Mire kell odafigyelnünk cukorbetegség esetén?
Cukorbetegség esetén, mint említettük, sok múlik a beteg együttműködésén, az életmódváltás szerepe ugyanis fontos. A legtöbbet azzal tehetjük, ha figyelünk táplálkozásunkra, testsúlyunkra, és eleget mozgunk.
Ügyeljünk a helyes táplálkozásra!
Ha valakinél 2-es típusú cukorbetegséget diagnosztizálnak, az első teendő a megfelelő diéta kidolgozása. Az esetek 20 százalékában ez önmagában is elegendő, más kezelésre nincs szükség.
Érdemes olyan ételeket fogyasztani, amelyek nem emelik meg túlságosan a vércukorszintet. Ilyenek például az összetett szénhidrátok (többek között a keményítő), mert ezek csak a belekben bomlanak le glükózra. Ha az étkezés után csupán lassan emelkedik a vércukorszint, tovább marad állandó szinten, és nem esik hirtelen vissza.
Alapjában véve manapság a cukorbetegeknek is ugyanazt ajánlják, mint bárki másnak: vegyes étrend, amelyben a szénhidrátok – elsősorban a poliszacharidok – aránya 50-55 százalék; kevés zsír, s az is főként egészséges növényi zsiradék; kevesebb állati fehérje és sok rost. Túlsúly esetén csökkenteni kell a bevitt energia mennyiségét. Ennek mértéke a beteg testtömegétől függ.
Bár nem olyan nehéz átállni az egészséges táplálkozásra, nem árt szakemberrel – táplálkozási tanácsadóval vagy dietetikussal – konzultálni, aki segítséget nyújthat az étkezési terv összeállításában. Ráadásul így többet megtudhatunk a betegségről is, ami az életmódváltás szükségessége esetén sokszor hozzájárul az elhatározáshoz, a belső motiváció megszületéséhez. Ne féljünk tehát tanácsot kérni orvosunktól, aki minden bizonnyal segítségünkre lesz.
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A cukorbetegség és hatása az érrendszerre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
<strong>Kenyéregység</strong>
A rendszeres testmozgás elengedhetetlen!
A rendszeres testmozgás könnyebbé teszi a vércukorszint beállítását. Legjobbak ebből a szempontból a korábban már bemutatott aerob sportágak, például a tempós gyaloglás, északi síjárás, a kerékpározás, az úszás, illetve télen a sífutás. Ezt párosíthatjuk könnyű erősítő edzéssel, hogy növeljük az izomtömeget, hiszen az izom is glükózt használ el, így csökkenti a vércukorszintet. A speciálisan cukorbetegeknek szervezett sportkörökben tevékenykedő edzők diabetológiai képzettséggel is rendelkeznek, és tisztában vannak a cukorbetegek igényeivel.
Ha nem akarunk okvetlenül sportolni, iktassunk be több mozgást a mindennapokba. Aki szeret kertészkedni, gyomláljon minél többet – nem csak a kert érdekében. A fűnyírás, a lehullott levelek összegereblyézése, a trágya, a komposzt ellapátolása szintén nagyon egészséges, ráadásul ez mind a szabad levegőn végzett tevékenység. Amennyiben van kutyánk, rendszeresen sétáltassuk!
Fontos a folyamatos kontroll
A vércukorszintet különösen közvetlenül a cukorbetegség felfedezése után kell sűrűn ellenőrizni. Mivel senki sem akar napjában ötször orvoshoz menni, legjobb, ha a beteg megtanulja, hogyan mérheti meg egyedül a vércukorszintjét tesztcsíkkal vagy műszerrel. A művelet gyorsan és egyszerűen elvégezhető – egy kis szúrás, és már készen is van.
A későbbiekben milyen gyakran kell mérni a vércukrot?
Lehetséges, hogy elegendő egyszer egy hónapban, de az is előfordulhat, hogy naponta ötször kell. Attól függ, hogyan sikerül a gyógyszerek beállítása, illetve milyen kezelést kap a beteg. Amennyiben tudatos táplálkozással és testmozgással normális értéken tudjuk tartam a vércukorszintet, ritkábban van szükség ellenőrzésre, mint az inzulininjekciók, illetve inzulinpumpa használata esetén.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.