Mire gondol egy kisbaba? Mi van a fejében?
A felületes megfigyelő – vagy az újdonsült szülő – azt hiszi, a babának csak három dolgon jár az esze: az evésen, az alváson és a síráson (nem feltétlenül ebben a sorrendben). Ezzel szemben tudományosan bizonyított tény, hogy az újszülöttek magatartása legalább kétszer ilyen komplikált, és agyukban hatféle tudatállapot különíthető el. Tanuljuk meg felismerni őket, mert ismeretükben nemcsak a baba üzeneteit könnyebb megfejteni, hanem sokszor azt is ki lehet találni, mit kíván.
Nyugodt (passzív) éberség
Ez a baba hírszerző üzemmódja. Éber nyugalmi állapotban a motoros tevékenység gátolt, ezért a baba alig moccan. Ehelyett minden energiáját a megfigyelésre és a hallgatózásra összpontosítja (szeme tágra nyílik, rendszerint egyenesen rábámul valakire). Ebből következőleg ilyenkor van a legjobb állapotban a négyszemközti beszélgetéshez. Az első hónap végére az átlagos csecsemő naponta 2,5 órát tölt éber nyugalmi állapotban.
Nyugtalan (aktív) éberség
Jár a motor, mozog a keze, mozog a lába. Időnként meg is nyikkan. Ebben a lelkiállapotban is sokat nézelődik, de személyek helyett inkább tárgyakra figyel – ebből tudni, hogy most jobban érdeklik a világi dolgok, mint a komoly beszélgetés. A csecsemők főleg étkezés vagy dühbe gurulás előtt szoktak így viselkedni. A nyugtalan éberség könnyen dühkitörésbe torkollhat, amit etetéssel vagy egy kis nyugtató ringatással meg lehet előzni.
Sírás
A csecsemőkori viselkedés legközismertebb jellemzője. Akkor fordul elő, ha éhesek, ha nem érzik jól magukat, ha unatkoznak, ha nem törődnek velük eleget, ha rossz a kedvük. A síró csecsemő arca eltorzul, hadonászik, kapálózik, szemét összeszorítja.
Álmosság
Ez az állapot természetesen a csecsemőknél is ébredés után, illetve elalvás előtt jellemző. Az álmos babának van néhány jellegzetes mozdulata (pl. ébredés után nyújtózkodik), és sorban egymás után különféle aranyos, de összefüggéstelen képeket vág, miközben a szemhéja nehéz, a tekintete tompa, tétova.
Nyugodt alvás
A nyugodtan alvó csecsemő arca kisimult, szeme csukott és nem rebben. Szinte mozdulatlanul fekszik, legfeljebb a száját mozgatja, és néha megrándul; légzése egyenletes. A nyugodt és aktív alvási fázisok félóránként váltakoznak.
Aktív alvás
A csecsemők alvásidejének felét aktív alvási fázis teszi ki. Ebben a látszólag nyughatatlan (ám a látszat ellenére pihentető) szakaszban a csukott szemhéj alatt láthatólag forog a szemük, ezért az ilyen alvást a gyors szemmozgás angol neve után REM-szakasznak nevezik. Légzésük egyenetlen, szájukat mozgatják, mintha szopnának, rágnának, néha mosolyra húzzák; a végtagjaikat is sűrűn emelgetik.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.