Félelem az elhagyatástól (szeparációs szorongás gyerekeknél)
„Korábban is előfordult, hogy bébiszitter vigyázott rá. Most azonban amint kilépünk az ajtón, kitör a botrány.”
Ha egy egyéves kisgyereket a szülei estére otthagynak, nemcsak a szívfájdalma nagyobb, hanem panaszának is nagyobb hangot tud adni. A legtöbb csecsemő és kisgyerek fél az elhagyatottságtól, csak némelyiken jobban látszik szakszóval a „szeparációs szorongás”.
Bár a gyerek viselkedése visszaesésnek tűnhet – hiszen korábban nem volt baja a bébiszitterrel -, az elhagyástól való félelem tulajdonképpen az érés jele. Először is egyre önállóbb lesz, de erősen kötődik is (a szüleihez). Mikor két lábon – vagy négykézláb – világ körüli felfedezőútra indul, ezt abban a megnyugtató tudatban teszi, hogy a mama a közelében van.
Ő lazán otthagy minket (például elmegy mellőlünk a játszótéren), de attól kétségbeesik, ha mi hagyjuk ott (például bébiszitterre bízzuk, mert moziba, étterembe megyünk). Ezt ijesztőnek találja. Másodsorban, kezdi felfogni a dolgok állandóságának (ebben a korban még bonyolult) törvényét, hogy tehát valami akkor is létezhet, ha nem látja.
Kisebb korában nem hiányolt minket, ha otthagytuk:
Ha nem voltunk a szeme előtt, a fejében sem voltunk jelen. Most már akkor is sokat járunk az eszében, ha nem lát minket – magyarán, hiányzunk neki. Mivel az idő ennél is bonyolultabb fogalmát még nem képes fölfogni, sejtelme sincs, mikor térünk vissza, egyáltalán visszatérünk-e. Ez még ijesztőbb. A szellemi fejlődés további jele az emlékezőtehetség javulása.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- A mediastinum betegségei
- A gyermekágy természetes élet- és gyógymódja
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A gyerek már emlékszik, mit jelent az, ha a szülei kabátot vesznek és pápát mondanak neki. Már tudja, hogy ha kilépnek az ajtón, időtlen időkre eltűnnek. Ha még nem volt sokszor bébiszitterre bízva (és nem látta a szüleit sokszor visszatérni), azon is tűnődhet, egyáltalán látja-e még őket valaha. Még több szorongás.
Az elhagyatottságtól való félelem
Bár az elhagyatottságtól való félelem jelei akár hét hónapos babákon is megnyilvánulhatnak, többségüknél 12-18 hónapos kor között ütköznek ki a legélesebben. Szokás szerint ennek mértéke is egyénenként változó. Egyes csecsemők, kisgyerekek meg se érzik ezt a félelmet, másokat sokkal később fog el, esetleg csak 3-4 éves korukban. Egyeseknél csak pár hónapig tart, másoknál évekig, esetleg folyamatosan, esetleg hol elmúlik, hol visszatér. A gyerek életét befolyásoló változások – pl. Költözés, új testvérke, új bébiszitter vagy akár otthoni veszekedés – is kiválthatják az elhagyástól való félelem első vagy újabb sorozatának első epizódját.
A félelemérzés általában akkor tör ki a gyereken, ha másvalakinek a kezére adják
Például amikor az anyja indul a munkahelyére, elmegy estére vagy beviszi a bölcsődébe. Akkor is előfordulhat, mikor éjszakára lefektetik az ágyába. Kiváltó októl függetlenül a tünetek ugyanazok: úgy csimpaszkodik az anyjába, mintha a puszta élete függne tőle (a kisgyerekek emberfölötti ereje hihetetlen, az apró kezecskéket, ujjacskákat alig lehet lefejteni), vigasztalhatatlanul zokog, a bébiszittert ellöki magától, és minden módon kifejezi: nem akarja, hogy magára hagyják. Az anya bűntudatos és feldúlt lesz, és azon töri a fejét, egyáltalán érdemes-e elmennie, ha ekkora árat kell érte fizetni.
De bármilyen kiborító, ez is éppúgy hozzátartozik a normális fejlődéshez, mint a járás vagy a beszéd megtanulása. Ha most segítünk neki megbirkózni a félelmével, totyogókorában kevesebbet fog miatta kínlódni.
Hogy enyhüljön a gyerek félelme és a mi bűntudatunk, valamint hogy a kicsi könnyebben elfogadja, ha a szülei elmennek, és távollétükben más vigyáz rá, mielőtt kilépnénk az ajtón, tegyük a következőket…
…Íme:
- Csakis olyan bébiszitterre hagyjuk a gyereket, aki nemcsak megbízható, hanem akkor is megértő, türelmes, törődő és kedves lesz a gyerekhez, ha a távozásunk után nehéz dolga lesz vele.
- A bébiszitter indulás előtt legalább negyedórával érkezzen (ha először jön, még korábban), így amikor még mi is ott motoszkálunk, belemerülhetnek valamilyen közös elfoglaltságba (formakereső játék, kirakójáték, építőkocka, macifektetés stb.). Lehetséges, hogy amíg otthon vagyunk, a gyerek egyáltalán nem hajlandó szóba állni a bébiszitterrel (akkor se, ha ismeri), nehogy véletlenül úgy látszódjon, mintha beleegyezett volna a helyzetbe. Nem kell aggódni: ha már egyedül vannak, majdnem biztosan beszáll a mulatságba.
- Lehetőleg alvás vagy evés utánra időzítsük az indulást. A fáradt, éhes gyerek jobban hajlik a hisztériára. (A beteg gyerek is érzékenyebb, amit tekintetbe kell venni a program összeállításakor.)
- Mindig szóljunk előre, hogy el kell mennünk. Ha úgy akarjuk megúszni a cirkuszt, hogy a háta mögött (mikor nem néz oda vagy alszik) kisurranunk az ajtón, halálra fog rémülni, amikor észreveszi, hogy nem vagyunk otthon, és ettől kezdve mindig félni fog, hogy bármikor magára maradhat, ezért állandóan rajtunk fog lógni. Kb. 10-15 perccel indulás előtt értesítsük, hogy elmegyünk hazulról. Ennél hosszabb előzetes értesítést nem érdemes adni, mert elfelejti, rövidebbet pedig azért nem, mert akkor nincs elég ideje megrágni magában.
- Vegyük komolyan a félelmét. Nyugodtan, kedvesen (de az aggodalom jele nélkül) magyarázzuk el neki: igen, ez most szomorú, de nem tart soká, hamarosan vissza fogunk jönni.
- A távozásból csináljunk derűs, ölelkezős-puszilgatós szertartást. A búcsúzkodás ne legyen se túl nyúlós, se túl érzelgős. Mosolyogjunk akkor is, ha a gyerek pityereg, tegyünk úgy, mintha félvállról vennénk a dolgot. (Ha azt látja, hogy mi is búslakodunk, még azt hiszi, hogy tényleg van valami oka a félelemre.) Ha van alkalmas ablak, a bébiszitterrel integethet utánunk.
- Ígérjük meg neki, hogy visszajövünk. Könnyedén köszönjünk el: „Szervusz, kisöreg, viszontlátásra!”, és a távozást már egybe is fűztük a hazatéréssel.
- Ha egyszer elindultunk, akkor menjünk is el. Ha „távozás” után többször is fölbukkanunk az ajtóban, a bébiszitterrel együtt mindenkinek megnehezítjük a dolgát.
- Eleinte lehetőleg csak rövid időre hagyjuk ott a babát. Az első alkalom ne legyen több egy-másfél óránál. Ha már elhiszi, hogy visszajövünk, és megszokta a rövid távolléteinket, készen áll arra, hogy a hosszabbakat is elviselje. Távolléteink időtartamát negyedórákkal fokozatosan hosszabbítsuk meg napi több órára. Ha a gyerek hozzászokott, hosszabb időre is nyugodtan elmehetünk otthonról.
- Mondjuk meg neki, hogy mikor érünk haza. Bár egyelőre nem valószínű, hogy meg is érti, de az idő fogalmát lassan belé lehet plántálni: „Alvás után itt leszek.” „Vacsorára hazajövök.” „Reggel találkozunk.”
Természetesen az elhagyatottságtól való félelem sem tart örökké
A gyerek egyszer csak belejön, hogy minden további nélkül elváljon tőlünk. Talán könnyedebben, közönyösebben is, mint jólesne. Egy napon, ha iskolába menet egy hanyag sziával (s ha szépen kérjük) egy annál is hanyagabb puszival búcsúzik, még visszasírjuk a régi szép időket, mikor azokat a picike mancsokat alig bírtuk lefejteni magunkról.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.