Nyitott gerinc (spina bifida) – Tünetek és kilátások
Mi ez?
A gerincoszlop vagy hátgerinc, amely védi a gerincvelőt, normális esetben a prenatális fejlődés első napjaiban nyitva van, majd a velőcső zárul. Spina bifida esetében a záródás nem teljes. A hasadék olyan kicsiny lehet, hogy nem okoz problémát, és észrevétlen marad, hacsak később valamilyen más okból nem készül röntgenfelvétel, bár egy kis mélyedés vagy szőrnövekedés látható lehet felette a bőrön.
Esetleg olyan nagy lehet, hogy a gerincvelő burkolatának egy része azon keresztül kitüremkedik, amelyet lilás-vöröses ciszta fed (meningokele), ennek mérete 2,5-5 cm átmérőtől grépfrútnagyságúig változhat. Ha a meningokele a gerincoszlop alsó szakaszán van, a láb gyengeségét okozhatja. A spina bifida súlyosabb formáiban maga a gerincvelő türemkedik ki a nyíláson. Gyakran csak bőr vagy semmi nem védi, és a gerincvelői folyadék a külvilágba jut. A területet gyakran sebek borítják, és a láb béna; a vizelet- és a székletürítés szabályozása később fog problémákat okozni, bár egyes gyerekeknek sikerül szobatisztává válni.
Mennyire gyakori?
A spina bifida nagy általánosságban 2000 kisbaba közül egyet érint, bár becslések szerint négy esetből egyben rejtve marad. Az állapot súlyosabb formája szerencsére a legkevésbé gyakori. Az elmúlt években közel 20 százalékkal csökkent a gerincvelői rendellenességekkel, például spina bifidával született csecsemők száma. Ez annak köszönhető, hogy a leendő anyák étrendjüket folsavval egészítik ki már a fogantatás előtt és a terhesség első két hónapjában, valamint a kenyér és a gabonafélék folsavval való dúsításának.
Ki hajlamos rá?
Azoknak az anyáknak a gyerekei, akiknek már van egy ilyen rendellenességgel született gyereke, 1:40 valószínűséggel; két érintett gyerekkel a családban 1:5 valószínűséggel. Az érintett gyerekek unokatestvéreinél kétszeres kockázattal kell számolni.
Mi okozza?
Jelenleg nem ismert. Az öröklődés valószínűleg valamilyen mértékben szerepet játszik, a kedvezőtlen születés előtti környezeti hatásokkal egyetemben. A táplálkozás is jelentőséggel bírhat – főleg alacsony folsavbevitel esetén.
- Rohamokban jelentkező fejfájások
- Hirtelen látászavar tünetei
- A libidó csökkenése és okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Társuló problémák
Fertőzés, ha a gerinc nyílása látható. Hydrocephalus (vízfejűség) az esetek 70-90 százalékában. Az alsó végtag bénulása és zsibbadása, a vizelet- és székletürítés szabályozásának elégtelensége.
Kezelés
Enyhe hibánál nincs szükség kezelésre. A ciszták műtétileg eltávolíthatók, és a hydrocephalus söntön át elvezethető. Bár műtéttel a legsúlyosabb ciszták eltávolíthatók, a nyílás bezárható, és izommal és bőrrel fedhető, a láb bénaságát nem lehet gyógyítani. Fizikoterápia, később járógép és mankó vagy kerekes szék szükséges lehet. Gipszeléssel megakadályozható vagy minimalizálható a deformitás. Műtét előtt fontos, hogy semmilyen nyomás ne nehezedjen a cisztára, még ruha formájában sem.
A legjobb, ha specialisták csoportja kezeli a betegséget. A nyitott gerinc gyakran a születés előtti vizsgálatok során felfedezhető, például vérvizsgálattal, ultrahanggal és amniocentézissel. A nyitott gerinc gyógyítása születés előtti műtéttel egyelőre kísérleti stádiumban van.
Kilátások
Az állapot súlyosságától függőek. Kevésbé súlyos állapotban a gyerekek többsége aktív, produktív életet élhet; a lányok többsége képes gyereket kihordani, de terhességük a nagy kockázatú kategóriába tartozik.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.