Fülfájás gyermekkorban
A fülfájás, fülfájdalom a leggyakoribb gyermekkori probléma. Sokszor a fogzás vagy valamilyen fertőzés az oka. Általában magától is gyógyul de fájdalomcsillapító szirup enyhítheti a panaszokat. Ha baktériumfertőzés okozta, antibiotikumokat rendel az orvos.
A fülfájás károsíthatja a hallást, ezért fontos hogy gyermekünk állandó fülfájása esetén orvos vizsgálja ki a problémát. A fülfájások nagy része a torokban kezdődik, és az ún. Eustach-kürtön át ráterjed a középfülre. Ez a középfülgyulladás néven ismert betegség a leggyakoribb gyermekkori fertőzés.
A középfülgyulladás fajtái
Heveny középfülgyulladásnál a középfül megtelik a fertőzött váladékkal. A dobhártya vörös és kidomborodik. Megrepedhet, szivárog, esetleg vérezhet is. A felszakadás után a fájdalom csökken, és a sérülés gyorsan begyógyul.
Fájdalomcsillapító adása elegendő lehet. A folyadékgyülemmel járó, ún. szekretoros középfülgyulladásnál a váladék a középfülben lerakódik, és sűrűbb, tapadósabb lesz az állaga. Ismételt vírusfertőzések után alakulhat ki, és nem mindig okoz panaszt, fülfájást.
- A mediastinum betegségei
- Fül-, orr- és szembetegségekből eredő fejfájások
- Úszás után fáj a fülem, fülzúgás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha az átmeneti süketség ismétlődik, még beszédzavarokat is okozhat. A szekretoros középfülgyulladás is megoldódhat magától, de szükség lehet a dobhártya felszúrására. Ezt fül-orr-gégész gyermekorvos végzi, és egyúttal kis drént helyez be a középfülben lerakódott gyülem eltávolítására. Ismétlődő, súlyosabb fülfájások esetén antibiotikumokat is kell adni.
Mi a teendő, ha fáj a fül?
A fülfájás sok gyermek számára a korral járó probléma. Mielőtt azonban elkezdene antibiotikumot adni, gondolja meg: a legtöbb gyereknek a fájdalomcsillapítókon kívül semmi másra nincs ilyenkor szüksége, egyébként is, az antibiotikumok olykor hatástalanok a középfülfertőzések ellen. Az állapotot sok esetben baktériumok és vírusok együttese okozza, az utóbbiak ellen pedig az antibiotikum nem használ. De lássuk, mi segíthet!
A „várjunk és majd meglátjuk” hozzáállás
Egy vizsgálat során 283 fülfájós gyermeket tanulmányoztak: azon kicsik közül, akiknek a szülei 48 órát vártak, mielőtt kiváltottak volna valamilyen antibiotikumot, 62 százaléknak már nem is volt szüksége gyógyszerre. A gyerekek két nap elteltével vagy még hamarabb antibiotikum nélkül is jobban érezték magukat. Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia által javasolt „várjunk és majd meglátjuk” stratégiát alkalmazó szülők csak akkor adtak be antibiotikumot, ha gyermeküket makacs láz vagy heves fülfájás gyötörte, illetve ha a csecsemők szélsőségesen nyűgösek voltak.
Fájdalomcsillapítók
A fájdalom és a láz enyhítésére használjon ibuprofent vagy acetaminofent, valamint fájdalomcsillapító fülcseppet. Ezt tették azok a szülők is, akik a „várjunk és majd meglátjuk” módszert alkalmazták. Olyan összetételű fájdalomcsillapítót válasszon, amely megfelel gyermeke életkorának, és pontosan tartsa be az adagolási utasításokat.
Először antibiotikumot – kisbabáknak, súlyos fertőzésben szenvedőknek
Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia azt javasolja, hogy fülfertőzés esetén a 6 hónapos és annál fiatalabb csecsemőknek azonnal amoxicillint vagy más antibiotikumot adjanak. Akkor is szükség lehet ezekre, állítja az akadémia, ha nagyobb gyermekeknek magas a láza, vagy „tombol” a fülfájásuk (hogy melyik áll fenn, azt az orvosnak kell megállapítania).
Gyógynövényes fülcseppek
Izraeli kutatók 171, 5 és 18 év közötti korú, fülfertőzésben szenvedő gyermeket megvizsgálva azt találták, hogy ha a kis betegeknek körömvirág, fokhagyma, levendula, ökörfarkkóró és orbáncfű illóolaját tartalmazó fülcseppet csöpögtettek a fülébe, 30 perc elteltével 93 százalékkal enyhült a fájdalmuk.
Xilitollal édesített rágógumi megelőzésre
A fából kinyert édesítőszerrel készült rágógumi csaknem a felére csökkentette a fülfertőzések kockázatát egy 306 óvodáskorú gyermeken végzett finn vizsgálat szerint. A xilitol gátolja a baktériumok szaporodását a szájban, így kevesebb kórokozó juthat fel a fülkürtön át a gyermekek középfülébe. A finn gyerekeknek ehhez sokat kellett ragozniuk: naponta ötször két szem rágógumit kaptak.
Ne szedjünk minden esetben antibiotikumot!
Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia becslései szerint a középfülgyulladásban szenvedő gyermekek 80 százaléka antibiotikumok nélkül is jobban lesz. A már említett „várjunk és majd meglátjuk” vizsgálatban azon gyerekek 23 százalékának, akiket kezdettől fogva antibiotikummal kezeltek, hasmenése lett a gyógyszerek miatt.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.