A kismama táplálkozásának kilenc alapelve
A táplálkozás akkor jó, ha a szülés utáni gyors felépülésen kívül az anyai feladatokhoz szükséges jó erőnlétet, egészséget is szolgálja. A szoptatás sikere is ezen múlik. Attól, ha a szoptató anya nem kapja meg a szükséges tápanyagokat, a teje legalábbis néhány hónapig nem lesz kevesebb (egy darabig a súlyosan alultáplált anyák is képesek szoptatni a gyereküket), viszont kisebb lesz tejének a tápértéke, és a saját szervezetét is kizsarolja. A táplálkozás alább felsorolt kilenc alapelve kismamákra általánosan érvényes, függetlenül attól, szoptatnak-e vagy sem.
1. Minden falat számítson
Bár az egyes falatokon nem annyira közvetlenül osztozunk a babával (természetesen a szoptatás kivételével), mint mikor még a szívünk alatt hordtuk, a tápértéknek továbbra is nagy fontosságot kell tulajdonítani. Gondosan megválogatott ételek segítségével biztosítható, hogy az anyának több és jobb teje legyen, rendelkezzék a véget nem érő nappalok és az álmatlan éjszakák átvészeléséhez szükséges erőnléttel, emellett minél előbb visszanyerje a régi alakját.
Természetesen most egy kis nassolást is megengedhetünk magunknak, hisz épp eléggé megszolgáltuk – de csak azzal a feltétellel, hogy nem a szükséges tápanyagok helyett, és csak annyit eszünk, hogy önmagunk lefogyasztására is maradjon némi remény.
2. A kalóriák sem egyformák
A család minden tagjára érvényes, hogy az a 2000 kalória, amit egyetlen fogás tartalmaz – mint általában a gyorsételekben -, nem ér fel azzal a 2000 kalóriával, amivel egy jól összeállított háromfogásos étkezés szolgál. Ki tagadná, hogy a mirelit boszorkánykonyhán készült, 235 kalóriás parfészelet finom, de egy érett, behűtött, csokoládés joghurttal megpúpozott fél sárgadinnye se rossz.
Mindkettőben 235 kalória van – nem nehéz kitalálni, hogy a kettő közül melyiknek van tápértéke, és melyiknek nincs semmi haszna. Ugyanez áll arra a 160 kalóriára, amit tíz darab olajban sült rósejbni, illetve egy egész darab, héjában főtt, reszelt sajttal megszórt és párolt brokkolival körített krumpli tartalmaz.
- A cukor kiiktatása étrendünkből
- Rákmegelőző étrend
- Egészségtelen zsiradékok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
3. Nem szabad a baba rovására koplalni:
A terhességgel ellentétben most már nem baj, ha kihagyunk egy-egy étkezést, a rendszertelen evéstől azonban jobb óvakodni, különben kimerülnek a tartalékaink és lassabban tér vissza az erőnk. Kivált egy szoptató anyának nem szabad olyan fogyókúrát (pl. Léböjtkúrát) tartania, amely megfosztja a fontos tápanyagoktól, mert elapadhat a teje.
4. Célszerűség
Ha elégséges táplálkozás mellett fogyni is szeretnénk, továbbra is a tápértéket részesítsük előnyben a kalóriával szemben: ebédre inkább pulykát, mint sertéshúst, vacsorára inkább zöldséges, mint kalóriadús tejszínes spagettit. Ezzel szemben ha jobban fogyunk a kelleténél, igyekezzünk tápanyagban és kalóriában gazdag, tömény dolgokat enni (pl. Körte, dió), az olyanoktól pedig tartózkodjunk, amivel csak levegőt lehet nyelni anélkül, hogy tápláló és valóban laktató lenne (pl. Puffasztott kukorica).
5. A szénhidrát összetett dolog
Pont ez kell nekünk! Különösen szülés után lehetőleg összetett, finomítatlan szénhidrátot kell fogyasztani (de a későbbiekben és az egész családnak is egészségesebb). A teljes kiőrlésű kenyér, a liszt, a tésztafélék, a barna rizs, a szárazbab, a borsó stb. Nemcsak rostokban gazdag (a rendszeres széklet továbbra is ugyanolyan fontos, mint állapotos korunkban volt), hanem sokféle vitamint, ásványi anyagot is tartalmaz. Energianövelő hatásuk is tartósabb, mint a finomított szénhidrátoké.
6. Az édesség szó szerint semmiség
A nyugati világban egy átlagember egy év leforgása alatt 70 kilónyi cukorhegyet képes elfogyasztani. Ennek egy része közvetlenül a cukorszóróból kerül a süteményre, a gyümölcsre, a kávéba, teába. Természetesen a különféle sütemények, édességek, édes tészták is tetemes mennyiséget tartalmaznak. Nem is hinnénk, mennyi cukorhoz jutunk olyan valószínűtlen forrásokból, mint a levespor, a salátaöntet, a müzli, a kenyér, a hot dog, a löncshús, a konzerv vagy a mélyhűtött félkész ételek és köretek.
Ha a cukorfogyasztásunk átlagosnak mondható, akkor naponta legalább 800 értéktelen, „üres”, fölösleges kalóriát eszünk meg. Egy kismama, aki a tucatszabály szerint akar táplálkozni, de közben nem szeretne tizenkét kilót fölszedni, azzal még nem borítja fel a diétát, ha egyszer-egyszer elengedi magát, de a mindennapos fölösleges kalóriafogyasztással igen.
7. Olyan eledelt fogyasszunk, ami még nem felejtette el, miből lett
Minél inkább feldolgoznak egy tápanyagot, annál többet veszít az értékéből. Az ilyen étel azért is egészségtelen, mert általában túl sok telítetlen zsírt, sót és cukrot tartalmaz, ráadásul mesterséges színezők és egyéb kémiai adalékok is lehetnek bennük, a diétának pedig egyikük se használ, sőt az utóbbi az anyatejbe is bekerülhet. Minél közelebb van az ennivaló a természetes állapotához, annál jobbat tesz a babának, de nekünk is.
8. Az egész család táplálkozzon egészségesen
Mindenkinek ugyanazt adjuk enni, mint magunknak, így a gyerek olyan családban fog felnőni, ahol az egészséges táplálkozás a természetes. Ezzel a sajátunkon kívül a férjünk és a gyerekeink tartósabb jó egészségét (és hosszabb várható élettartamát) is szolgáljuk.
9. Ne rontsa el étrendjét
Ha néha jólesne, szoptatós anya létünkre is megihatunk egy-egy pohárka sört, egyébként azonban az alkoholtól tartózkodni kell, mert az anya ivása a gyereknek is megárt, csakúgy, mint a cigaretta és a kábítószer.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.