Dolgozni vagy nem dolgozni?
Nem mindig elhatározás kérdése, hogy egy nő szülés után visszamegy-e dolgozni. Különféle – anyagi, előmeneteli, társadalmi – kényszerhelyzetekben sok anyának nincs más választása. Akinek viszont van, az nehéz döntés előtt áll. A gyerekpedagógusok véleménye megoszlik, ezért nem sok támpontot adnak. Egyesek szerint nem baj, sőt akár jót is tehet, ha az anya visszatér az állásába, a gyerek pedig bölcsődei környezetbe kerül. Mások éppoly szilárd meggyőződése szerint a kisgyerek megsínyli, ha mindkét szülő állásban van, egyiküknek tehát a gyerek hároméves koráig legföljebb félállást szabad vállalnia.
A tudományos kutatások sem segítenek igazán
Az eredmények ellentmondásosak, főleg mivel ilyesfajta vizsgálatokat sem lefolytatni, sem kiértékelni nem könnyű. (Miből lehet megítélni, milyen hatást gyakorol a gyerekre az, ha az anya munkába jár? Vagy ha nem dolgozik? Mely hatásokat kell vizsgálni? Melyeket lehetetlen számszerűsíteni? Vannak-e előre nem látható következmények? Milyen korán vagy későn, esetleg csak felnőttkorban fognak jelentkezni a problémák?) Ráadásul a vizsgálatok sem elég tárgyilagosak. Az eredményeket a kutatók elfogultsága is befolyásolhatja. Ritkán fordul elő, hogy teljes képet kapnánk.
Az anya munkába járásából fakadó távlati hátrányokra, előnyökre vonatkozó bizonyítékok hiányában a döntés súlya kizárólag a szülőket terheli.
Ha foglalkoznunk kell a gondolattal, tegyük fel magunknak a következő kérdéseket:
Fontossági sorrend: Gondoljuk át alaposan, mi a legfontosabb az életünkben, írásban állítsuk sorrendbe, amit fontosnak tartunk. Például a gyerek, a család, a hivatás, az anyagi biztonság, a kényelmes élet, a szabadság, a tanulás stb. – lehet, hogy a mellettünk lakó szomszédasszony vagy az íróasztalunk túloldalán ülő kolléganő listáján egészen más szerepelne. Ha a fontos dolgok listája elkészült, gondoljuk át, hogy a lista élén álló tételek szempontjából mi lenne jobb: ha visszamennénk dolgozni, vagy ha otthon maradnánk?
Milyen főállású szerep illik hozzánk a legjobban? Az hozza ki belőlünk a legtöbbet, ha otthon vagyunk a gyerekkel? Vagy a bezártság türelmetlenné, idegessé tesz? Képesek leszünk-e otthon hagyni a gyerek gondját, amikor dolgozunk, illetve a munkahelyünkön hagyni az ottani gondokat, mikor hazamegyünk? Vagy ha meg kell osztanunk magunkat, egyik helyen se leszünk képesek jól teljesíteni?
- A mediastinum betegségei
- A gyermekágy természetes élet- és gyógymódja
- Éjszakai vagy váltott műszak káros hatásai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Hogy viselnénk, ha más vigyáz a gyerekre?
Úgy érezzük, senki nem tud vele úgy törődni, mint mi? Vagy nincs kétségünk afelől, hogy találni fogunk (esetleg máris találtunk) olyan személyt (vagy csoportos felügyeletet), akire munkaidőben nyugodtan rábízhatjuk a babát?
Hogyan fogjuk fel, ha lemaradunk néhány fontos lépcsőfokról?
Fogjuk-e bánni, hogy csak másodkézből szerzünk tudomást arról, amikor a gyerek először nevet, önállóan felül, négykézlábra áll, mászni kezd, járni kezd, mert éppen dolgoztunk? Vajon rá tudunk-e hangolódni a gyerek kimondatlan kéréseire, érzéseire, ha csak az estéket és a hétvégéket töltjük egymással? A dolgozó anyák ugyanolyan szoros kapcsolatot tudnak kialakítani a gyerekükkel, mint akik otthon maradnak. Bármennyire megszereti a gyerek a bébiszittert, az anyja helyét senki nem veheti át a szívében.
Mennyi erőd van?
Rengeteg testi-lelki erő kell hozzá, hogy az ember a gyerekkel keljen, „munkakész” állapotba hozza magát, majd miután egész nap dolgozott, ismét a gyerek, az otthon és a házastársa rendelkezésére álljon (bár az otthon maradáshoz is sok energiára van szükség). Másrészt sok nő – főleg ha szereti a munkáját – úgy érzi, mintha munkaidőben szinte megfiatalodna, mintha kimenőt kapott volna hazulról, és éppen ennek köszönhető, hogy délután frissen, tettre készen tud hozzálátni a gyereknevelés merőben más teendőihez.
Arra is kell azonban gondolni, hogy a kétkeresős kisgyerekes családokban az energia hiányát elsősorban a házastársak kapcsolata szenvedi meg. Ha visszamegyünk dolgozni, ennek a kapcsolatnak az ápolásával is törődnünk kell.
Mennyire vesz bennünket igénybe a munka és a gyerek?
Ha könnyű a munkánk, a gyerekünk pedig egy angyal, az ilyen párosítás viszonylag könnyen kezelhető. Ha se a munkánk, se a gyerekünk nem könnyű, vajon képesek leszünk-e minden áldott nap megbirkózni velük? A teherbíró képesség se mindegy; vannak nők, akik teher alatt nőnek, mint a pálma.
Elég segítséget várhatunk-e a férjünktől vagy mástól, ha visszamegyünk dolgozni?
Egyedül egyetlen anya sem képes mindent vállalni, ez el se várható tőle, függetlenül attól, hogy dolgozik-e valahol vagy sem. Hajlandó lesz-e a férjünk kivenni a részét (értsd: vállalni a felét) a gyereknevelés, a bevásárlás, a főzés, a takarítás, a mosás feladataiból? Megengedhetjük-e magunknak a fizetett segítséget, hogy részben levegye rólunk a terhet?
Milyen az anyagi helyzetünk?
Keresetünk nélkül a család megélhetése kerülne veszélybe, vagy csak néhány extráról kellene lemondani? Min lehetne takarékoskodni, hogy ne okozzon különösebb gondot, ha nincs jövedelmünk? Ha visszamennénk dolgozni, a fizetésünk hány százalékát emésztenék fel a bejárással kapcsolatos költségek (ruházkodás, közlekedés, gyerekfelügyelet)? Az összesítésből még az is kiderülhet, hogy nem éri meg bejárni egy munkahelyre.
Mennyire rugalmas a munkakörünk?
Kapunk-e szabadságot, ha a gyerek vagy a bébiszitter megbetegszik? Lehet-e késni vagy korábban eljönni, ha otthon valami történik? Hosszú-e a munkanap, kell-e hétvégén dolgozni és/vagy utazni? Akarunk-e hosszabb időt a gyerektől távol tölteni?
Milyen következményekkel járna a pályafutásunkra, ha nem mennénk vissza dolgozni? Kihagyás után nem mindig lehet ott folytatni, ahol az ember abbahagyta. Ha attól félünk, hogy magunk is ilyen sorsra jutunk (bár munkába állás után sok nő félelme alaptalannak bizonyul), hajlandók vagyunk-e vállalni ezt az áldozatot? Milyen módon tudnánk lépést tartani a szakmával, amíg otthon maradunk, és nem dolgozunk főállásban?
Nincs köztes megoldás?
Egyszerre nem lehet két lovat megülni, de valamilyen ügyes kompromisszummal megpróbálhatjuk mindkettőből kihozni a legjobbat. Sok lehetőség kínálkozik aszerint, milyen szakmával, gyakorlattal rendelkezünk. Bármire essék a választásunk, óhatatlanul hoznunk kell valamennyi áldozatot!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.