A dohányzás mint HALÁLOS rizikófaktor!
A szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozáson belül a dohányzás következtében meghaltak arányát 11 és 25% közé teszik. Ennek alapján, Magyarországon a 2003-ban szív- és érrendszeri betegségben meghalt 58 000 személyből a dohányzás következtében meghaltak száma 6400 és 14 000 közé tehető.
Passzív dohányzás
Sajnos nemcsak az aktív, hanem a passzív dohányzás, valamint a light cigaretták is súlyosan károsíthatják a szervezetet. Ennek a könyvnek csak a szív- és érrendszeri betegségek képezik tárgyát, de feltétlenül hangsúlyozni kell a dohányzásnak a tüdőrák keletkezésében játszott egyértelmű, kiemelt szerepét.
Magyarországon a lakosság 34%-a – a nők közül is mind többen – dohányzik, fejenként 2800 db cigaretta fogy évente. A dohányzás abbahagyása ugyanakkor kedvezően hat a halálozásra. Szívinfarktust követően 5-10 éven belül 40-60%-kal csökken a halálozás a dohányzást abbahagyók között a tovább dohányzókhoz viszonyítva.
Ezért ne dohányozzon!
A dohányzás az idő előtti szív- és érrendszeri halálozás önálló kockázatfokozó tényezője. A dohányzás erősíti az egyéb kockázati tényezők hatását . A „light” („könnyű”) cigaretta és a passzív dohányzás is fokozza a kockázatot. A dohányzás abbahagyása már egy éven belül csökkenti a szív- és érrendszeri események előfordulását és a halálozást.
Leszokás
Az orvos/nővér segítsége megkönnyíti a cigaretta elhagyását. A nikotinmegvonási tünetek kiküszöbölése jelentősen emeli a leszokás sikerességét, ennek bizonyítottan hatásos eszköze a nikotinpótlás (tapasz, rágógumi) és a bupropion nevű gyógyszer. A legtöbb tüdőgondozóban működik dohányzásról leszokást segítő rendelés. Ezek pontos helyéről a 06 40 200 493-as telefonszámon adnak felvilágosítást.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.