A stressz, a dohányzás, alkohol és a vérnyomás
A stressz és hipertónia közötti kapcsolat valószínűsíthető. Ismert, hogy a nagy izgalmak azonnal emelhetik a vérnyomást. A magasvérnyomás – betegség kialakulása gyakori ún. A típusú személyiségjegyeket (ambiciózus, törekvő, lelkiismeretes, maximalista, de könnyen felizgatható, indulatos, időzavarral küszködő) hordozó emberekben, akik a stressz-faktorokra túlzottan, pl. hipertóniával reagálhatnak.
A tartós munkahelyi stressz, depresszió, szorongás is hajlamosít hipertóniára. Az egészségkárosító stresszhatások befolyásolására szakemberek segítségével, relaxációval, mozgásterápiával, szükség esetén gyógyszerekkel is törekedni kell.
Alkoholfogyasztás és hipertónia
A rendszeres és nagyobb mennyiségű alkoholfogyasztás is emelheti a vérnyomást.
A rendszeresen naponta fogyasztott több mint fél liter sör, vagy 3 dl bor, vagy közei I dl tömény szesz emelheti a vérnyomást. Ne felejtsük el, hogy az alkohol energiaforrás is (egy g alkohol 7, egy g fehérje 4,1, egy g szénhidrát 4,1, egy g zsír 9,3 kalóriát tartalmaz; az alkohol energiatartalma tehát megközelíti a zsírét).
Az alkoholfogyasztás csökkentése csak azokban a hipertóniásokban okoz vérnyomáscsökkenést, akik nagyivóként hagyják abba az alkoholfogyasztást. Ilyenkor a vérnyomás 6-7 Hgmm-rel csökkenthet. Napi I -2 dl bort – kedvező antioxidánstartalma és a védőfaktor HDL-koleszterin szintjét emelő hatása miatt – hipertóniások is fogyaszthatnak.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.