Mesterséges lélegeztetés (szájból szájba újraélesztés)
Ha észlelhető a pulzus, de a baba légzése nem indult meg önmagától, kövessük az alábbi utasításokat:
1. Lépés
Fújjunk a baba szájába vagy a szájába és az orrába. Egyévesnél fiatalabb baba esetében körülbelül három másodpercenként („fúj, egy és kettő és három, és fúj” ütemre), lassú tempóban (percenként 20 lélegzet) fújjunk, egyévesnél idősebb baba esetében négy másodpercenként (percenként 15 befúj ássál) fújjunk. Bizonyosodjunk meg róla, hogy a baba mellkasa minden egyes lélegzettel emelkedik és süllyed.
2. Lépés
Egyperces lélegeztetés után ellenőrizzük az életjeleket, hogy megállapíthassuk, nem állt-e meg a szív. Ha a szív megállt, térjünk át a szívkompresszióra (CPR). Ha nem, 3-5 másodpercig figyeljünk, füleljünk, és próbáljuk érezni, hogy van-e spontán légzés.
Ha a baba elkezdett önállóan lélegezni, továbbra is tartsuk nyitva a légutakat, és gyakran ellenőrizzük a légzést és a pulzust, miközben a segítség megérkezésére várunk, és lehetőleg tartsuk melegen és nyugalomban a babát. Ha nincs spontán légzés, folytassuk a lélegeztetést, percenként ellenőrizve az életjeleket és a légzést.
3. Lépés
Ha egyedül vagyunk, és senki nem hívott még mentőt, hívjunk, mihelyt sikerült helyreállítani az önálló légzést. Ha pár percen belül nem kezdett el a baba önmagától lélegezni, vigyük a babát futball-labda tartásban egy telefonhoz, menet közben folytatva a lélegeztetést. A telefonon annyit mondjunk, hogy „nem lélegzik a gyerekem”, és gyorsan, de érthetően adjunk meg minden lényeges információt. Ne szakítsuk meg a kapcsolatot, mielőtt a diszpécser letenné a telefont, és ha lehetséges, folytassuk a lélegeztetést akkor is, amikor a diszpécser beszél.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.