az oka.
A hiba miatt – nem feltétlenül közvetlenül a megszületés után – a mellékvesék tévedésből, más hormonok helyett termelnek androgéneket. Megfelelő hormongyógyszer adagolásával a hibás működés helyreállítható, a felesleges mennyiségű férfihormon eltűnik a vérkeringésből, így a tünetek, a korai serdülés is leállítható. Ritka szerencsére az, hogy a herék maguk termelnek a kamaszkor előtt „felnőttnek megfelelő adag” férfihormont, ezt például valamilyen tumor okozhatja.
Hüvelyi eredetű vér kislányoknál
Kislányok pelenkáján vagy később bugyiján feltűnhet kevés, hüvelyi eredetűnek gondolt vér. Ez sokszor inkább a húgycsőből származik, és még, ha valóban a hüvelyből távozott is, akkor is valószínűbb, hogy valamilyen helyi sérülés következménye, nem valódi menstruáció. Ilyenkor sokat segíthet már a testi vizsgálat is: emlőfejlődés és szeméremszőrzet megjelenés nélkül szinte kizárt, hogy egy kamaszodásnak indult méhből származzon a vérzés.
Teljes pubertás elindulása (idő előtt)
Vannak persze olyan esetek is, amikor a serdülésnek nem csak egy-egy tünetét látjuk korán megjelenni, hanem úgy tűnik, a teljes pubertás elindul idejekorán. Ennek a hátterében az agy pici órájának hibáját, téves működését kell keresnünk. Lehet például, hogy valamilyen kóros folyamat, gyulladás vagy tumor állítja el az órát, ezért, ha központi eredetű korai serdülésre utalnak a tünetek és a laborleletek, mindenképp el kell valamilyen agyi képalkotó vizsgálatot végezni.
Nagyon sokszor szerencsére semmilyen betegség nem mutatható ki az agyban, ilyenkor az gondolhatjuk, hogy az óra magától kezdett sietni. Előfordul, hogy épp csak egy picit indul el a serdülés előbb a normálisnak tartottnál – ezekben az esetekben általában a családban másokról is kiderül, hogy „siet az órájuk” (például anya-nagymama 10-11 évesen már menstruált).
Kezelés fontossága
Még, ha nem is találunk semmilyen kórfolyamatot a korán elinduló pubertás mögött, akkor is foglalkozni kell vele, kezelni kell. Azon túl, hogy egy 6-7 éves gyerek nem kész sem pszichésen, sem szocializációban az érettségre, a testének sem ideális a korai felnőtté válás. A csontrendszer fejlődésének, a testmagasság alakulásának, az izomzat érésének is szüksége van a teljes gyerekkor idejére ahhoz, hogy a hosszú felnőttkorban megfelelően működjön.
Ezért a nagyon korán induló serdülést le szokták állítani: rendszeresen adott hormoninjekciókkal a sietős óra csöngését el lehet halkítani – a gyógyszerelés abbahagyásával aztán a szervezet felébred a vekkerére és elindul egy élettani kamaszkor, majd felnőttkor felé.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.