Jobbkezesség, balkezesség babáknál
Olyan világban élünk, amely a jobbkezesekkel jobban bánik: gondoskodik a jobbkezesekről, a balkezeseket sorsukra hagyva. A legtöbb ajtót, tollat, krumplihámozót, ollót és evőeszközt jobbkezeseknek tervezték. A balkezesek arra vannak ítélve, hogy beüssék a könyöküket az ebédlőasztalba, a „rossz” kezükkel fogjanak kezet és a „rossznak” tekintett csuklójukon viseljék a karórát.
A szakértők nemrég úgy gondolták, hogy az ilyen szülői nyomás, amely egy valószínűleg genetikailag meghatározott jellemvonás megváltoztatására irányul, dadogáshoz és számos más, változatos tanulási problémához vezethet.
Nem kell erőltetni a jobbkezességet, ha nem jobbkezes a baba!
Most sem javasolják, hogy egy gyerek természetes, veleszületett hajlamát a jobb- vagy balkezességre megváltoztassák, azonban feltételezik, hogy a balkezességgel együtt jár néhány jellegzetesség, amely genetikailag kapcsolódik a balkezességhez. Ügy tűnik, hogy ezek a jobb- és balkezeseknél a jobb és a bal agyfélteke fejlődésével vannak összefüggésben.
A balkezeseknél a jobb félteke a meghatározó, aminek következtében kiemelkedően jó a térérzékelésük, ezért lehet az, hogy a balkezeseknél nagyobb arányban vannak a sportolók, az építészek és a művészek. Több a balkezes fiú, mint lány, feltételezések szerint a tesztoszteron, egy férfihormon szintje miatt, amely valamilyen módon hatással van az agy fejlődésére és a jobb vagy balkezességre.
A legtöbb baba először egyformán használja mindkét kezét
Egyesek kezdik előnyben részesíteni egyiket vagy másikat néhány hónapon belül, mások csak az első születésnapjuk után. Némelyek később váltanak. A fontos az, hogy hagyjuk, a baba azt a kezét használja, amelyik jobban esik, nem azt, amelyiket mi szeretnénk, ha használná.
Mivel a népességnek körülbelül 70%-a biztos jobbkezes (10% balkezes és 20% kétkezes), feltételezhetjük tehát, hogy a gyerekünk jobbkezes, amíg nem bizonyítja az ellenkezőjét. Kínáljuk a tárgyakat a jobb kezébe. Ha a bal kezével nyúl érte és fogja meg, vagy jobb kézzel veszi el, és átteszi a bal kezébe, jó úton halad abban az irányban, hogy bedobja a győztes gólt húsz év múlva a vízilabda-világbajnokságon, vagy megtervezze a világ leghosszabb hídját.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.