Yersiniosis (Bakteriális colitis)
A yersiniák az Enter ob acter iaceae családba tartoznak. A Y. pseudotuberculosis elsősorban mesenterialis lymphadenitist, míg a Y, enterocolitica különböző életkorokban más és más megjelenésű betegséget okozhat.
Epidemiológia
A környezetben igen elterjedt baktériumok, amelyek szennyezett étel, víz, fertőzött kéz útján kerülnek a gyomor és bélrendszerbe. Rágcsáló, nyúl, disznó, birka, baromfi, ló, kutya, macska lehet rezervoár. Kisgyermekekben elsősorban enterocolitist, míg idősebb gyermekekben és felnőttekben terminális ileitist és mesenterialis adenitist okoz. Nagyon ritkán transzfúzióval is át lehet vinni. Magyarországon évek óta 100 alatti a bejelentett esetek száma.
Patogenezis
Az infektív dózis 109 baktérium. A bél nyálkahártya sejtjeibe bejutva azokat károsítja, regionális nyirokcsomó megnagyobbodást okoz. Szuperantigén-termelése felelős a reaktív arthritis kialakulásáért.
Patológia
Az ileum, az appendix és a jobb colonfél érintett, periappendicularis „tumort” és izolált granulomatózus appendicitist okozhat. Makroszkóposán a bélfal ödémás megvastagodása, a Peyer-plakkok felett nodularis gyulladásos reakció, aftózus vagy hosszanti fekély jellemzi. Mikroszkóposán ulceráció, akut infekciózus gyulladás mellett a granulomatózus folyamat látható.
A granulomákban centrálisán mikroabszcesszus alakul ki, emellett transmuralis lymphoid hiperplasia és erózió mutatható ki. A Gram-festés nem segít, a PCR-reakció használható a kórokozó kimutatásában. Differenciáldiagnózis: Crohn-betegség, Mycobacterium, illetve Shigella okozta colitisek.
Klinikai kép
A Y. enterocolitica okozta enterocolitis esetén láz, hasi fájdalom, hasmenés, ritkábban hányinger, hányás jelentkezik. A székletben vér, nyák és fehérvérsejtek láthatók. Súlyos esetben ileumperforációt, végbélvérzést is okoz. A betegség 1-3 hétig tart. A mesenterialis nyirokcsomók gyulladása esetén láz, a has jobb alsó negyedében görcsös fájdalom, nyomásérzékenység, fehér vérsejtszámemelkedés, acut appendicitis klinikai tünetei figyelhetők meg. Az ilyen esetben elvégzett appendectomia során az appendix lobmentes.
Exsudatív pharyngitis, pneumonia, empyema, tüdőtályog is kialakulhat. Immunszupprimáit betegeknél létrejöhet máj-, léptályog, peritonitis, szeptikus arthritis, osteomyelitis, sebfertőzés, meningitis és szepszis is. A hasmenést követően néhány nap vagy hónap elteltével reaktív polyarthritis jelentkezhet a térd, könyök, csukló és ujjak érintettségével. A tünetek akár egy évig is fennállhatnak.
A yersiniosis tüneteinek megjelenése után 2-20 nappal erythema nodosum jelenhet meg az alsó végtagokon vagy a törzsön, amely általában egy hónapon belül magától elmúlik. Nőknél kétszer gyakoribb, mint férfiaknál.
Diagnózis
A klinikai és a laboratóriumi tünetek nem jellemzőek yersiniosisra. Tenyésztéssel testnedvekből, nagyon ritkán székletből lehet kimutatni a kórokozót. A szerológiai vizsgálatok jól alkalmazhatók a diagnózis felállításához. A biztos diagnózishoz savópár vizsgálata szükséges. A yersiniosis okozta reaktív arthritis esetén emelkedett süllyedés, negatív reumafaktor és antinukleáris antitest mellett a specifikus ellenanyagszint-emelkedés diagnosztikus értékű.
Differenciáldiagnózisban a hasmenéssel járó formánál salmonellosis, dizentéria, campylobacteriosis, amoebiasis, valamint akut appendicitis, ízületi betegség elkülönítése jön szóba.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.