Cumisüveggel kombinált szoptatás
„Tisztában vagyok a szoptatás előnyeivel, mégsem biztos, hogy kizárólag mellből fogom táplálni a kislányomat. Lehet-e tápszerrel kombinálni a szoptatást?”
Noha senki nem vitatja, hogy a gyereknek a kizárólagos szoptatás tesz a legjobbat, sok az olyan anya, aki ezt kivihetetlennek tartja, mert nem tudja beleilleszteni az életmódjába (pl. gyakori hivatalos utak miatt), mert túl nehéz (megfájdult és berepedezett a mellbimbója, elfertőződött a melle, krónikusan kevés a teje), mert túl sok időt igényel (a munkán és egyéb kötelezettségeken fölül), vagy csak túlságosan kimeríti.
Az anyatejes és tápszeres táplálás kombinálása elsősorban az ilyen anyáknak kínál megoldást. Bár a kombinálás lehetőségét nem sokan veszik fontolóra (sok nő inkább úgy vélekedik, hogy a kettő kizárja egymást), bizonyos helyzetekben a lehető legkedvezőbb megoldás lehet.Úgy kell felfogni, hogy a kevés anyatej is többet ér a babának, mint ha semennyit nem kap.
A „kombimódszer” alkalmazása esetén van néhány fontos dolog, amire feltétlenül érdemes figyelni:
Hátrább a cumisüveggel
Igyekezzen elodázni a tápszeres etetést, amíg be nem gyakorlódik a szoptatás, vagyis legalább két-három hétig. Ekkorra a tejelválasztás is beáll, a baba is hozzászokik a mellből szopáshoz (az ő dolga a nehezebb), mielőtt a (sokkal könnyebben szopható) cumisüveggel megismerkedne.
Nem szabad elsietni
Nem tanácsos hirtelen a cumisüvegre váltani, hanem csak szép lassan és fokozatos átmenettel. Az első cumisüveggel szopás után egy-két órával kell megkínálni a babát (amikor már éhes, de még nincs kiéhezve).
- Mi alapján válasszunk cumisüveget?
- Mikor kezdődik a cumisüveg korszak?
- A szoptatott baba visszautasítja a cumisüveget? (Hat hónapos baba)
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Fokozatosan növelje a tápszeres etetések és csökkentse a szoptatások számát, lehetőleg úgy, hogy minden újabb cumisüveg előtt néhány napos időköz legyen, amíg el nem jut oda, hogy minden második (vagy az önnek megfelelő számú) etetés cumisüvegből történik. A szoptatás fokozatos csökkentése azért is fontos, mert így megelőzhető a tej csatornák eldugulása és be-gyulladása.
Legyen rendben a kínálat
Amikor a gyerek elkezd tápszert kapni, az anyatej iránti csökkenő kereslet rövid időn belül a kínálat csökkenését vonhatja maga után. Ezért kellő számú szoptatást kell beiktatni, különben elapadhat a tej. (A legtöbb nő esetében naponta hat alapos szoptatás elegendő ahhoz, hogy az újszülött megkapja a szükséges mennyiségű tejet.) A tej kiválasztás fejessel is fenntartható. Ha a gyerek nem szopik eleget (vagy a kimaradt szoptatások helyett az anya nem fej), hamarosan nem lesz tej a szoptatáshoz, és a „kombi” fordítva fog elsülni.
A jó cumi
A szoptatáshoz a mell már pont jó „cumival” rendelkezik, s most a cumisüveghez is meg kell találni a megfelelőt. Olyat érdemes választani, amely a természetes bimbót utánozza, széles a karimája, és lassan folyik. Az ilyen cumit a csecsemő tövig be tudja kapni a szájába, ahelyett hogy csak a végét szopogatná. A lassú folyás azért fontos, hogy a baba – a szopáshoz hasonlóan – kénytelen legyen megdolgozni a tejecskéért.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.