Babaápolás

Hét hónapos baba: még nem ül?

„A babám még nem ül, és aggódom, hogy a korához képest lassan fejlődik.”

Mivel az átlagos babák a különböző fej­lődési állomásokat különböző életkor­ban érik el, az eltérés egészen nagy lehet.

Az „átlagos” baba valamikor hat és fél hónapos korában ül segítség nélkül, némelyik normálisan fejlődő baba már négy hónaposán ül, mások kilenc hóna­pos korukig nem ülnek.

A gyerekben genetikai tényezők ál­tal van programozva az adott életkor­ban az ülés és más fejlődési stádiumok elérkezése. Egy szülő nem sokat tehet (vagyis nem kell tennie) a fejlődés gyor­sítása érdekében, azonban vannak mód­jai annak, hogy elkerüljük a lassulást.

Az olyan baba, akit gyakran és korán megtámasztanak babaülésben, babako­csiban vagy etetőszékben, hamarabb gyakorlatot szerezhet az ülő pozícióban, mielőtt megtartaná magát, és hamarabb megtanulhat ülni. Másrészt az olyan ba­ba, aki ideje nagyobb részét hátán fekve vagy babahordozóban tölti, és ritkán tá­masztják meg ülő helyzetben, sokkal ké­sőbb tanul meg ülni.

Babahordozók és testalkat hatása

Bizonyos kultúrákban, ahol a babá­kat állandóan babahordozóban tartják, a babák gyakran előbb felállnak, mint ahogy ülnek, és így szoknak hozzá a függőleges helyzethez. Van egy másik tényező, amely lassíthatja az ülés (és más, mozgással kapcsolatos, ún. motoros készség) tanulását: a túlsúly. Egy göm­bölyded baba nagyobb valószínűséggel billen fel az ülés próbálgatása közben, mint egy karcsúbb.

Amennyiben elegendő alkalmat nyújtunk a babának arra, hogy gyako­roljon, van esély arra, hogy hamarosan, két hónapon belül ülni fog. Ha nem tenné, és/vagy úgy érezzük, fejlődése más téren is lassú, kérdezzük meg a gye­rekorvost.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.