Alvászavarok kezelése – Kéz reflexmasszázs
Meghatározás
Az alvás a test regenerációjára és tartalékképzésre szolgál. Alvás közben megváltozik a szervezet anyagcseréje, és az energiát növekedésre vagy korrekciós folyamatokra használja. Fontos szerepet játszik az alvás az idegrendszer és a psziché működésében is, rendszerezi és feldolgozza az éber állapotban kapott benyomásokat és érzelmeket. Levezetődnek a túlságosan sok inger keltette feszültségek, és a rövid távú emlékezet megürül az új benyomások felvételére.
Az alvás fázisában történik meg a tudat alatti és tudatos észlelés cseréje; ez nyilvánul meg az álmokban, amelyekben összekeveredik a képzelet és a valóság. A kor előrehaladtával az alvásigény jelentősen csökken. A csecsemő általában napi 18 órát alszik, egy felnőtt beéri tíz órával, s ez az időtartam később hat órára csökken. Az alvás minőségét nemcsak annak hossza szabja meg; fontos tényező az alvás mélysége és meghatározott fázisainak (REM-fázis) váltakozása. Csak valamennyi feltétel teljesülése esetén beszélhetünk pihentető alvásról, amely után az ember frissen, tettre készen ébred.
Panaszok:
Modern korunknak általános betegsége az alvászavar. A bajt ritkábban okozzák belső tényezők, például valamilyen súlyos betegség, mint külső benyomások.
Ezek a következők lehetnek:
- stressz (például váltott műszak, szezonális munka), a pihenés hiánya
- távoli utak időátállással
- egészségtelen életmód (helytelen táplálkozás, mozgáshiány)
- szociális konfliktusok (partnerproblémák, családi ellentétek)
Az alváshiány fokozza a külső és belső zavaró tényezők hatását, és kölcsönös felerősítésük által az érintett ördögi körbe kerül.
A kezelés módjai
Az egészséges alvás feltétele az értelmes életmód:
- a napirendben időt kell biztosítani a pihenésre;
- elegendő mozgás;
- élvezeti cikkek (nikotin, alkohol, kábítószerek) mellőzése;
- mellőzzük a médiumok okozta ingerek halmozását (tévé, diszkó, számítógép).
- Gyógyszerek: a megfelelő gyógyszert az orvos írja elő. Csak ritkán és rövid ideig szedjünk altatókat!
- Gyógynövények: macskagyökér (valeriána), komló, orbáncfű, citromfű, golgotavirág.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.