A gyerek 11. havi táplálása: elválasztás a cumisüvegtől
A gyerek 11. havi táplálása: elválasztás a cumisüvegtől
Ha gyerekorvosoktól kérdezik, mikor kell leállni a cumisüvegről, többnyire azt felelik, hogy lehetőleg egyéves, de legkésőbb másfél éves korra. Ha szülőktől kérdezik, mikor sikerült leállni róla, bizony jóval hosszabb időt szoktak megadni.
A szülőknek (és gyerekeknek) több okuk is van arra, hogy az orvos által javasolthoz képest hosszabb ideig megmaradjanak a cumisüvegnél: például mert a szülőnek kényelmes, a gyereket megnyugtatja, nem lesz mindenki maszatos stb. Ha ehhez hozzávesszük a szülők fáradtságát és a gyerekek ragaszkodását a megszokotthoz, nem csoda, ha milliószámra vannak két-három éves gyerekek, akik még cumisüvegből isznak.
Van azonban egy szempont, amire a szakma többsége szeretné felhívni a szülők figyelmét
A gyereknek az a legjobb, ha egyéves születésnapjáig vagy nem sokkal azután leáll a cumisüvegről. Ennek is számos oka van. Elsősorban erre is ugyanúgy rá lehet szokni, mint a többi csecsemőkori cselekvésre (amilyen pl. A cumizás, az álomba ringás stb.). Minél hosszabb ideje tart (és minél nagyobb a gyerek), annál nehezebb leszoktatni róla. A viszonylag rugalmas egyéves gyerek leszoktatása gyerekjáték ahhoz a küzdelemhez képest, amit egy akaratos kétévessel meg kell vívni.
Másodsorban ha egy nagyobb kisgyerek cumisüvegből eszik, fennáll a veszély, hogy elromlik a foga, és nem csak azért, mert már van minek elromlania. A kisbabákat általában az anyjuk ölében etetik, és a végén elveszik tőlük a cumisüveget, a már járó gyerekek azonban lehetőleg mindenhová magukkal viszik. Ha a gyerek menet közben iszik, és egész nap a szájában lóg az üveg, az állandóan édes tejben, italban ázó fogat megtámadja a cukor, és ezért könnyen szuvasodhat.
Harmadsorban a cumisüvegből itatott totyogók a kelleténél több italt, tejet fogyasztanak, s ha jóllaknak folyadékkal, nem tudnak eleget enni. Az ilyen kisgyerek nemcsak rossz evő lesz (ami nem csoda, hiszen a pocakja állandóan tele van valamilyen itallal), hanem vitaminhiányos is. Ha az üveg állandóan tele van almalével, a krónikus hasmenés veszélyének is ki van téve.
Pohárból való ivás
Maga az ismerkedés nem túl nehéz, bár kissé maszatos dolog. Ennél némileg nehezebb feladat rávenni egy gyereket, hogy cumisüveg helyett ezentúl csak bögréből igyon. Az alább javasolt módszerekkel simábbá lehet tenni az átmenetet:
Helyes időzítés: Nem érdemes akkor kezdeni a leszoktatást, amikor a gyerek beteg, nagyon fáradt, sőt akkor se, ha éhes. Egy nyűgös baba nem fog örömmel részt venni a kísérleteinkben. Nagyobb kimozdulás, bébiszitterváltás és hasonló megrázkódtatás után is várjuk ki az időt, amíg lecsillapszik.
Lassan járj: Hacsak nem akarunk egy csapásra megválni a cumisüvegtől – ez inkább idősebb tipegőknek és nagycsoportosoknak megfelelő, akiknek a közreműködésével már számolni lehet -, az áttérés legcélszerűbb módszere a cumisüveg lassankénti kiiktatása és eközben a bögre bevezetése
Ezt többféleképpen is végre lehet hajtani:
- Először csak az egyik étkezésnél etessük meg cumisüveg helyett bögréből a gyereket. A következő edénycsere előtt várjunk néhány napot, esetleg hetet. Az első csere a déli etetésnél megy a legkönnyebben. A reggelinél és a vacsoránál nehezebben szoktak belenyugodni.
- Az üvegbe töltött folyadék (egyéves korig tápszer, efölött hígítatlan tej) mennyisége kisebb legyen, mint a gyerek adagja, a különbséget a végén adjuk oda pohárból. Fokozatosan csökkentsük az üvegből és növeljük a bögréből adott mennyiséget.
- Először csak az egyik étkezéssel kezdve a cumisüvegben ne legyen más, csak víz. A tejet, tápszert, szörpöt tartsuk fenn a bögrének. Így a gyerek hamarosan rájön, hogy cumisüvegből már nem érdemes innia. Ügyeljünk, hogy ezalatt is elegendő tápszert, tejet vagy más, kalciumtartalmú ételt fogyasszon.
Tegyük el szem elől a cumisüveget
Ha nem látja, hátha nem jut eszébe. Ha eltesszük előle (a bögrés etetés közben), talán kevésbé vágyakozik utána. Dugjuk szekrénybe, magas polcra, és végül dobjuk ki, ha már az utolsó étkezésnél is sikerült megszabadulni tőle. A bögrét viszont tartsuk elöl a lakás különböző pontjain, a hűtőben, konyhapulton, ebédlőasztalon, hogy a gyerek szeme előtt legyen.
Legyen érdekes
Szerezzünk be a gyereknek színes, képes bögrét, amin rajta van a kedvenc állatfigurája, vagy átlátszó poharat, hogy nézegethesse a benne lévő ital kavargását. Figyeljük meg, melyik tetszik neki jobban.
Ne reménykedjünk a tisztaságban
Hacsak nem kiömlésbiztos csőrös bögréből adunk inni a gyereknek, fel kell rá készülni, hogy sok víz le fog folyni a gyereken, mire megtanul bögréből, pohárból inni. Hagyjuk a babát kísérletezni, s míg ő saját kezűleg ügyködik, védjük magunkat, a padlót és a falat, vegyünk kötényt, terítsünk le újságpapírt, konyharuhát, törülközőt. Ne engedjünk a kísértésnek, hogy kivegyük a kezéből, és magunk itassuk meg, nehogy mindent bemaszatoljon. Aki a cumisüveget meg tudta fogni, a bögrével is boldogulni fog.
Érjük be kevesebbel
Mármint mennyiségben. Számítani lehet rá, hogy átszoktatás közben a tejből, tápszerből kevesebb fog fogyni. Majd ha megtanulta, hogy az egész napi folyadékmennyiséget bögréből igya meg, ismét többet fog elfogyasztani.
Mutassunk példát
Az ilyen korú kisgyerekek imádják utánozni a felnőtteket (főleg akiket szeretnek). Használjuk ki az utánzási kedvét, igyunk együtt vele bögréből (ha van nagyobb testvére, arra is rábízhatjuk a feladatot).
Biztatás
Adjunk dicsérő visszajelzést, valahányszor a bögrét használatba veszi. Tapsoljuk meg, ha felemeli (még ha nem iszik is belőle). Örvendezzünk minden kortynak.
Fő a türelem
Róma sem egy nap alatt épült fel, a cumisüvegről se lehet egyik napról a másikra leszokni. Heteket, talán egy-két hónapot rá kell szánni. Mint a gyereknevelésben annyiszor, az első napok kezdeti nehézségei után kellő következetességgel (tehát ha nem hagyjuk magunkat, és nem adjuk vissza neki a cumisüveget) és türelemmel sokkal könnyebbé tehetjük az átállást. Akkor sem szabad feladni, ha több időre van hozzá szükség, mert a gyerek túlzottan ragaszkodik a cumisüveghez. Nem az számít, milyen gyorsan érjük el a célt, hanem hogy elérjük.
Még több kedvességgel
Sok kisgyereknek a cumisüveg nemcsak táplálékforrást, hanem vigaszt is jelent. Ha korlátozzuk a vele tölthető idejét, készüljünk rá föl, hogy többet kell babusgatnunk, többet kell játszanunk vele, tovább akarja hallgatni az esti mesét az ölünkből, kell neki még egy kitömött állatka, hogy jól érezze magát.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.