Immunhiány tünetei gyermekeknél
Immunhiányra akkor gyanakodunk, hogy ha egy gyermeknek gyakran vannak súlyos fertőzései, melyek elhúzódóan gyógyulnak, a szokásos kezelésre alig reagálnak, és szokatlan szövődmények társulnak hozzá. Ezek között leggyakoribbak a légúti infekciók, de a bőrt, a szem, száj és az emésztőszervrendszer nyálkahártyáját érintő fertőzések sem ritkák. További figyelem felhívó jel, hogy a fertőzések az immunhiányos betegekben ritkán maradnak helyiek, azaz csak a bőrfelületet, nyálkahártyát érintőek.
Gyenge immunrendszer következményei
Gyengült védekezés esetében a kórokozók könnyen bekerülnek a véráramba, így a behatolási kaputól távoli, rejtett helyekre is könnyen eljutnak, ott elszaporodnak és súlyos, akár életveszélyes fertőzést alakítanak ki, pl. agyhártyagyulladás, csontvelőgyulladás, stb.
Immunhiány tünetei
Immunhiányra figyelem felhívó jel, ha egy gyermeknek 1 éven belül hatnál több új infekciója jelentkezik, ezek közül legalább kettő súlyos tüdőgyulladás, valamint szepszis, vagy agyhártyagyulladás alakul ki. A tartós (2 hónapon túli) minimális hatású antibiotikum kúra is felkelti az immunhiány gyanúját, ugyanis a kórokozók dőléséhez az immunrendszer végrehajtó sejtjei is szükségesek, az antibiotikumok önmagukban nem elegendőek.
Ráadásul az elégtelenül működő, a kórokozót elpusztítani ugyan nem tudó, de bekebelező falósejtek menedéket nyújtanak azok számára, elrejtik a védelem többi eleme, sőt még az antibiotikum hatás elől is. Az immunhiányos gyermekek lassan fejlődnek, vékonyak, kortársaiktól magasságban elmaradnak. A nyálkahártyák makacs gombás fertőzései, állandóan kiújuló tályogok, szokatlan kórokozók jelenléte, az élő kórokozót tartalmazó védőoltásokhoz kapcsolódó szövődmények, a családban előforduló immunhiány, vagy ismeretlen eredetű korai halál mind-mind figyelem felkeltőek.
Jellemző betegésgek
A jellemző betegségek és kórokozók segítenek az immunhiány típusának a felismerésében. Az ellenanyag termelő B-sejtek, azaz a humorális immunrendszer funkció zavarára utalnak a visszatérő bakteriális arcüreg és tüdőfertőzések, tokos baktériumok (Streptococcus pneumoniae, Haemophylus influenzae) által okozott szepszis, más eltéréssel nem magyarázható hörgőtágulat, krónikus, vagy visszatérő gyomor-, bélhurut, melyet általában enterovírusok, vagy protozoon (Giardia) okoz.
- Rohamokban jelentkező fejfájások
- Hirtelen látászavar tünetei
- A libidó csökkenése és okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az enterovírusok a bélrendszerből bejuthatnak az idegrendszerbe is, súlyos, elhúzódó agyhártya-, és agyvelőgyulladást okozhatnak. A humorális immunrendszer zavarához gyakran társulnak ízületi gyulladások is, melyek autoimmun betegséggel téveszthetők össze.
Sejtes immunitás funkció zavara
A sejtes immunitás funkció zavarára, T-sejt defektusra utalnak a visszatérő, súlyos, vagy szokatlan vírusfertőzések (Varicella-zoster, Cytomegalovirus, Herpesvirus), krónikus candidiasis, szájpenész, hasmenés, a súlyos újszülött kori ekcéma.
Fagocita rendellenessége
A fagocita rendellenességekre utal a lassú sebgyógyulás, a köldökcsonk késői leválása, a nyirokcsomók gyulladása, el-tályogosodása, illetve egyéb lágyrész tályogok, bőrgennyedések kialakulása. A krónikus íny- és fogágy gyulladások, szájnyálkahárlya fekélyek esetén szintén gondolni kell fagocita funkció zavarra. Jellemző kórokozók a gombák (Candida, Aspergillus), illetve a gennykeltő Staphylococcus aureus.
Komplex deketusok
A komplement defektusokra gennyes agyhártyagyulladás, illetve autoimmun betegségek kialakulása jellemző.
Kórisme
Az immunhiányos állapot diagnózisához, a betegség típusának megállapításához és a beteg aktuális állapotának felméréséhez laboratóriumi vizsgálatok szükségesek. A vér alakos elemeinek, elsősorban a különböző fehérvérsejtek arányának meghatározása nélkülözhetetlen, de fontos az egyéb szervi eltérések kizárása is. Szűrővizsgálatként máj-vesefunkció, vércukor, szérum ionok és vizelet ellenőrzés szükséges. Az aktuális infekcióról a gyulladásos paraméterek (vérsejtsüllyedés, C-reaktív protein), váladéktenyésztések, képalkotó (röntgen, ultrahang) vizsgálatok leletei adnak információt.
A humorális immunitás és komplement rendszer működéséről az antitest (immunglobulin G, A és M), specifikus antitest, valamint a komplement fehérjék szintje ad felvilágosítást. Ha T-limfocita rendellenesség lehetősége merül fel, a laboratóriumi vizsgálatban a limfocitákat kémiai anyagokkal stimulálják, vagy bőrpróbát (pl. tuberkulin-teszt) végeznek. A fagociták működéséről ad felvilágosítást a baktériumok elölésében fontos oxigén gyök termelésének meghatározása. Ha bármelyik eredmény kóros, rendszerint további vizsgálatok szükségesek.
Megelőzés, kezelés
A másodlagos immunhiányok többsége megelőzhető, illetve gyógyítható az alapbetegség megelőzésével, illetve gyógyításával, gondozásával (pl. krónikus vesebetegség, cukorbetegség), vagy bizonyos fertőzések (pl. HIV), balesetek (súlyos égés) elkerülésével. A veleszületett immunhiányok közül a humorális immunitás zavarához társuló fertőzésveszélyt csökkenti az időszakos intravénás immunglobulin-pótlás.
Minden immunhiányos betegnek célszerű különös gondot fordítania a személyi higiénére. Célszerű kerülni a félig sült ételeket, palackozott vizet fogyasztani, és tartózkodni a légúti betegségben szenvedő személyek társaságától. Láz vagy bármely más fertőzés tünete esetén azonnali orvosi ellátás, és általában antibiotikum vagy vírusellenes kezelés javasolt. Sebészeti és fogászati beavatkozások előtt, a véráramba jutó baktériumok ellen antibiotikum profilaxis is szükséges.
Az antitest-termelésre képes, de immunhiányos személyek csak elölt vírust vagy baktériumot tartalmazó védőoltásokat kaphatnak, mivel az élő vírusok megbetegedést okozhatnak. Élő kórokozót tartalmazó vakcinák: a kanyaró, mumpsz, rózsahimlő, bárányhimlő és a BCG-oltások. Évente egyszer influenza védőoltás ajánlott az antitest-termelésre képes személyeknek és közvetlen családtagjaiknak.
Őssejt-átültetés
Néhány immunhiányos betegség, különösen a súlyos kombinált immunhiányos állapot őssejt-átültetéssel gyógyítható. Az őssejteket általában a csontvelőből, ritkábban a vérből (pl. köldökzsinór vér) nyerik. A génterápia, mint néhány immunbetegség kezelésének lehetősége, jelenleg még kísérleti fázisban van, de a remények szerint a jövőben gyógyulást hozhat az immunhiányok bizonyos formáiban.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.