Teendők és tünetek mérgező anyagok belélegzése esetén
Ha valaki mérgező gázt vagy gőzt lélegez be, csökken a véroxigénszint, ami életveszélyt idézhet elő. A sérültet sürgősen orvosi ellátásban kell részesíteni. Ha a helyszínen nyújtunk elsősegélyt, biztonságunk érdekében viseljünk oxigénmaszkot.
Tünetek
- A sérült gyorsan, kapkodva lélegzik, légszomja van, fuldoklik, köhög, részlegesen vagy teljesen beszédképtelenné válik.
- A bőr szürkéskék elszíneződése a fülkagylón, az ajakon, a szájüregben és az ujjbegyeken szembetűnő.
- Zavar lép fel az agyi funkciókban (pl. Megismerés, összpontosítás, figyelem), sőt, az agy oxigénellátásának csökkenésével fokozódó nyugtalanság, szorongás, mi több, erőszakosság is jelentkezhet.
- A betegnek hányingere lehet, esetleg hányhat.
Mérgező gázok fajtái és tünetek belélegzés esetén
Füst
Mivel az égést oxigén táplálja, a füstben rendkívül kevés az éltető gáz. Ezzel szemben tele lehet az égés során felszabaduló mérgező anyagokkal. A légzést sípolás vagy zörej kíséri, a sérült hangja rekedt. A köpete fekete vagy szürke, tüdejében váladék gyülemlik fel. A bőr színe szürkéskék. Súlyos füstmérgezés esetén a sérült eszméletét veszti, leáll a légzés és keringés. Nagy hőhatás esetén a szájüregben, a garatban és az orrban égési sérülések látszanak, az orrszőrök megperzselődnek.
Szénmonoxid (CO)
A szén, a földgáz és a kőolaj égése során keletkező színtelen, szagtalan gáz a szénmonoxid. A belső égésű motorok kipufogógáza és a hagyományos kályhák, vízmelegítők füstje sok szén-monoxidot tartalmaz. Enyhe mérgezés: fejfájás, hányinger, kábultság; cseresznyepiros bőr. Súlyosabb esetben: tudatzavar, légszomj, izomgörcs, eszméletvesztés. A szövődmények is súlyosak. Tartós belégzése fulladásos halálhoz vezet.
- Haemoptoe, véres köpet, légzőszervek betegségei
- Láz a légzőszervek betegségeiben
- Légcső és a nyelőcső betegségei és fájdalmai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Vegyszergőz
A háztartási és ipari vegyszerekbői (pl. Ragasztókból, festékekből, padlőbeeresztők-ből, oldó- és tisztítószerekből, hígítókból, aeroszolokból stb.), valamint a gázpalackokból származó gázok felettébb veszélyesek. Kisebb gázkoncentráció mellett könnyezés, orrfolyás, görcsös köhögés. Nagyobb töménységben az általános tünetek mellett fejfájás, nehézlégzés és eszméletvesztés. Az oldószerek tömény gőzének tartós belégzése (pl. Szipuzás) a légutak görcsös elzáródását, a légzés összeomlását és szívmegállást okozhat.
Szén-dioxid (C02)
Szén-dioxid természetes folyamatok (pl. Emberi anyagcsere) révén is keletkezik. A levegőnél nehezebb, színtelen, szagtalan gáz. Mélyen fekvő, zárt helyeken (pl. Kútban, aknában, borospincében) és rossz szellőzésű, zsúfolt helyiségekben felhalmozódhat. Kis mennyiségben szagtalan, ám töményen jól érezhető. Az ismert mérgezéstüneteken kívül fejfájás, légszomj, a légzés és a szívverés felgyorsulása, valamint fülzúgás, látásgond, végül eszméletvesztés jelentkezhet.
Teendők:
- Hívjunk segítséget! Ha egy épület, helyiség lángokban áll, vagy erősen füstöl, ne menjünk be! Azonnal telefonáljunk a mentőknek és a tűzoltóknak. Ha emberek vannak bent, tájékoztassuk a tűzoltóság szolgálatvezetőjét.
- Kívülről segítsünk! Ha az épületben, helyiségben rekedt ember képes valahogy kimászni, segítsünk neki. A helyiségbe vagy épületbe ne menjünk be!
- Nyújtsunk elsősegélyt! Ültessük le a sérültet. Ha égési sérülést szenvedett, lássuk el. Lazítsuk meg a ruházatát a nyakánál és a mellkasán, hogy könnyebben kapjon levegőt.
- Figyeljük meg! Amíg a mentők megjönnek, figyeljük a sérültet. Ellenőrizzük, hogy nem vesztette-e el az eszméletét, hogy van-e légzése, pulzusa.
Egyéb veszélyek:
Hogyan tovább?
- Ha valaki füstmérgezést szenvedett, a mentők oxigént adnak neki, és kórházba viszik. Az enyhe tünetek azt jelzik, hogy nem került túl sok mérgező anyag a tüdejébe. Ilyenkor – ha a szakszerű orvosi segítség sem késlekedett – a sérült várhatóan teljesen felépül.
- A kórházban vérvizsgálatot végeznek, hogy megtudják, mennyi oxigén és mérgező gázmaradék van a sérült vérében.
- A légutak égési sérülése kórházi kezelést igényel. Füst belégzése tüdővizenyőt eredményezhet; erről árulkodik a légzés közben hallható „szürcsölő” zörej. A tüdővizenyőt a tüdő meghallgatásával észlelni lehet, a diagnózist a röntgenvizsgálat később megerősíti.
A CO-mérgezés megelőzése
Míg a füst büdös és jól látható, a szén-monoxid színtelen, szagtalan gáz, ugyanakkor igen erősen mérgező. Ha valaki nagy mennyiségű szén-monoxidot lélegez be, rövid időn belül eszméletét veszti, majd meghal. Ám a mérgezés kockázata jelentősen csökkenthető. Lássuk, hogyan!
- Tartsuk rendszeresen karban a kazánt és a vízmelegítőt! Az elhanyagolt vagy meghibásodott kályhából, konvektorból, kazánból, vízmelegítőből szén-monoxid kerülhet a szoba levegőjébe. Ezt megelőzhetjük, ha a készülékeket legalább évente szakemberrel ellenőriztetjük, és hiba észlelésekor késlekedés nélkül szerelőt hívunk.
- Szereltessünk fel érzékelőket! Minden helyiségbe, ahol hagyományos üzemű kályha, kazán vagy vízmelegítő van, szereljünk CO- és füstérzékelőt. A legjobb, ha olyat választunk, mely egyidejűleg hang- és fényjelzéssel is figyelmeztet a füst vagy a gáz szivárgására, felhalmozódására.
- Időről időre ellenőrizzük az érzékelőket! Az érzékelők általában elemmel működnek, amelyek állapotát tanácsos heti rendszerességgel ellenőrizni. Ha az elem lemerült, azonnal cseréljük ki.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.