Etetési tanácsok 5 hónapos babáknak
A kizárólagos szoptatást tehát folytassuk legalább a hatodik hónapig, majd ha lehet, továbbra se hagyjuk el. Az anyatej a legideálisabb táplálék, de a 6. hónap után a baba étkezési igényei is módosulnak, a tápanyagokban gazdagabb táplálkozás nagyobb mértékű növekedést idéz elő. Az 5. hónapban még nem feltétlenül szükséges, de a szoptatások között kis adagokban megkínálhatjuk gyümölccsel vagy zöldséggel.
Mindig szigorúan az adott évszakban termő zöldséget, gyümölcsöt válasszunk, és ha lehet, olyat, ami a környéken is megterem. (Lehetőleg ne adjunk import vagy egzotikus gyümölcsöt.) Ha új ízt vezetünk be, először mindig kis adagokkal kísérletezzünk.
A kiválasztott zöldség vagy gyümölcs legyen a szezonnak megfelelő, érett, hogy a lehető legtöbb vitamint és ásványi anyagot tartalmazza.
A zöldség
Az első olyan étel, amit a babának adunk; sós vagy legalábbis nem édes. Először főtt zöldségből készült pürével kezdjük, amit gyümölcspasszírozóval készítünk.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- A csecsemő bőrének jellemzői
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A főtt zöldségpürét, amely lehetőleg ne tartalmazzon 2-3 féle zöldségnél többet, eleinte a szoptatások után vagy két szoptatás között kínáljuk, egy vagy két alkalommal naponta. Mennyisége változó legyen, általában 50-60 g. így kezdhetjük változatosabbá tenni a baba étrendjét. Kiskanállal kínáljuk, és ismerjük meg, mit szeret, illetve van-e valami, amire allergiás.
A gyümölcs
Két szoptatás között adhatunk főtt, tört gyümölcsöt, vagy reszelt, nyers gyümölcsöt. A gyümölcspürét a szoptatások idejétől távol, naponta 1-2-szer adjuk, mennyisége ennek is változó, de általában elég 50-60 g.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.