Hajhullás, korpásodás
Hajunk állapota sokat elárul általános egészségi állapotunkról. A hajhullás mindig valamilyen belső okra vezethető vissza, míg az őszüléssel kapcsolatban gyakran hangsúlyozzák, hogy akár egy hirtelen trauma is kiválhatja a folyamat elindulását.
Milyen okai lehetnek a hajhullásnak?
A korral egyértelmű, hogy ritkábbá válik a haj, s míg a férfiak esetében általában genetikai tényezők befolyásolják ezt, addig a nőknél a menopauza idején megváltozott hormonális egyensúly okozza a hajhullás jeleit.
A körmöket is alkotó fehérjéből, a keratinból felépülő haj akkor egészséges, ha minden szükséges tápanyagot megkap a vérből. Havonta általában egy centimétert nő a haj, és szintén 24 óra alatt akár 100 hajszálunk is kihullhat, ami teljesen természetes, hiszen helyettük normál esetben legalább ennyi nő újra.
Az életmódváltás és a mikrotápanyagokban gazdag táplálkozás garantáltan jó hatással vannak a haj állapotára. Abban az esetben viszont, ha a korpásodás nem múlik el többféle hatóanyag használatára sem, valamint a kopaszodás foltokban jelentkezik, érdemes szakemberhez fordulni, aki a megfelelő vizsgálatok elvégzése után megoldást találhat a problémára.
A vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag élelmiszerek fogyasztására nem lehet elégszer felhívni a figyelmet. A mandarin, a C-vitaminban gazdag paprika, a rendkívül jó áron elérhető cékla, a petrezselyem, a sárgarépa és a méhészeti termékek kitűnő választásnak bizonyulnak. Ez utóbbiakat azonban allergiásoknak nem ajánlottak. Bár nem épp a legolcsóbb, de a méhpempő szinte az összes betegségre gyógyírt jelent. Érdemes néhány hetes kúrákat beilleszteni a mindennapokba.
- Csomókban hullik a hajam, mi lehet az ok?
- Korpásodás és kopaszodás
- A fejbőr leggyakoribb betegségei, hajhullás okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A B-vitaminokat tartalmazó élelmiszerek, a szója, az élesztő, a magvak, a lencse is remek választásnak bizonyulnak, azonban ajánlott mellőzni a cukortartalmú ételeket, a húst, a tejtermékeket és túlzott fűszerezést.
Hogyan mossunk hajat?
A drogériákban számos korpásodás és hajhullás elleni sampon megtalálható, érdemes többfélét is kipróbálni, hiszen mindenkinél más hatóanyag válik be. Legjobb, ha a szabad levegőn szárad meg a haj, az erős hajformázó szerek, a hajsütővas, illetve a hajszárító használatát jobb, ha mellőzzük.
A háztartásban már számtalanszor bizonyított ecet és citromlé is hasznos lehet, segítségükkel a hajhagymák vérellátását fokozhatjuk, ami mindkét problémára segítséget jelenthet. A rendszeres fésülködés se maradjon el, még akkor sem, ha a hosszú hajat néha bizony tényleg nem könnyű kifésülni.
Mondjon le a dohányzásról!
A kutatások egyértelműen bebizonyították, hogy a dohányosok körében négyszer gyakoribb az őszülés.
Kevesen tudják azt is, hogy a hajhullás hátterében akár a becsípődött idegszálak is állhatnak. Mivel ezek hatására nem jut elegendő vérhez a fejbőr, így ennek a hajszálak egészsége látja majd kárát. Rendszeres testmozgással és stressz oldással elkerülhető a vállizmok megfeszülése. Érdemes időnként eljárni masszázsra, ami nem csak a testnek, de a léleknek is jót tesz.
A természet patikája gyógyírt hozhat a hajproblémákra is, nem véletlen, hogy sok sampon és hajápoló szer tartalmaz gyógynövényeket. Nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy az egészséges haj a tápanyagok megfelelő felszívódásával kezdődik, ezért fontos, hogy az emésztést is rendbe tegyük. Ehhez borsmenta, ezerjófű, édeskömény, fehérüröm fű, bazsalikom keverékéből készült teát érdemes fogyasztani. Hasznos lehet a nyírfalevél, a csalánlevél, a bojtorjángyökér, a kamillavirág, a levendulavirág és a fűzfakéreg főzete is.
Sokan esküsznek a kakukkfűre, a rozmaringra, a zsályára, illetve a csalánra is, amelyeket azonban nem teaként, hanem bedörzsölésre ajánlanak a szakemberek. Erre a célra egyébként a következő gyógynövények is használhatóak: csalán, diólevél, levendula, majoranna, zsálya, zsurló, rozmaring.
Arra érdemes odafigyelni, hogy a vízhajtó hatással rendelkező teák kimossák a szervezetből az ásványi anyagokat, ezért fogyasztásuk csak mértékkel javasolt.
Illóolajok
Hajhullás és korpásodás esetén remek választás lehet a citrom, a levendula, a kakukkfű, a rozmaring, a teafa, vagy a zsálya. Ha azt szeretné, hogy gyorsabban nőjön a haj, akkor az ilang-ilang, a cickafark, vagy a rozmaring illóolaj javasolt.
Nem feledkezhetünk meg a lelki egyensúlyról sem, mely szintén hozzájárul ahhoz, hogy egészségesen működjön a szervezet. Ennek céljából az illóolajakat fürdővízbe is érdemes használni, aromaterápiás fürdőként.
A hajproblémák esetén a vese, a mellékvese, a máj, a tüdő, a húgyhólyag, valamint az ivarmirigyek kezelése ajánlott.
Akupresszúra
Testen kezelendő pontok: V-3, H-23. Fül: vese.
Ahhoz, hogy a haj kitűnő állapotban legyen, és ne forduljon elő korpásodás, vagy hajhullás, érdemes odafigyelni a mikrotápanyagok bevitelére. A változatos táplálkozás mellett javasolt az A-, D-, B5-, és B6-vitamin, de a kovasav és a béta-karotin is ajánlottak. Bár a napsugárzás káros hatásaira rendszeresen felhívják figyelmünket a szakemberek, de ennek ellenére érdemes naponta legalább fél órát napon tartózkodni a D-vitamin képződéséhez.
Az elsősorban tengeri étkekben megtalálható esszenciális zsírsavak segítenek a korpásodást megszüntetni, s a fejbőrt érintő ekcémát, pikkelysömört is kezelhetjük ilyen módon.
A haj egészségének megőrzése szempontjából nélkülözhetetlen cinkkel célszerű óvatosan bánni, ugyanis azoknak nem ajánlott étrend kiegészítő formájában történő szedése, akiknek pajzsmirigy-túlműködése van. Mivel azonban a cink rézhiányhoz vezethet, így ennek a pótlása is fontos. A rézhiány egyébként korai őszüléshez vezethet.
A vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek megfelelő felszívódása a gyomorban kezdődik. A bélműködés serkentésére, valamint a felszívódás megkönnyítésére érdemes beiktatni a mindennapokba a natúr joghurt és a kefir fogyasztását, melyek hozzájárulnak a belekben levő hasznos baktériumok termelődéséhez.
A méhészeti termékek ismerői számára biztosan nem hangzik ismeretlenül a propolisz neve, amely tinktúra formájában kifejezetten alkalmas a káros baktériumok és vírusok elpusztítására, javítja az általános egészségi állapotot, így a hajra is jótékony hatással van.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.