Fogkefe – hogyan válasszunk és használjuk?
A fogkefék sokat fejlődtek ahhoz képest, amikor az emberek faágakkal vagy fadarabokhoz rögzített vaddisznósörtéivel próbálták tisztára dörzsölni a fogukat. Bár a modern fogtisztító eszközök egyre fejlettebbek, fogaink is egyre nagyobb veszélyeknek vannak kitéve a sok édesség miatt, amelyek táptalajul szolgálnak a fogszuvasodást és ínybetegségeket okozó baktériumok számára. A baj nagyobb, mint hinnénk: a fogínybetegségek fokozzák a szíves érrendszeri betegségek, valamint a szélütés kockázatát.
Alaposabban tisztít az elektromos fogkefe, mint a hagyományos?
IGEN Hacsak nem teljesen eltökélt fogmosás dolgában, nem árt lecserélni régi fogkeféjét elektromosra. A legtöbben alaposabb munkát tudnak végezni vele.
Ritka az az ember, aki szabályosan, teljes két percig keféli a fogait legalább kétszer naponta, és közben ügyel arra, hogy az összes fog külső, belső és rágófelületét megtisztítsa. Az ilyen ember számára megfelel a hagyományos fogkefe is, és fogai ragyogóan tiszták és lepedékmentesek lesznek.
Az elektromos fogkefe több lepedéket távolít el a fogakról. Negyvenkét nagy vizsgálat keretében négyezer férfi és nő fogainak állapotát kísérték figyelemmel.
Ne féljen attól, hogy az elektromos fogkefe rezgő-forgó feje megsérti az ínyét. Szakértők kimutatták, hogy sem a hagyományos, sem az elektromos fogkefék nem tesznek kárt az ínyben.
- Hogyan ápoljuk fogainkat? – A legjobb fogkefe -Az otthoni fogfehérítés veszélyei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Tudni kell azonban, hogy csak az ún. háromdimenziós elektromos fogkefék – amelyeknek a feje kétirányú (oszcillációs-rotációs) forgást végez – ennyire hatékonyak, és ezek a legdrágábbak. Az ultrahangos elektromos fogkefék, valamint azok, amelyeknek a feje ide-oda mozog, illetve csak egy irányban forog, semmivel sem jobbak, mint a hagyományos fogkefék. Csak egy kicsit hatékonyabbak azok az elektromos fogkefék, amelyeken a sörték egy része az egyik irányban, a másik része pedig az ellenkező irányban forog.
Elhagyható a fogselymezés, ha szájvizet használunk?
NEM A szájvíz hasznos, de a nehezen elérhető helyekről a fogakat és az ínyt fenyegető szennyeződéseket csak fogselyemmel lehet eltávolítani.
Néhány évvel ezelőtt két vizsgálat, amely összehasonlította egy népszerű baktériumölő szájvíz napi kétszeri használatának és a napi egyszeri fogselymezésnek a hatékonyságát, azt a meglepő eredményt hozta, hogy az öblítés hatékonyabb, mint a fogselyem. Ezeket a kevés emberen végzett vizsgálatokat azonban a szájvízgyártó cég szponzorálta. Mindez azt eredményezte, hogy a tévében olyan reklámok jelentek meg, amelyek azt állították, hogy a szájvíz hatékonyabb ínybetegségek ellen, mint a fogselyem.
Azért is kell fogselymet használni legalább naponta egyszer, mert nincs más mód az ebéd közben a fogak közé szorult ételmaradványok eltávolítására.
Különösen az alábbi betegségek kockázata nőhet meg ily módon:
Érelmeszesedés
Amikor a Columbia Egyetem Orvosi Karának kutatói 657 ember szájában mérték meg a baktériumok mennyiségét, közvetlen összefüggést találtak a baktériumszám és a nyaki verőér falának vastagsága között. Megvastagodott verőérfal esetén nagyobb a stroke kockázata.
Idült obstruktív légúti betegség
Amikor kutatók áttekintették 13 792 férfi és nő fogászati kórtörténetét és légúti betegségeit, azt találták, hogy a fogínybetegek másfélszer nagyobb valószínűséggel kaptak krónikus obstruktív légúti betegséget (idült hörghurutot vagy tüdőtágulatot).
Szélütés
Hétszázhetvenegy ember vizsgálata alapján a kutatók azt állapították meg, hogy a súlyos ínybetegség a négyszeresére növelte a szélütés kockázatát.
A PISZKOS FOGKEFE TISZTÍTÁSA ÉS LECSERÉLÉSE
A fogkefe nedves sortéi között szaporodásnak indulhatnak a baktériumok – ezt akadályozhatja meg a következő lépésekkel.
- Öblítse ki a fogkefét hideg vízzel, majd fejjel felfelé tárolja, hogy a víz kicsoroghasson a sörték közül. Ne tegye tartóba a nedves fogkefét.
- Ne érintkezzen fogkeféje feje a többi családtag fogkeféjével.
- Cserélje le fogkeféjét vagy az elektromos fogkefe fejét megfázás, influenza, torokfájás vagy szájfekélyek gyógyulását követően.
- Ha még ezután is aggasztják az esetleges baktériumok, áztassa fogkeféjét baktériumölő szájvízbe. Húszperces áztatás megszabadítja azt a kórokozóktól. Ne használja a szájvizet több fogkefe egyidejű fertőtlenítésére vagy fogkeféje ismételt beáztatására.
- Cserélje le fogkeféjét 3-4 havonként.
Egyes honlapok azt ajánlják, hogy mikrohullámú sütőben fertőtlenítse fogkeféjét, ám nincs megbízható adat e módszer hatékonyságára, és károsodhatnak tőle a fogkefe sörtéi.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.