Fehérjevesztő enteropathia tünetei
A fehérjevesztő enteropathia olyan kóros bélfolyamatok összefoglaló neve, amelyekben a szérum fehérjéje a normálisnál nagyobb mértékben ürül az emésztőrendszerből. Fiziológiásán a napi vesztés a bélen keresztül a fehérje-pool kevesebb mint 1-2%-a.
Etiológia, patogenezis
A fokozott fehérjevesztés azért következhet be, mert károsító tényező hatására a nyálkahártya fokozottan áteresztővé válik, vagy erózió, fekély keletkezése miatt fehérjedús, gyulladásos exsudátum kerül a lumenbe, vagy nyirokútelzáródás következtében a nyirok fokozott hidrosztatikus nyomással a bél felé ürül.
A vesztés független a szérumfehérjék molekulasúlyától. Az albumin és az immunglobulinok egyaránt a bélbe kerülnek. Ezek egy része reabszorbeálódik specifikus transzporterekkel, de ha a vesztés meghaladja a szintézist, akkor hypoproteinaemia alakul ki. A vékonybél-nyálkahártya károsodását és következményes fehérjevesztést okozhatnak a baktérium-, vírus- és parazitafertőzések, allergia, coeliakia, eosinophil enteritis, AIDS, SLE, Whipple-kór, amyloidosis, Crohn-betegség, GVH-betegség, ulcerativ jejunoileitis, lymphoma, intestinalis lymphangiectasia, kardiális dekompenzáció, mesenterialis thrombosis stb.
Klinikai tünetek
Az alapbetegségtől függően a fehérjevesztő enteropathiának számos klinikai tünete lehet. Hasmenés általában megfigyelhető. A hypalbuminaemia jele az ödéma, de ez ritkán anasarca. A gamma-globulinok (kivéve IgE), fibrinogének, lipoproteinek, transzferrin, coeruloplasmin szintje is csökken, de nem jellemző a fertőzések iránti fokozott érzékenység. A fehérjevesztő enteropathiát gyakran más anyagok felszívódási zavara kíséri, amelynek a következményei klinikailag is megnyilvánulnak.
Diagnózis
Fehérjevesztő enteropathia gyanúja olyan esetekben merül fel, amikor hypoproteinaemia mutatható ki, de a betegnek nincs vese-, májbetegsége vagy súlyos táplálkozási zavara. A bélen keresztül történő fehérjevesztést a jelzett krómhoz kötött albumin ürítésének mérése egyértelműen igazolja. Másik izotópmódszer a techne-cium99-el jelzett szérum albumin ürülésének vizsgálata. Az alantitripszin széklettel való ürítésének mérése szintén markere a fehérjevesztésnek. Az alapbetegség megállapítása a vizsgálatok döntő eleme.
Terápia
Az alapbetegség megfelelő kezelése biztosítja a gyógyulást. Szupportív kezelés részben a gyorsabb javulás eléréséhez lehet szükséges, részben a nem jól befolyásolható alapbetegségek esetén ismételten alkalmazandó.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.