Anyatej: minél tovább kapja a baba, annál jobb?
Ideális táplálék!
Közismert tény, hogy a csecsemőnek az anyatej a legideálisabb táplálék, és a gyerek egészséges indítása szempontjából még a kevés anyatej is sokat ér. Már hathetes szoptatás is óriási előnyökkel jár. Ám szenzációt hoztak azok a kutatások, amelyek igazolták, hogy minél tovább tart a szoptatás, annál többet használ, továbbá hogy ezek az előnyök három hónapot meghaladó szoptatás esetén még sokkal kifejezettebbek.
Ezért tanácsol a legtöbb orvos lehetőleg egyéves korig tartó szoptatást. A szoptatás számos előnyéből nézzük a legfontosabbakat:
- Az elhízás megelőzése: minél tovább szopik a gyerek, annál kisebb a valószínűsége, hogy csatlakozni fog az elhízott gyerekek és felnőttek gyarapodó táborához.
- Kevesebb hasfájás: közismert tény, hogy az anyatej könnyebben emészthető, mint a tápszer. Kutatások azt is kimutatták, hogy az olyan csecsemők, akiket az első hat hónapban kizárólag anyatejjel tápláltak, kevésbé vannak kitéve a bélfertőzés veszélyének, mint akik 3-4 hónapos kortól tápszert is kaptak. A szoptatással táplált nagyobb gyerekek emésztése szempontjából további előnyt jelent, hogy akiket a szilárd étel (rendszerint 5-6 hónapos korban szokásos) bevezetése után is szoptatnak, kevésbé hajlamosak lisztérzékenységre, a tápanyagok felszívódását érintő emésztési zavarra.
- Sőt, kevesebb fülfájás: kutatási eredmények szerint a legalább négy hónapos korig kizárólag szoptatott gyerekek közül alig feleannyian kapnak fülgyulladást, mint a tápszeresek.
- Kevesebb szipogás: a fél éven át szoptatott gyerekeket sokkal kevésbé fenyegetik a különféle allergiák.
- Intelligencia: a huzamosabb szoptatás és a magasabb IQ összefüggését több elemzés is kimutatta. Kutatók szerint a kis súlyú (másfél kiló alatti) koraszülöttek is intelligensebbek lesznek, ha az első hat hónapban csak szoptatással táplálják őket.
- Kisebb a bölcsőhalál veszélye: minél tovább szopik egy csecsemő, annál kevésbé van kitéve a bölcsőhalál veszélyének.
Természetesen bármilyen meggyőzőek a szoptatás elnyújtásával járó előnyök, nem minden anya és nem minden csecsemő képes addig folytatni, ameddig újabban javasolják. Végeredményben az a lényeg, hogy minél tovább, annál jobb, de a kevés is többet ér, mint a semmi.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.