Fedezze fel a tartós fogyás titkát!
A legnagyobb siker az étrendi szokások tartós megváltoztatásával érhető el. Ha valaki egészségesen és kiegyensúlyozottan táplálkozik, könnyűszerrel megtarthatja az ideális testtömeget. Úgy lehet a legjobban lefogyni, ha csökkentjük a bevitt energia és zsír mennyiségét, egyidejűleg pedig sok testmozgással gondoskodunk arról, hogy a szervezet minél több kalóriát égessen el.
Minden feleslegesen elfogyasztott élelem hizlal. Különösen veszélyes a zsír, hiszen magas az energiatartalma – több mint kétszer akkora, mint a fehérjéké és a szénhidrátoké. Ugyanakkor az sem megoldás, ha a zsírt teljesen elhagyjuk az étrendből.
Érdemes az élelmiszerek zsírtartalmáról már vásárláskor tájékozódni, és ennek megfelelően választani, az ételek elkészítése során pedig tudatosan az egészséges zsiradékokat használni.
Íme a takarékoskodás 9 bevált tippje
- Válasszunk zsírszegény (1,5 százalékos) tejtermékeket; a sajtok közül pedig azokat, amelyekben a zsírtartalom nem haladja meg a száraz anyagtartalom 45 százalékát. A szárazanyag-tartalomhoz viszonyított zsírtartalom azt jelzi, hogy mekkora a zsír hányada, ha a termék víztartalmát figyelmen kívül hagyjuk. A valódi zsírtartalom ennek az értéknek a fele, krémsajtok esetében valamivel kevesebb, kemény sajtoknál kissé több.
- Magas zsírtartalmú tejföl helyett válasszuk az alacsonyabb zsírtartalmút (12 százalékost).
- Kolbász helyett együnk sovány csirkemellet, sonkát vagy sülteket.
- Igyunk energiaszegény italokat: vizet, édesítés nélküli gyümölcs- és herbateát, gyümölcsléből készített „fröccsöt” (két rész víz, egy rész 100 százalékos gyümölcslé).
- Ne panírozzuk be a hús- és halszeleteket.
- Használjunk növényi (repce-, olíva-) olajat az állati eredetű zsiradékok (például vaj) helyett.
- Mérjük ki főzéskor pontosan az olajat: adagonként csak egy-két evőkanálnyit használjunk.
- Majonéz és tejszínes salátaöntetek helyett készítsünk öntetet sovány joghurtból ecettel és olajjal.
- Ne feledjük, hogy az édességekben, chipsékben sok a rejtett zsír!
A heti fél-egy kilónyi fogyás reális elvárás, ne törekedjünk ennél többre. Nem érdemes drasztikusan csökkenteni az energiabevitelt, elegendő, ha az étrend naponta maximum 500 kilokalória energiával kevesebbet tartalmaz. Ennyi energia van például egy tábla csokoládéban. Minél lassabban csökken a testtömeg, annál könnyebb tartósan megőrizni.
Valóban jobb a „light”?
Nem biztos, hogy a „light” címkével ellátott élelmiszerekben kevesebb az energia vagy a zsír. A kifejezés használatát nem szabályozza törvény, ezért akár arra is utalhat, hogy az élelmiszernek alacsony a koffein-, illetve alkoholtartalma. A kevés cukrot tartalmazó termék nem okvetlenül zsírszegény is: ilyenkor többnyire cukor helyett cukorpótlóval vagy mesterséges édesítőszerrel édesítették. Előfordulhat tehát, hogy az adott „light” élelmiszernek magas a zsírtartalma, ezért energiában gazdag.
Egészséges-e a böjtölés?
Ha valaki böjtöl, meghatározott időre önként lemond az evésről, és szinte semmit sem fogyaszt. A cél elsősorban a szervezet tehermentesítése, salaktalanítása, sohasem a fogyás. Többféle böjt létezik, a természetgyógyászat bizonyos fajtáit krónikus betegségek gyógyítására alkalmazza.
A böjt eredetileg a vallások „találmánya”. A böjtölő szerzetesek, hívők az étel (és a szó) megvonásával kívántak a testtől és egyben a külvilágtól elszakadni, hogy figyelmüket befelé fordíthassák, és arról elmélkedjenek, ami valóban lényeges. Sokan számoltak be böjt során misztikus élményekről, megvilágosodásról.
Mai rohanó világunkban ez a vágy – a lélek felszabadítása, a test börtönéből való kitörés – ugyanúgy él, hívőkben és nem hívőkben egyaránt. A böjtölés szinte reneszánszát éli, a célok azonban sokkal konkrétabbak és világiasabbak: napjaink embere elsősorban azért vonja meg magától az ételt, hogy megszabaduljon fölösleges kilóitól, és aktivizálja a szervezet öngyógyító képességét.
A tudomány mindmáig adós a magyarázattal arról, hogy miért hat a böjt kedvezően a szervezetre, amely a megfelelően kiválasztott kúra esetén kétségtelen.
Fontos megjegyezni: a böjt nem karcsúsít
Egy biztos: a böjtölés tökéletesen alkalmatlan a fogyásra, ugyanis a szervezet, mint korábban említettük, tápanyaghiány esetén elsőként a könnyen hozzáférhető izomfehérjét építi le, és csak utána a zsírszövetet A túl hosszúra nyúló böjt veszélyes lehet, ezért terhes nőknek, gyerekeknek, betegeknek és időseknek nem ajánlott A vese terhelése ilyenkor fokozott, a vér megnövekedett húgysavszintje miatt akár köszvényes roham is bekövetkezhet, és keringési, valamint szívritmuszavarok is kialakulhatnak.
Miből áll a böjtkúra?
Aki böjtkúrát tervez, feltétlenül konzultáljon előtte az orvosával. A szervezetet is fel kell készíteni a táplálékmegvonásra: a böjt előtt iktassunk be néhány húsmentes, majd gyümölcs- és nyerszöldség-napot, azután – esetleg beöntés segítségével – ürítsük ki a beleket. Ilyenkor a sok folyadék elengedhetetlen. Az egyéb szabályok változók.
A böjtkúrát érdemes összekapcsolni az elcsendesedéssel. Szabadság alatt, a mindennapokból kivonulva a legjobb belevágni, hiszen nyugalom és ellazulás szükséges hozzá. Sokat segít a kíméletes testmozgás, például a séta, a túrázás.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.