Az alvás és a környezet
Az ember saját alvás-ébrenléti ciklusának belső ritmusa mellett a külső környezet különféle tényezői is szerepet játszhatnak abban, hogy képesek vagyunk-e elaludni, és végig tudjuk-e aludni az éjszakát.
A párna mondandója
Ennek eredményeképpen az embernek reggelre megfájdul a nyaka. Hasonlóképpen, ha oldalt fekszik valaki, és csak egy vékonyka párna van a feje alatt, lehet, hogy az éjszaka nagy részében arra az oldalra billen a feje, amelyiken alszik. Ez összenyomja a nyaknak az arra az oldalra eső kisízületeit, viszont kinyitja az ellenoldali kisízületeket.
Fájós nyak
Ha minden reggel fájós nyakkal ébred valaki, akkor azt valószínűleg a nyaknak az éjszaka során elfoglalt helyzete okozza. A nyakat egyenes vonalban kell tartani, pontosan úgy, mintha egyenesen állna az ember, elfordítás nélkül (mint mikor az állunk a mellkashoz ér) és nyújtás nélkül (mint mikor az ég felé nézünk). A párna gyakran vált ki allergiát, minthogy a legpuhább párnák, amik a legtöbbet nyújtják, többnyire pihével vagy más tollal vannak töltve.Allergia
Ha ön allergiás ezekre az anyagokra, orrfolyás, tüsszögés, szemviszketés jelentkezik alvás közben, ha pedig asztmás, akkor köhögés vagy zihálás. Ez a probléma különösen gyakori az allergiás gyerekek körében. Válasszuk meg tehát gondosan a párnát, amin alszunk, hogy elkerülhetőek legyenek a miatta kialakuló problémák.A zaj és az alvás
A legtöbben alábecsülik a zaj vagy a zaj hiányának hatását az alvásukra. Mindannyian tudjuk, hogy milyen idegesítő a másik helyiségben csöpögő csap hangja, vagy ahogy az óra ketyeg az éjszakai csendességben, de vannak, akik nem képesek aludni, ha nincs körülöttük valamiféle háttérzaj – például halk rádió, a légkondicionáló vagy ventilátor csöndes surrogása.
Az alvás közben elviselt zaj mennyisége nagymértékben függ az egyéntől
Egyeseket már a 15 decibelnyi halk nyöszörgés is felriasztja, mások mélyen alszanak akár 100 decibeles háttérzajban is, ami körülbelül egy egész éjjel nyitva tartó diszkó hangerejének felel meg. Általánosan igaz, hogy sokkal kevesebb zajra van szükség ahhoz, hogy valaki, aki a szürkületi zónában van, felébredjen, mintha valaki a mély alvási szakaszban van, továbbá az alvás elején vagy végén könnyebben felébreszt bennünket valami zaj, minthogy ilyenkor, az alvásnak ezekben a szakaszaiban inkább tudatában vagyunk a környezetünkben bekövetkező változásoknak.
Milyen hangokra ébredünk fel?
Érdekes módon kisebb hangerőre van szükség, hogy felébredjen valaki, ha a hang értelmes és felismerhető, mintha az valami nem specifikus, általános zörej. A nőket hamarabb felébreszti hirtelen zaj, mint a férfiakat, s az is tény, hogy a fiatalok inkább átalusszák a zajokat, mint az idősebbek, akiket kisebb zavaró hatások is felriasztanak. Attól a zajtól, amitől egy hetvenéves felébred, egy huszonöt éves csak átsodródik a szürkületi zónába.
Nagyon indokolt fejlődéstörténeti szempontból az a tény, hogy a hirtelen, váratlan hangra felébredünk, megriadunk. Emlékezzünk csak, alvás közben nagyon sérülékenyek vagyunk, így képesnek kell lennünk felébredni minden olyan zajra, amely veszélyt jelenthet. Egyrészt a hirtelen hang sokkal nagyobb valószínűséggel jelent fenyegetést, valamiféle baj forrását, mint a finom, nyugtató hang.
Alvást segítő hangok
Másrészt viszont a lágy, monoton, ütemes hang éppenséggel segítheti az elalvást. Bach Goldberg variációk című kellemes, csöndes zongoraszólóit egy herceg kérésére írta, aki olyan zenét rendelt, ami segít neki elaludni. Némelyek azonban úgy vélhetik, hogy zongoramuzsikát hallgatni kifejezetten az elalvás ellen hat. A lényeg az, hogy nagyon sok az egyéni eltérés, mindenkinek magának kell kitapasztalnia, hogy az ő számára melyik módszer hatásos.
A füldugó hasznos lehet azoknak, akik minden parányi zajra reagálnak, ugyanakkor valami halk háttérzaj, mint az alacsony fokozatra állított ventilátor surrogása is hasznos, hogy elnyomja a gyenge, de szokatlan hangokat, amiket a ház ad. Ezt a bizonyos hatást „blokkolásnak” nevezzük, és ez sokak számára megfelelő módszer.
Csöpögő csap
Néha, amikor például egy csöpögő csap vonja magára teljes figyelmünket, a hallásunk még élesebbé válik, miközben megpróbálunk elaludni, és olyan hangokat is meghallunk, amiket rendesen észre sem veszünk. Ezt a látszólagos ellentmondást részben azzal magyarázhatjuk, hogy megszűnnek azok a zajok, amik a nappali tevékenység velejárói, és ez a relatív csönd felerősíti a hangokat. Valami lágy, nyugtató, szabályos háttérzaj jól jöhet ebben a helyzetben.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.