Búcsú a dohányzástól az újszülött megérkezése után
„A terhesség első pár hónapja kivételével, amikor nem dohányozhattam, mert émelygett a gyomrom, soha nem tudtam teljesen leszokni és a párom sem. Mennyire fogja befolyásolni a babánkat, ha körülötte dohányzunk?”
Füst nélkül
A legnagyobb ajándék, amit egy újszülött kaphat, hogy füst nélküli környezetben növekedhet. Ehhez képest semmit nem számítanak a bababoltban vásárolt gyönyörű holmik, a játékboltból összehordott érdekes tárgyak vagy a bankszámlán szaporodó összegek.
A szülők dohányzását szörnyű dolgokkal hozzák kapcsolatba: hirtelen csecsemőhalál szindróma (Sudden Infant Death Syndrome, SIDS), az első életévben sűrűbben előforduló légúti megbetegedések (megfázások, influenza, hörghurut, asztma) és fülgyulladás, csökkent tüdőfunkció és csökkent tüdőkapacitás, gyermekkori fogszuvasodási hajlam.
Többször betegednek meg!
A dohányzók gyerekei többször betegszenek meg, mint a nem dohányzókéi, és betegségeik tovább tartanak. Sokkal valószínűbb az is, hogy a dohányzó szülők gyerekei életük első három évében kórházba kerülnek. Minél több dohányos él a háztartásban, annál súlyosabbak a káros hatások, hiszen minél több dohányossal érintkezik rendszeresen a gyerek, annál több füstöt lélegez be. És a veszélyeket az sem küszöböli ki, ha a szülők a lakáson kívül gyújtanak rá.
A gyerekből is dohányozni fog majd…?
A legrosszabb várható fejlemény talán az, hogy a dohányzók gyerekei nagyobb eséllyel lesznek maguk is dohányosok, mint a nem dohányzókéi. Ha tehát a szülő leszokik, újszülöttjét nemcsak egészségesebb gyerekkorral ajándékozza meg, hanem hosszabb és egészségesebb élettel is, mert csökkenti annak valószínűségét, hogy a gyerek később maga is dohányos legyen. Ugyanez fordítva is igaz: akik leszoknak a dohányzásról, egészségesebb szülőket adnak gyermeküknek.
Ha eddig nem tudtunk leszokni, nyilvánvalóan nem egyszerű feladat tornyosul elénk. Mint minden (különösen az erős) drogfüggőség esetén, szervezetünk és agyunk itt is kétségbeesetten ragaszkodik az eddigi rutinhoz. De ha elhatároztuk, hogy a magunk és a magzatunk érdekében felvesszük a küzdelmet veszedelmes szokásunkkal, egész biztosan győzni fogunk.
A terhesség jó alkalmat nyújt az elhatározás keresztülvitelére
Ha a szülés előtt leszokunk a dohányzásról, több oxigént kap a baba a szülés során, a kórházból pedig tiszta, belélegezhető levegőre, szoptatás esetén nikotinmentes tejre érkezik haza az újszülött. Ha a terhességnek még csak az első hónapjaiban járunk, a gyors leszokás csökkenti a koraszülés és az alacsony születési súly veszélyét. (De bármilyen időpont jó, a lényeg, hogy ne szívjunk több bagót: gondoljunk gyermekünk védtelen tüdejére! Aki nem képes leszokni a szülés előtt, kettőzze meg erőfeszítését akkor, amikor már egy fedél alatt él csecsemőjével.)
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.