A kéz reflexzóna-masszázsnak elméleti alapjai
Agy és idegrendszer
Az idegvégződések visszatükrözik az egész testet és szerveit; a fejen, a bőrön, a lábon és a kézen is találunk ilyen helyeket. A zónák gyakorlati úton kimutathatók, és évezredek óta használatosak a betegségek kezelésére. Az ázsiaiak az akupunktúra, az inkák és a maják a reflexzóna-terápia segítségével gyógyítottak.
Az orvostudomány megállapította, hogy a nagyagykéregben a kéz, a láb és a fej zónája foglalja el a legnagyobb helyet, ezért az ezeket a testrészeket ért impulzusok szerteágazóbbak és gyakoribbak, mint a test többi felületéé.
A reflexzóna – terápia az agyon és az idegrendszeren – az élet által létrehozott legfantasztikusabb emberi szerven – keresztül fejti ki hátasat Az agy és az idegrendszer, a többi szervhez hasonlóan, sejtekből áll, amelyeknek egyes összetevőit ismerjük és izoláltan vizsgáljuk. Az idegsejtek hihetetlenül bonyolult rendszert alkotnak, amely hozzávetőleg százmilliárd idegsejtből áll. Egy idegsejt általában több száz vagy ezer másik idegsejttől kap információt, és legalább ugyanannyi jelzést továbbít
Hogyan hat a kéz reflexzóna-masszázsa?
A tenyérmasszázs hatásmodellje a következő:
A kézfelület körkörös nyomásával energiát adunk át a nagy számban jelen lévő verő- és vivőerek körötti idegvezetéknek. Ez az energiaimpulzus az idegcsatornákon keresztül a gerincvelőhöz jut. Itt az impulzusok összeadódnak, majd az összegzett energiát a megfelelő szerveket és testrészeket ellátó idegcsatornák elvezetik.
A testben energiacsere jön létre. Az energia egy része az agyba, más a megfelelő szervekbe, testrészekbe kerül. Ha az energiaelosztás jól működik, a test egészséges, ha nem, az energia visszaáramlik kiindulópontjába, a kézbe. Ekkor a kéznek az éppen kezelt részében erős fájdalmat érzünk, ami annak a jele, hogy a megfelelő szerv vagy testrész beteg.
Ha azonban a kezelést hosszabb ideig folytatjuk, a gerincvelőben összeadódó energia annyira megnövekszik, hogy nyomja, majd áttöri a fájdalomimpulzus gátját. Az energia eloszlik, impulzusa ismét normálisan áramlik, és helyreáll a test összhangja.
Egy természetből vett példa
Úgy képzeljük el az idegrendszert, mint egy folyót, amelynek sok ága van. Ha jól megnézzük, három ágat látunk A folyó egyik ága a forrásból ered; ez a kéz.
A második egy tóba torkollik; példánkban a tó valamely szervnek felel meg. A harmadik ág egy víztározóba vezet, ez az agy. A víztározó gyűjti össze és osztja el újra az egyes ágak között a vizet.
A forrásból (példánkban a kézből) fakad a víz, amely az első ágon keresztül akadálytalanul jut el a folyó három ágának találkozásáig. A víz a legkisebb ellenállás irányába folyik. A víz egy része a második ágba kerül, és teljes széltében elnyeli a tó (a szerv). A maradék a harmadik ágba kerül, és a víztározó (az agy) veszi fel. Ha a folyó harmadik ága üres, a víztározóból visszakerül a víz a folyóágak találkozási pontjába, ahol kétfelé oszlik; egy része a tóba jut, más része vissza a forráshoz.
Ez azt jelenti, hogy kevesebb víz kerül vissza a forráshoz, mint amennyi eredetileg kiáramlott onnan. Ez a példa az egészséges testet jeleníti meg, amelyben az energiacsere hibátlan.
Ha egy szerv beteg vagy gyenge (lenti ábra), a körforgás a következőképp megy végbe. A forrásból kibuggyanó víz elől a tó el van zárva. A teljes vízmennyiség a vízgyűjtőbe (agy) kerül, majd onnan vissza a forráshoz (kéz). A forrásnál áradás keletkezik, a rendszer nem működik jól.
Ez azt jelenti, hogy a kéz megfelelő reflexzónájában fájdalmat érzékelünk, amelynek okát a hozzárendelt szervben kell keresnünk.
A tenyérmasszázs a következőképpen hat:
A forrás (kéz) több vizet bocsát ki, hogy ellássa az első és második ágat. A gátra nagyobb nyomás nehezedik, aminek az egy idő múltán nem tud ellenállni, átszakad, és megnyílik az út a tó felé. így ismét helyreáll a víz körforgása, azaz sikeresen gyógykezeltük a beteg vagy gyenge szervet, testünk meggyógyul.
Meg kell különböztetnünk hirtelen fellépő, akut és régóta meglévő, krónikus panaszokat. Akut panaszoknál a gát keskeny, könnyen átszakítható. Krónikus betegségeknél szilárd, és csak erőfeszítések árán lehet áttörni. „A vízcsepp is kivájja a követ”, tartja a közmondás. Krónikus betegségek esetén egy-négy hónapig is eltart, amíg látható javulás következik be.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.