Mit tud egy újszülött baba? Milyen orvosi vizsgálatok várhatóak?
Véget ért a várakozás. Megérkezett a kisbaba, a kilenc hónapja várva várt emberke. Amikor a pici, meleg porontyot először a karunkba vesszük, érzések százai hullámzanak át rajtunk az elragadtatott boldogságtól a riadt önbizalomhiányig. Első gyermek esetén mindemellett még kérdések (legalább) százai is fel fognak tolulni. Miért olyan fura a fejformája? Hogy lehet máris pattanásos? Miért nem marad ébren legalább a szopás idejére? Miért nem hajlandó abbahagyni a sírást?
Legszívesebben nekiállnánk a használati utasítást keresni (hátha mellékelték a gyerekhez), pedig csak hinni kell önmagunkban! Bár sok mindent valóban tanulni kell (hiszen a köldökcsonk kezelése, az eldugult fülecske masszírozása nem tartozik a velünk született ismeretek közé), meglepődve fogjuk tapasztalni, hogy a természettől milyen jó érzéket kaptunk a gyerekneveléshez.
Mit tud a baba?
Születése után néhány nappal valószínűleg:
- Hason fekvésből rövid időre fel tudja emelni a fejét (felügyelet nélkül nem szabad hason fektetni!).
- Karját, lábát a teste mindkét oldalán egyformán ügyesen mozgatja.
- Képes 20-30 cm távolságban lévő dolgokra figyelni (különös tekintettel a szülei arcára!).
Mire kell számítani a kórházi vizsgálatokon?
A csecsemők első orvosi vizsgálatára közvetlenül születésük után, a szülőszobán kerül sor. Ekkor, majd a csecsemőosztályon az orvosok, nővérek által végzendő vizsgálatok a következőket tartalmazhatják (némelyiket vagy mindegyiket):
- Légutak kitisztítása orrszívással (vagy akkor, amikor a feje kibújt, vagy ha már az egész gyerek a világra jött).
- A köldökzsinórt két ponton elkötik, majd a kapcsok között elvágják – a köldökzsinór elvágásának tisztét az apa is vállalhatja. (A köldökcsonkot antibiotikummal vagy fertőtlenítőszerrel bekenik, a kapcsot 24 óra múlva eltávolítják.)
- Apgar-érték meghatározása (a csecsemő jellemző értékei a születés utáni 1-5. percben)
- Antibiotikumos szemcsepp a gonorrhoea- vagy chlamydia fertőzés megelőzésére.
- Testsúlymérés. Az újszülöttek átlagos testsúlya 3370 g, az időre született csecsemők 95 százalékának súlya 2400-4500 g közé esik).
- Testhosszmérés (az újszülöttek átlagos testhossza 50 cm, az időre született csecsemők 95 százalékának testhossza 45-55 cm közé esik).
- Fejkörfogatmérés (az újszülöttek átlagában 35 cm, az időre született csecsemők 95 százalékánál 32,7-37,4 cm közé esik).
- Az ujjak számának, valamint a test látható részeinek és jegyeinek ellenőrzése.
- Koraszülöttek esetén az érettség (a méhben töltött idő) megállapítása.
- A babát odaadják édesanyjának, hogy megszoptassa és/vagy babusgassa.
Mielőtt az újszülött elhagyná a szülőszobát, anyjával és apjával együtt névre szóló karszalagot kap. Későbbi azonosítás céljára a babától talplenyomatot, az anyától ujjlenyomatot is vehetnek (a tintát lemossák a lábáról, az esetleges festéknyomok hamarosan eltűnnek). Az új jövevény alaposabb orvosi vizsgálatát egy – rendszerint szabadon választható – gyerekorvosnak kell 24 órán belül elvégeznie. Ha a vizsgálaton az anya is jelen lehet, máris feltehet néhányat abból a rengeteg kérdésből, ami bizonyára foglalkoztatja.
Az orvosi vizsgálat a következők meghatározására terjed ki:
- Testsúly (valószínűleg kisebb a baba születési súlyánál, és még néhány napig csökkenni fog), fejkörfogat (valószínűleg növekedett, az esetleges deformációk kezdenek kisimulni), testhossz (gyakorlatilag változatlan, az esetleges különbség csak látszólagos, és abból adódik, hogy nehéz megmérni egy újszülöttet, aki se állni, se nyugton maradni nem képes).
- Belső szervek – pl. vese, máj, lép – tapintásos vizsgálata (kézzel, kívülről).
- Csecsemőreflex-vizsgálat.
- Csípőficamszűrés.
- Végtagok (kéz, kar, láb, lábfej), nemi szervek.
- Köldökcsonk ellenőrzése.
Mielőtt a csecsemő elhagyná a kórházat, a nővérek, illetve orvosok a következőkről gondoskodnak:
- Megfigyelik a vizelet- és székletürítés normális vagy rendellenes voltát (az ürítéssel kapcsolatos esetleges problémák kizárására).
- K-vitamint adnak a vér alvadási jellemzőinek javítására.
- Vérvétel (egy gyors tűszúrással) a baba sarkából phenylketonuria (PKU) és pajzsmirigy-elégtelenségi szűrővizsgálathoz. A vérvizsgálat bizonyos anyagcsere rendellenességekre is kiterjed, az intézményes vizsgálatokon kívül továbbiakra is van lehetőség.
- Szülői engedéllyel az első hepatitis B-oltásra is sor kerülhet. Egyes kórházakban rutinszerűen beoltják a csecsemőket, és ha az anya hepatitis B-pozitív, erre feltétlenül szükség van. Ha az anya nem vírushordozó, a gyerek az első két hónap során bármikor megkaphatja az első oltást. Magyarországon, ha az anya nem fertőzött, ez 14 éves korban történik. Orvosi javallatra két hónapos kortól beadhatják a gyermekbénulás elleni, DTap és hepatitis B kombinált oltást. A hazai oltási rend nem teljesen azonos ezzel. A kombinált oltás a születés után beoltott csecsemőknek is beadható, az újabb adag hepatitis B-vakcina nem ártalmas. Az orvos utasítása szerint kell eljárni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.