Mindent a lázról! Kismamáknak
Bár biztosan emlékszünk rá, amint saját anyánk hőmérővel a kezében felettünk áll, és aggódó hangon kijelenti: „Lázad van, orvost kell hívni”, a lázat nem mindig tartották ijesztőnek. Az ókoriak örömmel üdvözölték a megemelkedett testhőmérsékletet, mivel úgy hitték, kiégeti a „rossz nedveket”. Hippokratész is azt feltételezte, hogy a láz többet használ, mint amennyit árt. A középkorban időnként szándékosan váltották ki a lázat azzal a céllal, hogy a szifiliszt és néhány más fertőzést leküzdjenek.
Tény, hogy a történelem során olyannyira jótékonynak tartották a lázat, hogy csak körülbelül száz évvel ezelőtt kezdték el kezelni, amikor is megjelent a lázcsillapító hatású aszpirin, és ez megváltoztatta az orvostársadalom hozzáállását a lázhoz. A 20. Század során már a legkisebb hőemelkedés is aggodalmat váltott ki, a magas láz pedig teljes pánikot.
Bármilyen furcsa, de kiderült, hogy Hippokratésznek és ókori társainak helyesebb elképzelése volt arról, hogy mi a láz, mint a néhány generációval ezelőtti, modern orvostársadalomnak. A kutatások igazolták, hogy a láz legtöbbször a gyógyulást szolgálja, és nem okoz kárt – azért jön létre, hogy bizonyos értelemben kiégesse ha nem is a rossz nedveket, de a kórokozókat, amelyek a szervezetet elárasztják és fenyegetik. Ma már ahelyett, hogy rettegett és megszüntetendő állapotnak tartanák, elismerik, hogy a láz a szervezet fertőzésre adott immunválaszának fontos része.
Nézzük a tudósok jelenlegi véleményét a láz szerepéről
A behatolókra, például vírusokra, baktériumokra és gombákra reagálva a szervezet fehérvérsejtjei interleukinnak nevezett mediátort termelnek, ami eljutva az agyba a hypothalamust arra utasítja, hogy növelje a test hőmérsékletét. Magasabb testhőmérsékleten az immunrendszer többi része jobban tud harcolni a fertőzés ellen.
A vírusok és baktériumok alacsonyabb hőmérsékleteken jobban szaporodnak, tehát a láz kevésbé lakályossá teszi a fertőzéshordozók számára a testet. Egyúttal a láz csökkentheti a vér vasszintjét, miközben megnöveli a behatolók igényét erre az elemre – így tulajdonképpen kiéhezteti őket. Amennyiben vírus volt a támadó, a láz elősegíti a szervezetben az interferon és más vírusellenes anyagok termelődését.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Lázmérés és a láz tünetei, kezelése
- Ismeretlen eredetű láz
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Görcsök lázas babánál
Azoknál a babáknál, akik egyszer már átestek lázgörcsön, 30-40 százalékkal nagyobb az esély az ismétlődésre, és ezt az arányt az orvosi kezelés nem befolyásolja. Úgy tűnik továbbá, hogy az arra hajlamos gyerekekben a láz kezelése sem csökkenti a rohamok előfordulásának esélyét, valószínűleg azért, mert a görcsök csaknem mindig akkor fordulnak elő, amikor a láz a betegség kezdetén megjelenik (vagyis mielőtt lehetőség volna a csillapítására).
Amikor valakinek a testhőmérséklete hirtelen egy-két fokkal a normális testhőmérséklet (szájban mérve 37 °C) fölé emelkedik, sokszor paradox módon fázik. A hidegrázás a hőmérséklet további növekedését váltja ki többféle úton.
Az akaratlan didergés, ami láz esetén általában megfigyelhető, azt jelzi a test számára, hogy csavarja fel még jobban a fűtést, és arra készteti a láztól szenvedőt, hogy további lépéseket tegyen teste hőmérsékletének növelésére: igyon forró italokat, húzzon magára még egy takarót, vegyen fel egy pulóvert. Ezzel egy időben a külső erek összeszűkülnek, hogy csökkentsék a hőveszteséget, és a test szövetei – például a tárolt zsír – lebontásra kerülnek, hogy hőt termeljenek (emiatt fontos több kalóriát fogyasztani lázas állapotban).
Becslések szerint a babáknál a láz 80 – 90 százalékban a kezelést nem igénylő vírusfertőzéssel kapcsolatos. Ma a legtöbb orvos hat hónaposnál idősebb babáknál nem javasolja az ilyen láz csillapítását, hacsak a láz nem éri el vagy nem haladja meg a 38,8 °C-ot (végbélben mérve), de sok orvos, amennyiben úgy tűnik, hogy a baba nem érzi rosszul magát, jelentősen magasabb hőmérsékletekig kivár, mielőtt a szülőknek az orvosság vételét ajánlja.
Gyógyszerre is szükség lehet?
A kezelőorvos javasolhatja azonban paracetamol vagy ibuprofen alkalmazását alacsonyabb hőmérsékletek esetén is az esetleges fájdalom és kellemetlenségek enyhítésére, hogy a baba közérzete javuljon, jobban aludjon – és időnként csak azért, hogy az aggódó szülő megnyugodjon. Bár a láz kezelésére nincs szükség, a lázat kiváltó betegség kezelésére szükség lehet. Például a baktériumok által okozott fertőzéseket általában antibiotikumokkal kell kezelni: ez megszünteti a fertőzést (és így közvetett módon csökkenti a lázat). A betegségtől, a kiválasztott antibiotikumtól, a gyerek kényelmétől és a láz mértékétől függően antibiotikumokat és lázcsillapítókat esetleg párhuzamosan is felírhatnak.
A fertőzéses lázzal ellentétben a szervezet általános baktériumfertőzése, például szepszis (vérmérgezés) esetén fellépő sokkos láz viszont azonnali orvosi beavatkozást igényel, hogy csökkentsük a test hőmérsékletét. Hasonló a helyzet hőgutával kapcsolatos láz estében is.
Babáknál gyorsabban változik a testhőmérséklet
A testhőmérséklet általában az éjszaka közepén (hajnali kettő és négy óra között) a legalacsonyabb (akár 35,8 °C, szájban mérve), reggel, felkeléskor még mindig alacsony (akár 36,1 °C), majd a nap folyamán lassan emelkedik, amíg este hat és tíz között el nem éri a csúcsot (körülbelül 37,2 fokot). Általában kicsit magasabb meleg időben, alacsonyabb hidegben, és magasabb sportolás közben, mint pihenés során. A test hőfoka sokkal labilisabb, sokkal nagyobb mértékben változik babáknál és fiatal gyerekeknél, mint felnőtteknél.
A láz másképp alakul a különböző betegségekben
Némelyiknél folyamatosan magasan maradhat, míg a baba fel nem gyógyul, másoknál rendszeresen alacsonyabb lesz reggel és magasabb este, időnként felszökhet, illetve előfordul, hogy látszólag semmilyen rendszer nem figyelhető meg. A lázgörbe ismerete esetleg segítheti az orvost a diagnózis felállításában.
Amikor a láz a szervezet fertőzésre adott válaszának része, ritka a 40,5 °C feletti hőmérséklet, és 41,1 °C feletti nem fordul elő. De ha a láz a test hőszabályozó rendszerének hibájából ered, mint például hőgutánál, a hőmérséklet akár 45,5 °C-ig is felszökhet. Ilyen láz akkor fordulhat elő, ha a környezet nagyon forró, és a test nem tudja hatékonyan hűteni magát.
Ez lehet belső rendellenesség miatt, de a túlmelegedés oka gyakrabban külső hőforrás, például szauna vagy forró vizes medence, vagy meleg időben a leparkolt gépkocsi belseje (a kocsiban a levegő hőmérséklete gyorsan 45 °C-ra emelkedhet, még ha az ablakok 5 centire le is vannak engedve, és a kinti hőmérséklet csupán 29 °C). A túlmelegedést okozhatja megterhelő fizikai munka forró vagy párás időben vagy a túlöltöztetés meleg időben. A csecsemők és az idősek a leghajlamosabbak a hőgutára, mivel hőszabályozó rendszerük kevésbé megbízható.
A hőszabályozás hibájából eredő láz önmagában betegségnek számít, és nem jótékony, hanem veszélyes, azonnali kezelést igénylő állapot. A nagyon magas, 41,1 °C feletti lázat kiváltó okuktól függetlenül azonnali kezelni kell, hogy megelőzzük az agy és a többi szerv károsodását. Az ilyen magas lázat már nem tartjuk jótékony hatásúnak, és az immunválaszra gyakorolt pozitív hatása a visszájára fordulhat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.