Anyagcsere

A zsíranyagcsere zavarai – Zsírmáj

A zsírmájat az okozza, hogy a trigliceridek felszaporodnak a májban. A lai­kusok a szó hallatán sokszor úgy vélik, hogy ez az alkoholizmus egyik követ­kezménye. Való igaz, hogy létezik alkoholos zsírmáj, ám nem ez a leggyakoribb. A lakosság 20 százalékának van zsírmája, de csak 5-10 százaléknál vezethető vissza a rendellenesség a túlzott alkoholfogyasztásra. A zsírmáj szinte minden esetben túlsúllyal jár együtt, és igen gyakran társul hozzá cukorbetegség.

A legfőbb kockázati tényezők a túlzottan sok evés és a túl kevés test­mozgás, mert mind a kettő oda vezet, hogy a zsírszövet mennyisége test szerte, de különösen a has tájon megnövekszik.

Miről ismerhetjük fel?

A legtöbb érintett nincs is tudatában annak, hogy zsírmája van, mert a ma­gas vérzsír értékekhez hasonlóan ez sem okoz panaszokat. A májat ért káro­sodást a szerv maga is ki tudja küszöbölni, ha „békén hagyják”. Köztudott, hogy a máj akkor is képes regenerálódni, ha sejtjeinek nagy része elpusz­tult, ezért a zsírmájat gyakran csak akkor veszik észre, amikor más okból vizsgálják a szervet.

A szervezet egyszer azonban megelégeli a helyzetet. Az első tünetek nem utalnak a májra: fáradtság, levertség jelentkezik, és nyomás a jobb bordaív alatt, amit a megnagyobbodott máj okoz. A vérben magasabbak lesznek a májfunkciós GOT- és GPT-értékek. Kezdetben nem jelentkeznek a májbetegségek jellegzetes tünetei, például a sárgaság vagy a bőrelváltozások: ezek csak előrehaladott állapotban mutatkoznak meg.

Hogyan kezelhető a zsírmáj?

A zsírmájat nem kell kezelni, különösen akkor nem, ha nem okoz panaszt. Ugyanakkor májgyulladást – hepatitiszt – idézhet elő, ami végül májzsugor­hoz vezet. Ilyenkor az egyre nagyobb mennyiségben pusztuló májsejtek helyét kötőszövet foglalja el. A zsírmájban szenvedők 21 százalékánál követ­kezik be májzsugor. Mivel a kötőszövet nem tudja átvenni a májszövet szere­pét, a májműködés fokozatosan beszűkül, kialakul a halálos májelégtelenség.

Ennek megfelelően érdemes a zsírmáj ellen mindent megtenni, ami erőnkből telik, hogy a folyamat ne haladjon előre. Az első és legfontosabb lépés a fogyás, amit energiában szegény vegyes étrenddel érhetünk el. A zsírbevitel nem haladhatja meg a napi 80 grammot. Egészséges étkezés során alapesetben is ezt a határértéket kell betartani. Cukorbetegeknél igen fontos a vércukorszint megfelelő beállítása. Zsírmáj ellen nem létezik speci­fikus gyógyszer.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.