A fitt agy titka

Okosító étrend: Váltsunk teljes kiőrlésűre!

Az agy nagyon érzékeny szerv. Működéséhez elengedhetetlen a szőlőcukor, amely az agy fő energiaforrása. Az izmokkal ellentétben azonban az agy nem tudja tárolni, ezért állandó, folyamatos és egyenletes ellátásra van szüksége.

FONTOS: A magas vércukorszint árt az agynak.

Angol kutatók 2008-ban kimutatták, hogy az olyan betegek, akiknek magas volt a vércukorszintjük, csaknem ötször akkora eséllyel váltak demenssé, mint a normál vércukorszintű alanyok. A nem megfelelően kezelt cukorbetegeknél a betegség egyik első jele a feledékenység.

A magas vércukorszint akkor is ártalmas az agyra, ha valaki nem cukorbeteg

A cukor hatására összezsugorodik a hippocampus, amelynek fontos szerepe van az emlékek hosszú távú elraktározásában. Ennek ellensúlyozására sok „jó” zsírt, például olívaolajat kell fogyasztani. Ugyanezen célból ajánlott a kevesebb finomított gabonatermék (pl. hántolt rizs) és több teljes kiőrlésű lisztből készült élelmiszer fogyasztása. Mindezek a mediterrán étrend részét képezik.

A gabonamagok három fő részből állnak: a korpából (a külső héj, amely a legtöbb rostot tartalmazza), a csírából (itt található a vitaminok és ásványi anyagok nagy része), valamint az endospermiumból (keményítőtartalmú energiaforrás). A teljes kiőrlésű termékekben benne van mind a három összetevő. A finomítás során viszont eltávolítják a legértékesebb részeket: a korpát és a csírát, és csak a keményítőtartalmú endospermium marad vissza.

Hasznos: A keményítő is értékes, de az egészséges anyagok beszerzéséhez a teljes magra szükségünk van.

Térjünk át a teljes kiőrlésűre!

Ha nehezünkre esik az átmenet, mert már nagyon hozzászoktunk a finomított termékekhez, fokozatosan váltsunk teljes kiőrlésűre. A szendvicseinkhez használjunk egy szelet fehér és egy szelet teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret. Keverjünk a hántolthoz barna rizst, és fokozatosan növeljük az utóbbi mennyiségét. Sütéskor a kekszek, muffinok és kenyerek receptjeiben a finomliszt egyharmadát helyettesítsük teljes kiőrlésűvel.

Kezdjük a napot egészséges reggelivel!

A reggelivel egész napra megfelelő szinten tarthatjuk a vércukorszintünket. Ám felejtsük el a zsemléket, muffinokat vagy a fehér pirítóst dzsemmel. Helyette reggelizzünk zabkását vagy teljes kiőrlésű lisztből készült gabonapelyhet, amely adagonként legalább 5 g rostot tartalmaz. Adjunk hozzá gyümölcsöt, összevagdalt mogyoróféléket vagy őrölt magvakat, hogy még több jótéteményben legyen részünk.

Keressük a durvára őrölt lisztből sütött kenyereket!

Helyes, ha a kenyér címkéjén a „teljes kiőrlésű” kifejezést keressük, de egy lépéssel tovább is mehetünk. Még a teljes kiőrlésű magokat is gyorsabban emésztjük meg (és emiatt gyorsabban emelkedik a vércukorszintünk), ha a liszt finomra van őrölve. Az ideális választás a durvára őrölt lisztből sütött kenyér, amely magdarabkákat tartalmaz.

Mindenből a teljes kiőrlésűt válasszuk!

Sok gyártó a kenyéren kívül egy sor más terméket is készít teljes kiőrlésű lisztből, többek között bucikat, muffinokat, zsemléket, pitát, sós kekszeket, ostyákat és tésztákat.

Rizs helyett váltsunk árpára!

A rizs, még a hasznos barna változat is okozhat vércukorszint-ingadozást. Ezért olykor helyettesítsük árpával. Mivel az árpa sok rostot tartalmaz, minimális hatással van a vércukorszintre. Adjuk különböző levesekhez, egytálételekhez, salátákhoz, vagy készítsünk belőle piláfot.

Készítsünk vasárnaponként teljes kiőrlésű köretet!

A legtöbb ember nem ér rá hétközben sokat főzőcskézni, ezért a vasárnapi ebédhez készítsünk jókora adag teljes kiőrlésű köretet, amelyet azután szerdáig fogyaszthatunk. Próbáljuk ki a babsalátát árpával, a csicseriborsó-salátát ár pávai vagy a quinoiás-csicseriborsós paradicsomsalátát.

Lakjunk jól konzerv babbal vagy lencsével!

Ezek összetett szénhidrátokat és jelentős mennyiségű fehérjét tartalmaznak, és a tehénbab kivételével valamennyi babfajta kíméletes a vércukorszintre nézve.

Tipp – Három nagyszerű gabonaféle

Bulgur: Nem más, mint szárított, tört búza. Gyorsan megfő. Fél liter vízhez adjunk 1 csészére való bulgurt, és főzzük alacsony hőfokon 10-13 percig, illetve amíg az összes folyadékot magába szívja.

Quinoa: Könnyű, édes, enyhén dióra emlékeztető ízű mag. Ugyanúgy kell megfőzni, mint a bulgurt.

Kuszkusz: Apró szemű durumbúza tészta. Forraljunk fel 2,5 dl vizet, adjunk hozzá egy csészére való kuszkuszt, és azonnal kapcsoljuk ki alatta a tűzhelyet. Hagyjuk lefedve állni 5 percig, majd villával lazítsuk fel és tálaljuk.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.