Balesetvédelmi emlékeztető gyerekeknél
A gyerek egyre okosabb és ügyesebb, de az ítélőképessége ezzel még egy jó darabig nem tart lépést. Mivel már ki tudja fundálni, hogy kerüljön különféle bajokba, és terveit véghez is tudja vinni, éppen okossága, ügyessége miatt nagyobb veszélyben van, mint valaha.
Felügyelet szükséges!
Ha tehát a gyerek a második életévébe lépett, gondoskodjunk róla, hogy továbbra is szigorú felügyelet alatt legyen, és a korábban bevezetett óvintézkedések érvényben maradjanak. Ezenkívül állítsunk össze egy második balesetvédelmi leltárt, hiszen a gyerek már remek mászó vagy hamarosan az lesz. Ami annyit jelent, hogy a lakásban csak az van előle biztonságban, amit lakat, kulcs, biztonsági zár véd, mert azzal a kis kezecskék nem tudnak elbánni.
A szemlén ne csak arra figyeljünk, amit a gyerek a padlóról is elér, hanem arra is, amihez-amire felmászhat. Minden olyan holmit ajánlatos eltávolítani, ami a gyerekre veszélyes lehet (vagy fordítva). Vegyük számításba a kisgyerekek találékonyságát, hiszen egy polcot könyvekre, az ablakot székre, a konyhai pultot játékra állva is fel lehet érni. Ügyeljünk arra, hogy a szék, asztal, polc, amire felmászhat, legyen elég szilárd, és elbírja a súlyát. Folytassuk a tilalomfák felállítását („Nem, arra nem szabad felmászni!”), de egyelőre ne reméljük, hogy másnapra nem felejt el mindent.
Képeskönyvek
A nappaliban tartani, de könyvek, képeslapok segítségével az egész állatvilágot vendégül láthatjuk. Naponta többször nézegessünk vele, olvassunk neki könyveket. Nem baj, ha egy-egy alkalom rövidre sikerül, esetleg csak néhány percre, mert a gyerek még nem tud tovább figyelni, de a sok kicsiből végeredményben összeáll az a szilárd alap, amely később az olvasás megszeretéséhez szükséges.
Képzeletbeli játék:
A játék edények, babakonyha, ételutánzatok, házikók, traktorok, autók, kalapok, felnőttcipők, díszpárnák és bármi egyéb alkalmas lehet arra, hogy egy nagy képzelőerővel megáldott kisgyerek mesevilágába röppenjen. Az ilyen jellegű játék fejleszti a gyerek szociális készségét, ügyességét (ruha föl- vagy levétele, „tojásverés” a rántottához, levesfőzés), kreativitását, képzelőerejét.
Türelem:
Bár képességei az utóbbi fél évben hatalmasat fejlődtek, az egyéves gyerek még nem képes sokáig egy dologra figyelni. Néhány játékkal sokáig elvan, más dolgok iránt csak futó érdeklődést mutat. Ha valamihez nyugodtan kell ülnie, mint például a meséléshez, akkor még rövidebb a figyelme. Legyünk tekintettel korlátozott képességeire, ne próbáljuk túlhajtani, főleg pedig ne aggódjunk: minél nagyobb lesz, annál tovább fog tudni figyelni.
Taps (de csak módjával):
Gratuláljunk a gyereknek, ha valami újat sikerült megtanulnia. Bár az eredmény önmagában is jutalmaz, az elismerés fokozza az értékét. Kerüljük azonban a túlzott és gyakori ünneplést, különben a gyerek sikerhajhász lesz, és semmiben nem lesz öröme, ha nem taps jutalmazza. Az önmagával való elégedettség (az elért eredmény fölötti büszkeség) ugyancsak fontos dolog, és egy gyereknek sokszor nem is kell több.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.