Jó tanácsok narkolepsziásoknak
A narkolepszia nem egyszerűen az alvás egy változata, sokkal inkább jelentős alvási rendellenesség, amit lehetetlen az orvos segítsége, valamint alváselemzés nélkül diagnosztizálni. Ha az a gyanú merül fel, hogy ön narkolepsziás, keresse fel az orvosát. Bár a betegségnek nincs kifejezett kezelési módja, a rendellenességet orvosi segítséggel kézben lehet tartani.
A narkolepszia kordában tartása:
- Maximalizálni kell az alvás hatékonyságát. Rendszeres alvási ritmust kell kialakítani, azonos időben kell lefeküdni és felkelni a mély alvási szakasz védelme, és a napközben kialakuló rendkívüli álmosságérzet megelőzése érdekében. Kerülni kell a műszakos munkát, a rendszertelen életritmust, az éjszakázást és a változó ébredési időket.
- A rövid kis szundikálást napközben a legelőnyösebben kell kihasználni. Minthogy a narkolepsziások szunyókálás után a legéberebbek, a fontos találkozók vagy egyéb tevékenység előtt iktasson be rövid kis alvást. Sokszor a rendszeres, napi két-háromszori szundítás növeli a hatékonyságot, és megakadályozza az alvási rohamokat. A szundikálásnak nem kell hosszúnak lennie (sokszor tizenöt-húsz perc is elég), és ez a legtöbb munkahelyen megoldható.
- Növelje a fizikai tevékenység mennyiségét, kerülje az ismétlődő és unalmas feladatokat olyankor, amikor a legkevésbé élénk (mint például a délutáni cirkadián alvás-ébrenléti átmenetében, délután kettő és négy között). Az alvási roham kialakulását elősegítheti a magas hőmérséklet, a zárt belső térben végzett tevékenység, az unatkozás, a nehéz ételek, az unalmas vagy ismétlődő feladatok ingerszegény környezetben. Ezeket a tényezőket lehetőleg kerülni kell, de ha ez lehetetlen, akkor a nap legaktívabb időszakára kell őket időzíteni.
- Kerülje az alkoholt vagy más nyugtatókat (például az antihisztaminokat), minthogy ezek a narkolepszia több tünetének súlyosbodását okozzák.
- Használjon koffeint az éberség fokozására, de tartsa szem előtt, hogy a koffein alkalmazása esetleg megnehezíti a mély alvás kialakulását (különösen ha a koffeinfogyasztás a nap későbbi szakaszában történik), bár korábban hozzájárult az ébren maradáshoz.
- Kerülje a veszélyes tevékenységeket, mint például az úszás, autóvezetés, főzés, gépkezelés, gyermekmegőrzés. Bármennyire is próbálja, nem biztos, hogy képes lesz megvédeni magát vagy másokat a legyőzhetetlen elalvás bekövetkeztétől, vagy nem tudja elkerülni az izomtónus vagy a koordináció elvesztését, ez pedig katasztrofális következményekkel járhat. Minthogy a kataplexia és az alvási rohamok elkerülhetetlenek, folyton elővigyázatosnak kell lenni.
- Ha ön és az orvosa úgy dönt, hogy gyógyszeres terápiát alkalmaz a narkolepszia kezelésére, akkor a stimulánsok közül érdemes választani. A gyógyszerek, mint például a metilfenidát, pemolin és a mazindol azok közé a stimulánsok közé tartoznak, melyeket az alvási rohamok gyakoriságának, valamint a rettenetes álmosság csökkentésére alkalmaznak. A klomipramin, ami antidepresszáns, a kataplexiás rohamok, az alvás közbeni bénultság, valamint a hallucinációk kezelésére szolgál. Néha vényköteles altatókat, különösen rövid hatásúakat alkalmaznak az éjszakai alvás javítására. A modafinil, ami egy új éberségjavító szer, meglehetősen hatásos a krónikus fáradtság és az ellenállhatatlan alvásrohamok kezelésére.
- Jelentősek és vitathatatlanok a narkolepszia pszichés következményei. Elkerülhetetlen, hogy a beteg ne érezzen bűntudatot, alkalmatlanságot, dühöt és depressziót. Próbálja úgy megközelíteni a betegségnek ezt a vonatkozását, hogy megkísérel a lehető legtöbbet megtudni a narkolepsziáról – senki se nyerhet annyit a betegség alapos megismerésével, mint ön. Az önsegítő csoportok kiváló információforrásként és támaszként szolgálnak.
Tanácsok a narkolepsziásokkal élőknek:
- Ha azt gyanítja, hogy partnere narkolepsziás, beszélje rá, hogy forduljon orvoshoz, és csináltasson alvásvizsgálatot. A narkolepsziát nem könnyű diagnosztizálni, szükség van hozzá az alvásritmus objektív elemzésére.
- Be kell látnia, hogy a narkolepszia valóságos alvászavar, az alvással kapcsolatos betegség. Jeleit és tüneteit a betegségben szenvedők nem tudják akaratlagosan irányítani. Nem arról van tehát szó, hogy ezek az emberek lustábbak, érdektelenebbek, megbízhatatlanabbak, sunyibbak, befolyásolhatóbbak lennének, mint mások. Ezeknek az embereknek szükségük van az ön segítségére és támogatására.
- Terjessze az ismereteket a család, a barátok és a munkaadók körében, mondja el nekik, hogy milyen speciális igényeik vannak a betegeknek (mint a napközbeni szundítás), és ennek az élettani (nem pszichés) alapjait. A napi ritmus, a tevékenység apróbb változtatásai lehetővé tehetik a narkolepsziásoknak, hogy normális módon vegyenek részt a mindennapokban.
- Próbáljon a napi menetben olyan változtatásokat végrehajtani, amivel védeni lehet az éjszakai nyugodalmat (például hogy állandó alvásidőt tart), engedjen egy kis időt alvásra napközben vagy a teljes éberséget kívánó feladatok előtt.
- A narkolepsziások alvás közbeni bénultsága gyorsan feloldható azzal, ha csak egyszerűen megérintjük a bénult személyt.
- A narkolepsziásokat úgy lehet megvédeni a sérülésektől, ha közös felelősséget vállalunk velük az autóvezetés, a gépkezelés és a gyerekfelügyelet terén.
- Bár a narkolepsziának nincs speciális gyógymódja, maga az, ha megértjük a betegség mechanizmusát, ha ennek megfelelően alakítjuk ki a mindennapos ritmust, védjük az éjszakai alvást és alkalmazzuk a gyógyszeres kezelést, ez mind segít magának az érintettnek csakúgy, mint a családjának, hogy boldogabb és teljesebb életet élhessenek.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.