A koraszülöttek hosszú kórházi tartózkodása
„Amikor legelőször látogattam meg a kisbabámat az intenzív ápolási osztályon, nagyon feldúlt az esemény. Szörnyű arra gondolni, hogy a gyerekem az élete első heteit – esetleg hónapjait – egy steril kórházi szobában töltse.”
A koraszülöttek szüleinek általában meg kell várniuk, amíg a kisbabájuk eléri a 37-40. Terhességi hetet, mielőtt hazavihetnék őt – körülbelül annyi ideig kellett volna várniuk, ha a babát ki lehetett volna hordani. Ha a koraszülöttnek nemcsak a kis súllyal, hanem más orvosi problémával is meg kell küzdenie, a várakozás még hosszabb lehet. Nem számít, milyen hosszú a gyerek kórházi tartózkodása, a valóságosnál valószínűleg hosszabbnak tűnik. Hogy kihasználjuk az időt, és valamennyire gyorsabban teljen, próbáljuk meg a következőket:
Alakítsunk ki partnerkapcsolatot
A koraszülöttek szülei gyakran úgy érzik, hogy a gyerekük kevésbé tartozik hozzájuk, mint az orvosokhoz és a nővérekhez, akik olyan hozzáértők, és olyan sok mindent megtesznek érte. Ne keljünk versenyre, de próbáljunk meg együtt dolgozni velük. Ismerkedjünk meg a nővérekkel (ami könnyebb, ha minden váltásban van a kicsinyünknek egy „főnővére”), az újszülöttekkel foglalkozó szakorvossal és a rezidensekkel.
Tudassuk velük, hogy szívesen ellátunk apróbb teendőket és elvégzünk a gyerekünk körül kisebb feladatokat, ami nekik időt takarít meg, nekünk segít eltölteni az időt, emellett így nem érezzük magunkat kívülállónak, sőt aktívan részt vehetünk a gyerek gondozásában.
Szerezzünk némi orvosi műveltséget
Tanuljuk meg a PlC-ben használt zsargont és terminológiát. Kérjük meg a személyzetet (amikor van egy kis szabad idejük), magyarázzák el, mi olvasható a baba kórlapján; kérdezzük ki a szakorvost a kisbabánk állapotának részletei felől, és kérjünk magyarázatot, ha nem értünk valamit. A koraszülöttek szülei gyakran neonatológiai szakértővé válnak, és egy szakorvos öntudatával olyan kifejezésekkel dobálóznak, mint „respiráció” vagy „intubáció”.
- Ételmérgezéssel kórházba kell menni?
- Kórházak
- A koraszülés veszélyei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Legyünk mindig a gyerekünk oldalán
Egyes kórházakban megengedik, hogy a szülő beköltözzön, de még ha ez nem lehetséges is, annyi időt töltsünk a kisbabánkkal, amennyit csak lehet, az apával váltott műszakban. Ily módon nemcsak a kisbabánk állapotával ismerkedünk meg, hanem magával a babával is. (Ha van otthon több gyerek, természetesen nekik is szükségük van ránk. Gondoskodjunk róla, hogy ők is megkapják a maguk részét a mamából és a papából.)
Tegyük otthonosabbá a kórházat a baba számára
Bár az inkubátor átmeneti állomás a babánk számára, próbáljuk meg lehetőleg otthonosabbá tenni. Kérjünk engedélyt, hogy barátságos, kitömött állatokat helyezzünk a baba köré és díszképeket az inkubátor oldalaira (esetleg a mama és a papa pillanatfelvételeinek bátorító nagyításait), hogy örömmel nézegethesse. Rakjunk be egy zenedobozt egy kis éji és nappali muzsikára vagy egy magnófelvételt a hangunkkal (ha az orvos engedélyezi). Ne felejtsük el azonban, hogy mindent, amit a baba inkubátorába teszünk, sterilizálni kell, és azok nem zavarhatják az életfenntartó készülékeket. Vigyázzunk arra is, hogy semmi ne legyen túl hangos.
Készüljünk elő a szoptatásra
Az anyatej a tökéletes táplálék a koraszülött baba számára. Amíg nem képes szopni, fejjük le a tejet, hogy közvetett módon etethessük, és hogy fenntartsuk a tej utánpótlást. A mellszívás ugyanakkor a hasznosság örömteli érzését is megadja.
Látogassuk az üzleteket
Mivel a kisbabánk időnek előtte érkezett, valószínűleg nem volt időnk megrendelni a bútorait, a babakelengyét és néhány más szükséges dolgot. Ha így van, akkor itt az ideje, hogy elvégezzük a bevásárlásokat. Aki babonás, és nem akarja megtölteni a házat babaholmikkal, mielőtt a babát kiengedik a kórházból, az tetesse félre a tárgyakat a gyerek hazajöveteléig. Ezzel nemcsak néhány amúgy is szükséges dolgot végzünk el, hanem a baba kórházi idejének végtelenbe nyúló órái közül is eltelik néhány. És most már tudjuk (legalábbis a szívünk mélyén), hogy biztosan haza fog kerülni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.