A felépülés útján, otthoni lábadozás folyamata
Ugyan, ki szeret magatehetetlen lenni? Amikor éppen egy komoly szívműtéten esett át, vagy akár csak egyszerű megfázással küzd, a célja mindig a gyors lábra állás. Ha teste és lelke igényeit egyaránt kiszolgálja, sokat tehet teljes egészsége és életkedve visszaszerzésének érdekében.
Maholnap helyrejön
Ha náthás, úgy érzi, mintha jó párat fordult volna önnel a mosógép: kába, támolyog, és mindene fáj. Egy műtét után pedig arra ébredhet, hogy a karjába infúziót kötöttek, vagy „ott lent” katéter lóg a testéből a vizelet elvezetésére. Akárhogyan is, gyors, visszaesések nélküli felépülésre vágyik.
A rövid időn belüli lábra állás jól ismert, hagyományos tanácsa ma is működik: pihenjen, egyen jókat, igyon sok folyadékot, és vegye be az előírt gyógyszereit. Kövesse ezt az útmutatást, és teste gyógyereje hamarosan újraéled.
Nyugalom és testmozgás
Kétségtelen, hogy lábadozás idején a testnek több pihenésre van szüksége egészsége helyreállításához. Finom határt kell azonban húzni elemei újratöltése és a vénákban a vér megalvadásához vezető ágyban maradás között. A kérdés az, hogy mennyi pihenésre szorul. Ha túl korán kezd bele megszokott ténykedéseibe, visszaesés fenyeget. Ha viszont túl sokáig nyomja az ágyat, a mozdulatlanság szövődményeinek kockázatával játszik, vérrögök, tüdőgyulladás vár önre, főként, ha műtéten esett át.
Legjobb, ha a teste szavára hallgat. Amint tud, keljen fel, és sétáljon egy kicsit, mindennap néhányszor. Köztudott, hogy akik hamarabb térnek vissza az aktív élethez, azok hamarabb felgyógyulnak, és korábban távoznak a kórházból. Még a szívműtéten átesetteket is arra biztatják, hogy keljenek fel az operáció másnapján.
- Köhögés és köpettel járó köhögés okai
- Rekedtség okai
- A járás zavara: sántítás és ataxia
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Igyekezzen fokozatosan növelni az állóképességét. A könnyű testmozgás, akár egy séta is gyorsítja a szívritmust, serkenti a keringést, és mindezzel elősegíti a gyógyulást. De ne essen túlzásba az iram erőltetésével. Hallgasson a testére. Ha fájdalmat vagy különös fáradtságot érez, akkor túlságosan megerőltette magát.
Megfelelő táplálkozás
A megfelelő, egészséges étrend nagyon sokat jelent a felépülés szempontjából. Ám amikor az ember beteg, nehéz lehet napi három teljes étkezést végigennie.
A következő tanácsok segíthetnek az étrend teljes értékű kihasználásában:
- Fogyasszon gyakran könnyű fogásokat! A szokásos mennyiségű étkek – főleg műtét után – kellemetlenséget okozhatnak. Egyen öt-hat mini fogást naponta. Könnyen emészthető kedvence lehet egy vitaminnal dúsított gyümölcslé, teljes kiőrlésű zsemle, puding, joghurt, gyümölcsök és csirkehúsleves, ami önmagában is enyhítheti a nátha tüneteit.
- Tankoljon fel rostokat! Műtét után vagy betegség alatt a belek gyakran renyhék. A kórházban az operáció után a bélmozgások beindulása igazán örömteli esemény – jelzi, hogy az emésztőrendszer ismét rendben működik. Otthon ugyanígy tartsa mozgásban a beleit, fogyasszon megfelelő mennyiségű rostot, amelyet a szilva és sok más gyümölcs, zöldség nyújt, no meg a hüvelyesek, a korpa és az olajos magvak.
Igyon sokat!
Fontos, hogy bőségesen fogyasszon folyadékot. Az embernek rendes körülmények között naponta 6-8 pohár folyadékra van szüksége. Ha beteg, könnyen megiszik 1,5 litert vagy többet is, ezzel segítve testét a küzdelemben. Duplázza hát meg a folyadékbevitelét, különösen fertőzések esetén. Ez segíti majd a vírusok és a bacilusok nyakon csípését a torok nyalkájában, hogy onnan a gyomorba jutva, elpusztítsák őket az erős emésztő enzimek. A fokozott folyadékbevitel fontos akkor is, ha rosttal dúsítja az étrendjét.
Kövesse orvosa tanácsait!
Az antibiotikumokat általában 7-10 napon át kell szedni. Már egy-két nap után is jobban érezheti magát tőlük, és a harmadik-negyedik napra tényleg úgy tűnhet, hogy meggyógyult. Ekkor aztán sürgető vágya támad a kúra abbahagyására. A testében bujkáló összes baktérium elöléséhez azonban a teljes antibiotikum-sort be kell vennie. Ha túl korán fejezi be a szer szedését, és a fertőzés újra lángra kap, ez alkalommal sokkal nehezebb lesz a behatolók elleni küzdelem.
Ha fájdalmat érez, ne próbálja mosolyogva elhessegetni; kérjen fájdalomcsillapítót az orvosától. A fájdalom elűzése nem csak a komfortérzés miatt szükséges, de megszabadulva tőle, a test is könnyebben gyógyítja önmagát. Jobb a fájdalmat idejekorán elcsípni, mielőtt az elviselhetetlenségig fokozódik.
A legtöbb fájdalom jól kezelhető vény nélküli gyógyszerekkel, amilyen az ibuprofen, a paracetamol vagy az aszpirin. A fájdalom azonban javulhat számos, gyógyszerhasználat nélküli módszer bevetésével is. Ilyenek a vizualizációs, a relaxációs technikák vagy az önhipnózis.
10 tipp a gyors felépüléshez
Az alábbiakban felsorolunk néhány, egy szakember által a lábadozás időszakában javasolt lépést, amely elősegíti az egészség mielőbbi visszanyerését. Tartsa észben, hogy az első ajánlás az összes többinél előbbre való!
- 1. Kövesse orvosa utasításait!
- 2. Fogyasszon egészséges, rostdús ételeket!
- 3. A napi ajánlott vízfogyasztás 6-8 pohár. Duplázza meg!
- 4. Pihenjen!
- 5. Az előírtnak megfelelően vegye be a gyógyszereit!
- 6. Amint lehet, keljen fel, és sétáljon! Előzze meg a tüdőgyulladást és a vérrögképződést a lábában!
- 7. Használjon fájdalomcsillapítókat és relaxációs technikákat a fájdalom oldására!
- 8. Hallgasson megnyugtató zenét!
- 9. Kerülje a stresszt!
- 10. Higgyen önmagában!
A zene gyógyító ereje
Az ókor orvosai dalokkal és zenével nyújtottak enyhülést a pácienseiknek, és lassították a szívverésüket. A nyugtató zene csökkenti a stresszt és a depressziót, mi több, a műtőben az altatott betegek fájdalmát is csillapítja.
Birkózzon meg a visszaeséssel is!
Az orvosok szerint olykor még a stabil javulást mutató páciensek is visszaeshetnek. Ez nem csak fizikai tekintetben értendő, de pszichológiai változást is jelenthet, amikor feszültség, szorongás, depresszió, sőt kétségbeesés lesz úrrá rajtunk. Ez ellen azonban ön is sokat tehet a helyzet pozitív megközelítésével.
Tekintsen önmagába! Mivel válthatta ki a visszaesést? Esetleg túl korán vagy túl sokat tett? Elfelejtette bevenni az előírt gyógyszereit? Ne büntesse magát ezért – jobb, hogy fény derült a rejtett hibákra.
Íme, néhány megfontolásra érdemes jó tanács:
- Fogadja el az állapotát, higgye el, hogy a visszaesés ellenére is helyrejön!
- Egyenként foglalkozzon a nehézségekkel, ne hagyja, hogy elborítsák!
- Fogadja el szerettei lelki támogatását! Fordulhat támaszért egy segítő csoporthoz is.
- Hallgasson megnyugtató zenét, az óceán vagy az éjszaka hangjait, vagy nézzen pihentető filmeket!
- Foglalja el magát! Fejtsen keresztrejtvényt játsszon pasziánszt, írjon levelet, vagy olvasson könyvet!
- Lépjen túl a bajain! Ne hagyja, hogy betegsége mindent kiszorítson az életéből!
Ha visszaesne, bátran forduljon másokhoz segítségért!
A testedzés újrafölfedezése
Ha elhúzódó felépülés áll ön előtt, nem is kell lábra állnia ahhoz, hogy kinyújtóztassa és megmozgassa az izmait.
A gyógyulás belső erői
Az elme, ha stressz vagy szorongás terheli, negatív hatással lehet a felépülésre. Képzelje csak maga elé, hogyan szokta érezni magát egy jó kis lámpaláz során – a szíve remeg, a szája kiszárad, a tenyere izzad. Ezzel szemben a nyugodt, ellazult elme sok jót tehet a testtel: oldja a fájdalmat és a szorongást és felgyorsítja a gyógyulás folyamatát.
Tehát amellett, hogy az orvos rendelésére pihen és relaxál, mozgósítsa elméje hihetetlen erőit is teste ön-gyógyulásának támogatására.
A gyógyulást segítő táplálékkiegészítők
A vitaminkiegészítők nem helyettesíthetik a megfelelő táplálkozást, de a test tápanyagigénye megugrik a betegség idején. Köztudott, hogy bizonyos vitaminok és ásványi anyagok kiegészítő adagjai felgyorsíthatják a gyógyulás folyamatát, és megerősítik az immunrendszert.
Alábbiakban felsorolunk néhányat a legsokoldalúbb kiegészítők közül, azok ajánlott napi normál adagjával és biztonságos kiegészítő dózisával együtt. Ezek a kiegészítő adagok csak rövid időtartamra vonatkozhatnak, ezért amint úgy érzi, hogy újra a régi, hagyja abba a szedésüket, és a szükséges tápanyagok dolgában hagyatkozzon az étrendjére (feltéve, hogy egészségesen étkezik). Mielőtt bármely kiegészítővel próbálkozna, beszéljen a háziorvosával.
Tápanyag | Normál napi szükséglet | Kiegészítő napi adag | Gyógyhatások | Figyelmeztetés |
---|---|---|---|---|
A-vitamin | 800 mg | 2400 mg | Kiegészítő adagokban segíti a sebgyógyulást, különösen a szteroidokat szedő pácienseknél. Javítja az inak, a törött csontok és a belek gyógyulását is, és lassítja a HIV-fertőzés kifejlődését. | Nagy adagban (így a 2400 mg is) mérgező lehet, ha hosszú ideig szedi. |
C-vitamin | 60 mg | 500-2000 mg | Kiegészítő adagjai gyorsítják a gyógyulást. Mivel a test gyorsan kiüríti a C-vitamint, naponta több nagy, 250-500 mg-os adagban kell szedni. | Az 1200 mg-os napi adagot meghaladó mennyiségű C-vitamin egyeseknél hasmenést okozhat. A nagy adagok zavarhatják bizonyos vizsgálatok eredményeit. |
Cink | 15 mg | 15 mg | A kötőszövet alapanyagának, a kollagénnek a termelődéséhez szükséges tápanyag, segítségével javul a szövetpótlás, a hegképződés. Műtét után szedjen cink-citrátot, amely könnyen felszívódik. | A napi 15 mg feletti adag mérgező lehet. |
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.