Székrekedés
Sokak által ismert problémák a hétköznapokban a fejfájás, az alvászavarok, a rossz közérzet és a puffadás. Kevesen tudják, hogy ezek hátterében olyan egészen egyszerű ok is állhat, mint a székrekedés. Ha ugyanis nem sikerül a szervezetnek megszabadulni a méreganyagoktól, akkor az gyakorlatilag mérgezéses tünetekkel jelentkezik.
Mivel a bélrendszer állapota nagymértékben befolyásolja az általános egészséget, így egyértelmű, hogy a felhalmozódott méreganyagok további betegségekhez vezethetnek, így többek között a Candida-gomba elszaporodásához is. A reuma, az allergia, egyes bőrbetegségek, és a mindannyiunk által jól ismert elhízás is következménye lehet a székrekedésnek.
Mitől alakulhat ki székrekedés?
A háttérben egyértelműen az életmód áll. Nem mindegy, milyen alapanyagok kerülnek rendszeresen a tányérunkra, mint ahogy a fizikai aktivitáson is sok múlik. A rostokban gazdag táplálkozás mindazoknak ajánlott, akik gyakran szenvednek székrekedés tüneteitől. A bélműködés renyhévé válásának megelőzése érdekében ajánlott a napi szinten végzett testmozgás, ami felpörgeti az anyagcserét, és hozzájárul ahhoz, hogy a szervezet könnyebben szabaduljon meg a méreganyagoktól.
Napjainkban egyre többször hangsúlyozzák a szakemberek, hogy a testi megbetegedések hátterében sokszor lelki okok állnak. Nincs ez másként a székrekedés esetében sem, így ez a betegség általában azokra jellemző, akik nem elég nyitottak a változásra, és nehezen engedik el e múltat.
Időszakosan hasznos lehet egy-egy hashajtó tablettát bevenni, de ez semmiképpen sem szabad, hogy rendszeressé váljon, az ugyanis további egészségügyi problémákkal jár, így súlyos vitaminhiányhoz, kiszáradáshoz, valamint a bélnyálkahártya gyulladásához vezethet, a hozzászokás veszélyéről nem is szólva.
- Székrekedés és okai
- Székrekedéssel, diabétesszel és hormonális okokkal kapcsolatos fejfájások
- Székrekedés és rostos táplálkozás, kezelések
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A nem megfelelő táplálkozásnak gyakran puffadás, és székrekedés a következménye, hogy az elhízásról és az általános rossz közérzetről már ne is szóljunk. Annak érdekében tehát, hogy ezek elkerüljenek minket, érdemes minél több rostos alapanyagot fogyasztani, a finomított szénhidrátok helyett pedig a teljes kiőrlésű gabonából készült élelmiszerek a javasoltak.
A zöldségek és gyümölcsök mellett kiválóan alkalmas a savanyú káposzta is arra, hogy rendbe tegye a bélműködést. Akár egész napos savanyú káposzta-kúrát is érdemes néha csinálni, ezzel diétánkat is megtámogathatjuk, ráadásul rengeteg C-vitamin is van benne. Köretként is választhatjuk húsok mellé, ami szintén a súlycsökkenésnek is ideális.
A lenmag, a napjainkban újra felfedezett gersli is remek választásnak bizonyulnak, de a köles, vagy a barna rizs is kiválóan alkalmas arra, hogy a széklet rendben legyen, és a szervezet lassan felszívódó szénhidrátokkal legyen ellátva.
A koffeint és az alkoholt mindenképpen kerülni kell, hiszen jelentősen kiszárítják a szervezetet, ami súlyosbítja a székrekedés tüneteit.
A rendszeres testmozgás segíti a hasi vérellátást, és átpucolja a szervezetet is. Kifejezetten ajánlott a futás, ám 15-20 kiló súlyfelesleggel érdemes inkább olyan sportot választani, amely kíméli az ízületeket. Az úszás, a kerékpározás, az ellipszis tréner vagy az ugrálást nélkülöző aerobik ajánlottak.
A cickafarkfű kifejezetten ajánlott az emésztőrendszerrel kapcsolatos problémák esetében. A hajhajtó jellegű teákkal viszont érdemes vigyázni, mert rendszeres fogyasztásuk irritálhatja a bélfalat.
A kezelendő területek a vese, a húgyhólyag, valamint az emésztőrendszer.
Akupresszúra
Testen kezelendő pontok: Gy-36, Gy-25, Eh-34, Vab-4, Vab-ll,Bef-12. Fül: vastagbél.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.