Kötelező a kalcium? A kalciumtartalmú étrend kiegészítők hatásai
Ahhoz, hogy a csontozat erős és ellenálló legyen, többféle létfontosságú ásványi anyagra van szükség. A csontritkulás szempontjából azonban a kalcium kapja a legnagyobb figyelmet: sokan szednek kalciumot tartalmazó étrendi kiegészítőket, hogy megelőzzék a csonttöréseket. Nem világos azonban, hogy kinek van szüksége ezekre, és milyen formában.
Mindenkinek kellene kalciumot szednie?
NEM A gyógyszerészek gyakran javasolják a kalciumot tartalmazó étrend-kiegészítők alkalmazását csonterősítés céljából. Ezek haszna azonban vajmi csekély, ezért kétszer is gondolja meg, mielőtt elkezdené szedni őket.
Az egészséges csontoknak állandó kalciumellátásra van szükségük. A vélemények azonban megoszlanak arról, hogy ezt étrend-kiegészítők szedésével el lehet-e elérni, illetve hogy ezek erősítik-e a csontokat és megelőzik-e a csonttöréseket.
Nemrégiben ausztrál kutatók megkíséreltek tiszta vizet önteni a pohárba 29, a kalciumfogyasztás és a csonttörések közötti kapcsolatot kutató vizsgálat eredményeinek elemzésével. Arra a következtetésre jutottak, hogy azok az 50 év fölöttiek, akik kalciumkiegészítőt szedtek magában vagy D-vitaminnal együtt, csökkentették ugyan csonttörési kockázatukat, de mindössze 12 százalékkal. Ismert azonban a tény, hogy a vizsgálatokban való részvételre jelentkező önkéntesek gyakran elfelejtik naponta bevenni tablettáikat. Azok körében, akik biztosan nem mulasztották el bevenni, a törések aránya 24 százalékkal volt alacsonyabb.
Egyeseknek, úgy tűnik, jobban használnak a kiegészítők, mint másoknak. A felmérést végzők szerint azok nyertek a legtöbbet a kalcium szedésével, akiknek az étrendje eleve kevés kalciumot tartalmazott, 80 évesnél idősebbek voltak, illetve idős otthonban vagy más ápolási intézményben éltek. Kisebb volt a töréskockázat csökkenése a 70 évesnél fiatalabbak körében (3 százalékos), illetve azok esetében is, akiknek az étrendje elegendő kalciumot tartalmazott (5 százalékos csökkenés), vagy akik nem intézeti ápoltak voltak (6 százalékos csökkenés).
- Kalcium-kiegészítők mennyire hasznos?
- Több kalciumban gazdag táplálékot!
- A kalcium tartalmú étrend-kiegészítők megvédik a csontjaim?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Hogy Önnek szüksége van-e kalciumtartalmú étrend-kiegészítőre, orvosával közösen kell eldöntenie. Nem szabad elfelejteni, hogy a készítmények nem teljesen ártalmatlanok. Székrekedést okozhatnak és növelhetik a vesekövek kockázatát. Több, aggodalomra okot adó, bár nem bizonyító erejű vizsgálat megállapítása szerint pedig a nagy adag kalciumot szedő férfiak körében megnövekedhet a prosztatarák kockázata.
Szedhetünk gyomorégés elleni kalciumtartalmú orvosságot az étrend-kiegészítők helyett?
IGEN Ez sok ember számára olcsóbb megoldás lehet, bár másoknak talán érdemes inkább több pénzt kiadniuk.
Sok, gyomorégés elleni szer hatóanyaga a kalcium-karbonát, ugyanaz az anyag, amely az étrend-kiegészítőkben is van, csak ez utóbbiak drágábbak. Nem mindenki tudja azonban igénybe venni ezt az árcsökkentő húzást, mert a kalciumkarbonátnak egyesek körében olyan mellékhatásai lehetnek, mint a bélgázképződés, a felfúvódás és a székrekedés. Ők jobban járnak a kalcium-citrát tartalmú kiegészítőkkel, amelyeknek nincs ilyen mellékhatásuk.
Idősebb emberek számára, akiknek kevesebb a gyomorsava, szintén előnyösebb a kalcium-citrátot tartalmazó étrend-kiegészítő, mert ez a vegyület könnyebben felszívódik. Azoknak, akiknek kevés a sava, az is jó megoldás lehet, ha a kalcium-karbonátot étkezés közben veszik be.
Jó megoldás a D-vitamint és magnéziumot is tartalmazó kalciumkiegészítő?
TALÁN A kalcium nem az egyetlen tápanyag, amelyre a csontoknak szüksége van. Nem világos azonban, hogy mindenkinek használ-e a nagy adagban szedett D-vitamin és magnézium.
Hiába szed valaki kalciumot, nem sokat használ, ha ugyanakkor nem jut elég D-vitaminhoz, amely elősegíti a belekben a kalcium felszívódását. Nyilvánvalóvá vált, hogy a csontritkulás megelőzéséhez nélkülözhetetlen a D-vitamin.
Szóval ez azt jelenti, hogy a D-vitamin-tartalmú kiegészítők megakadályozzák a csonttöréseket? Sajnos ez még mindig nem világos. A Journal of the American Medical Association című lapban megjelent áttekintő közlemény szerint azok, akik nagy adagban szedtek ilyen szert (700-1000 NE), a csigolyatörés kivételével 26 százalékkal csökkentették a combnyaktörés veszélyét és 23 százalékkal az egyéb csonttörések kockázatát. Egy másik vizsgálat szerzői azonban a kutatási eredmények értékelése során arra a következtetésre jutottak, hogy a D-vitaminnal kapcsolatban a legmeggyőzőbb adatok kórházban vagy intézetben ápolt betegekre vonatkoztak, akik keveset tartózkodtak a szabadban, így nem jutottak elegendő, napfényből származó D-vitaminhoz.
A kutatók szerint azok, akiket ér némi napfény, hozzájutnak annyi D-vitaminhoz, amennyi a kalcium felszívódásához szükséges. Ennek ellenére egyes szakértők ajánlatosnak tartják a D-vitamin-készítmények szedését. Mi a helyzet a magnéziummal? Egyes kutatási eredmények szerint a csontritkulásban szenvedő nők magnéziumszintje alacsony, ám megfelelő étrenddel pótolni lehet a hiányzó mennyiséget.
Ha kalciumtartalmú étrendkiegészítőt szed, fogadja meg az alábbi tanácsokat!
- A kalcium-karbonátot étkezés közben vegye be, hogy jól felszívódjon. (Szedhet helyette kalcium-citrátot is.)
- Ne vegyen be 500 mg kalciumnál többet egyszerre, mivel a szervezet ezt a mennyiséget tudja hatékonyan felszívni.
- Ha lehet, sok rostot tartalmazó élelmiszerek fogyasztása után ne vegyen be kalciumot, mert a rostok akadályozhatják az ásványi anyag felszívódását.
- Konzultáljon orvosával, ha gyomorsavtúltengés elleni orvosságot (H2-receptor-blokkoló ranitidint vagy protonpumpagátló omeprazolt) szed. Ezek is akadályozhatják a kalcium felszívódását.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.