A fokhagymakapszulák hatásai
Mint tudjuk, a fokhagyma jót tesz a szívnek, sőt lehet, hogy bizonyos fajta rákok ellen is véd. Viszont van, aki utálja, és a világért sem enné meg. De azok sem fogyasztják az „illatos” hagymagerezdeket naponta, akik kedvelik a fokhagymás pecsenyét vagy az olaszos ételeket. Ezért sokan szednek fokhagymából készült étrendkiegészítőt, hogy megóvják egészségüket – fokhagymaillatot árasztó lehelet nélkül.
Hatékony a fokhagyma a fertőzések ellen?
TALÁN Egyre több adat bizonyítja, hogy a fokhagyma vegyületei segítenek legyőzni a fertőzéseket, így hatásosak lehetnek a nátha, de esetenként komolyabb bajok ellen is.
A természetgyógyászok, de a hagyományos orvoslás képviselői is időtlen idők óta használják a fokhagymát a fertőzések kezelésére. A második világháborúban például a harctéri sebeket kezelték fokhagymakészítményekkel. A fokhagyma megöli a kórokozók egy részét és megakadályozza a baktériumok, gombák és vírusok szaporodását, legalábbis kísérleti körülmények között. Bár nincs bizonyíték arra, hogy ha valaki naponta szed fokhagymakészítményt, nem esik áldozatul semmilyen fertőzésnek, azért lehet, hogy segít.
Egy vizsgálat során a fokhagymából készített étrendkiegészítő gátolta a náthát okozó rhinovirus szaporodását. Egy másik tanulmány keretében egy brit kutató tél elején 146 önkéntest toborozott: a csapat egyik fele naponta szedett a fokhagyma hatóanyagát – allicint – tartalmazó kapszulákat, a többiek pedig placebót kaptak. Tél végéig a fokhagymát szedők közül csak 24-en, míg a másik csoportból 65-en fáztak meg. A fokhagymát szedő csoportból azok, akik náthásak lettek, átlag másfél nap alatt meggyógyultak, míg a másik csoportban átlagosan öt napig tartott a betegség.
Egyes kutatók szerint a fokhagymából készült étrendkiegészítők hatékonyak lehetnek az antibiotikumokkal szembeni rezisztencia leküzdésében. Egy sor antibiotikum például hatástalan a Staphylococcus aureus okozta kórházi fertőzések ellen. Tajvani kutatók egerekben hatásosnak találták a fokhagyma-kivonatot ez ellen a kórokozó ellen is.
A szagtalan fokhagymatabletták is hatékonyak?
TALÁN A szag eltávolításával a hatóanyag egy része is távozik a készítményből. A legjobb megoldás a bélben oldódó kapszula.
Egyes készítményeket úgy szagtalanítanak, hogy hónapokig alkoholban érlelik a fokhagymagerezdeket. Ezzel az eljárással kivonják ugyan az erős szagot okozó vegyületet, ám pontosan azt, amelyik a fokhagyma jótékony hatását előidézi. Az ily módon készült kiegészítőktől nem lesz büdös a lehelet, de sajnos más hatásuk sem lesz.
Jobb megoldásnak tűnik a kapszula, amelynek bevonata nem a gyomorban, hanem a vékonybélben oldódik, ezért kevésbé érződik a szag a leheleten. Ám a készítmények tesztelése során találkoztak olyan kapszulával, amelyikből alig szabadult föl értékelhető mennyiségű allicin – vagy azért, mert túl kevés alliinázt tartalmazott, vagy pedig azért, mert nem oldódott föl, mielőtt elhagyta a vékonybelet.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.