Parlagi ligetszépe – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai
Parlagi ligetszépe (Oenothera biennis) történet, alkalmazott drogjai
A parlagi ligetszépe (Oenotbera biennis L, Onagraceae) kb. 1 m magas, kétéves, a második évben termést hozó növény. Eredetileg Észak-Amerikából származik, de ma már Európában is meghonosodott. Sárga virágai nyáron esténként kinyílnak (a virágbimbó néhány másodperc alatt szétnyílik), reggelre elhervadnak, a következő estére újabbak nyílnak. Magjait korábban kávépótlóként használták fel, gyógyászati felhasználása mindössze néhány évtizedes múltra tekint vissza. A növénynek nem volt fontos szerepe a népi gyógyászatban, jelentősége az esszenciális zsírsavak felfedezése után nőtt meg. A gyógyászatban a növény magolaját használják fel, amelynek finomított változata a Ph. Hg. VIII-ban is hivatalos (Oenotherae oleum raffinatum).
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A mag kb. 25% zsírosolajat tartalmaz. Az olaj gyógyászati szempontból jelentős komponensei az esszenciális, α-6 zsírsavak (a C-6 és C-7 szénatomok között kettős kötést tartalmazó zsírsavak) közé tartozó linolsav és γ-linolénsav (GLA), amelyek az olajban 60-80%, illetve 10%-os mennyiségben találhatóak meg.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
Bár a ligetszépe hajtását a népi gyógyászatban több betegség kezelésére felhasználták, a termésolaj csak az elmúlt évtizedekben, az esszenciális zsírsavak élettani szerepének felfedezése után vált gyógyászatilag jelentőssé.
Preklinikai vizsgálatok
A 20. század közepén több olyan betegséget azonosítottak, amelyet a szervezet ɷ-6 zsírsavhiányának tulajdonítottak. Ezen kórképek kezelésére magas linolsavtartalmu növényi olajat alkalmaztak, a betegek egy részében azonban a kezelés nem járt sikerrel. Az is világossá vált, hogy a normálnál magasabb linolsavszint mellett is jelentkezhetnek hiánytünetek. Rájöttek, hogy a tünetek kialakulásának gyakran az az oka, hogy a betegek szervezetében alacsony a δ-6-deszaturáz enzim aktivitása.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ennek az enzimnek kulcsfontossága van az esszenciális zsírsavak metabolizmusában, ugyanis ez a protein katalizálja a linolsav átalakulását GLA-vá. A δ-6-deszaturáz működése magas koleszterinszint esetén, cukorbetegeknél, sok szénhidrátot, kevés fehérjét fogyasztóknál mérsékelt, aktivitása az életkor előrehaladtával csökken. Ha az enzim működése elégtelen, a zsírsavakból más arányban képződnek cikozanoidok, az egyensúly felbomlása pedig patofiziológiás elváltozásokhoz vezet. Ennek felismerése után élénkült meg az érdeklődés a magas γ-linolénsavtartalmú növények – köztük a ligetszépe – iránt, amelyekből gazdaságosan állítható elő a hiánytünetek enyhítésére alkalmas olaj.
Az atópiás dermatitis genetikai hátterű, immunológiai eltérésekre visszavezethető kórkép, de megfigyelték, hogy a betegek vérplazmájában a linolsav és γ-linolénsav koncentrációja alacsonyabb az átlagnál, egyes esetekben pedig a δ-6-deszaturáz enzim hiányzik, vagy a szükségesnél kisebb aktivitású. Aδ-6-deszaturáz hiányában a PGE, szintje alacsony, az IgE koncentrációja magas, ami fokozza az atópiás bőrtüneteket.
Humán bizonyítékok
A linolsav és a GLA élettani jelentőségét bizonyító vizsgálatok zömét ligetszépeolajjal végezték, bőrgyógyászati hiánytüneteket csökkentő hatását nem csak állatkísérletes modelleken, hanem humán vizsgálatokban is bizonyították. A kezelés hatására csökkent a gyulladáskeltő arachidonsav-termékek képződése.
A ligetszépeolaj speciális telítetlen zsírsavtartalma miatt nem csak a hiánytünetek enyhítésére alkalmazható, hanem számos más kórkép kezelésére is, mivel az ɷ-6 zsírsavak a fiziológiás működésekhez szükséges eiko-zanoidok szintézisének fontos kiinduló anyagai. A prosztaglandinok, leukotriének több fiziológiás folyamat nélkülözhetetlen szabályozói, ami magyarázatot ad az olaj sokoldalú, klinikailag is igazolt felhasználhatóságára.
A ligetszépe magjából préselt olajat elsősorban bőrgyógyászati indikációkkal használják lel, de menopauzás panaszok és premenstruációs szindróma kezelésére javasolt készítményekben is megtalálható. A menstruációs panaszok enyhítésében feltételezett hatását magas linol- és γ-linolénsav-tartalmának tulajdonítják, amelyek befolyásolják az endogén keletkező prosztaglandinok mennyiségi és minőségi összetételét. A ligetszépeolaj előnyös hatását a PGE, koncentrációjának normalizálásával is magyarázzák. A PGE, modulálja a prolaktin hatását, hiányában a prolaktin perifériás hatásai túlzottá válhatnak.
Az olaj premenstruációs tüneteket csökkentő hatását humán vizsgálatokban nem bizonyították hitelt érdemlően. A menopauzával társuló hőhullámok enyhítését sem támasztja alá megfelelő klinikai bizonyíték.
Több vizsgálat arra enged következtetni, hogy a ligetszépeolaj a krónikus ízületi gyulladások, a sclerosis multiplex és a májkárosodás kiegészítő kezelésére is előnyösen alkalmazható, bár ezek az indikációk további vizsgálat tárgyát képezik.
Indikációk, adagolás
A ligetszépeolaj az atópiás dermatitis tünetcinek enyhítésérc alkalmazható, napi 2-3 grammos dózisban per os. (Prementruáciéós szindróma kezelésérc ugyanilyen dózisban használják, de hatásossága nem kellőképpen alátámasztott.)
A kezelés eredményei folyamatos kezelés esetén 4-12 hét után jelentkeznek. A hatásosság fokozható, ha egyidejűleg ligetszépeolajat tartalmazó krémmel is kezeljük a beteg bőrfelületet. A növény olaját tartalmazó készítmények gyermekek kezelésére is biztonságosan alkalmazhatóak. Krém formájában, külsőleg csecsemők bőrpanaszainak enyhítésére is használható.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
A ligetszépeolajnak ritkák a mellékhatásai (bőrkiütés, emésztési panaszok, fejfájás). Óvatosságra int, hogy az olaj fogyasztása néhány esetben korábban nem diagnosztizált epilepszia manifesztációját provokálta, különösen olyan skizofrének esetében, akik fenotiazinkezelést kapnak. Kisgyermekek, csecsemők szájon át történő kezelésére az olaj nem alkalmazható.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.