Koraszülötteknél gyakori a maradandó problémák?
„Bár az orvos szerint a kisbabánk szépen fejlődik, mégis félek, hogy valamilyen maradandó károsodása lesz.”
A modern orvostudomány egyik legnagyobb csodája a koraszülöttek látványosan javuló túlélési aránya. Egykoron az 1000 g-ot nyomó babáknak szinte semmi esélyük nem volt. Manapság, hála az újszülöttkorral foglalkozó tudományág fejlődésének, sok még kisebb súllyal született baba is életben marad.
Természetesen a nagyobb túlélési aránnyal együtt nő a mérsékelt vagy súlyos fogyatékossággal élő babák száma is. Mégis igen nagy az esélye, hogy a kisbabája élve és egészségesen kerül haza a kórházból. A koraszülöttek körülbelül 10 százalékánál és a 700-1600 g-mal születettek 20 százalékánál alakulnak ki súlyos fogyatékosságok. A tartós fogyatékosság veszélye nagyobb a 23-25. Hétre és/vagy 700 g-nál kisebb súllyal születettek között; de ezeknek az újszülötteknek is a 40 százaléka életben marad, és azoknak több mint a fele egészséges.
Összességében három koraszülött baba közül több mint kettő teljesen normálisan fejlődik, és a maradék többségénél is csak enyhe vagy mérsékelt fogyatékosság alakul ki. A babák IQ-ja többnyire normális, bár a koraszülött csecsemőknél nagyobb az esélye a tanulási problémáknak.
Ahogy a baba fejlődik, be kell hoznia a hátrányát
Mielőtt a fejlődése eléri a születési korának megfelelő normális szintet. A fejlődése valószínűleg inkább a korrigált kornak megfelelő gyerekek fejlődéséhez áll közelebb (lásd a következő kérdést). Ha a babája nagyon apró volt, vagy súlyos komplikációk léptek fel a születés után, valószínűleg a korrigált korú társaitól is le lesz maradva, főleg a motorikus fejlődésben.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- A csecsemő bőrének jellemzői
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Lassabb lehet a neuromuszkuláris (ideg-és-izomrendszeri) fejlődés is
Egyes koraszülötteknél nem tűnnek el olyan korán egyes újszülöttkori reflexek, például a moro-, a tónikus nyakreflex vagy a fogóreflex, mint a teljes időre született újszülötteknél, még ha a korrigált kort vesszük is figyelembe.
Rendellenes lehet az izomtónus, miáltal egyeseknél a fej túlságosan lóg, másoknál a láb túl merev, és a lábujjak szétállnak. Ilyen jelek teljes időre születetteknél általában azt jelzik, hogy valami gond van, koraszülötteknél azonban ritkán adnak okot aggodalomra. (Azonban orvossal meg kell vizsgáltatni, és szükség esetén fizikoterápiát kell kezdeni.)
Egy koraszülöttnél a lassú fejlődés még nem ok az aggodalomra, ez várható nála. Ha azonban a kisbabánál hétről hétre, hónapról hónapra semmilyen fejlődést nem tapasztal, vagy ha úgy tűnik, hogy nem reagál (amikor nem beteg), beszélni kell az orvossal. Ha az orvos nem osztja, de nem is oszlatja el az aggodalmakat, érdemes más véleményét is kikérni.
Megesik, hogy a szülő, aki nap mint nap látja a babát, észrevesz valamit, amit az orvos nem. Ha kiderül, hogy nincs gond, és leggyakrabban ez történik, egy másik vélemény segít elűzni a félelmeket. Ha azonban valamilyen problémát észlelnek, a korai diagnózis lehetővé teszi a kezelés, valamint a folyamatos edzés és a gondozás megkezdését, ami végül hatalmas különbséget jelenthet a kisbaba életminőségében.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.