Szülés után vissza a munkába -vagy mégsem?
„Ahányszor valamelyik barátnőmmel beszélgetek vagy elolvasok egy idevágó cikket, mindig megváltoztatom a véleményemet, hogy visszamenjek-e dolgozni röviddel a baba születése után.”
Egy mai várandós nőnek, aki dolgozik, mindene megvan: elégedettséget okoz neki a karrierje, örömet a családi élete – valamint aggódást, bűntudatot és zavart az a döntés, hogy a szülés után a kettő közül melyiket tekintse fontosabbnak.
Ne döntsük el előre!
Bár úgy tűnhet, mintha most kellene elhatároznunk magunkat, ez tévedés. Ha valaki már a terhessége alatt el akarja dönteni, hogy a gyerek születése után otthon marad-e, vagy visszamegy (és mikor megy vissza) dolgozni, az egy ismerős dolog (a munka) és egy ismeretlen (az anyaság) között próbál választani. Ha van rá módunk, inkább várjuk ki az ítélet meghozatalával azt az időt, amelyet így is, úgy is otthon töltünk a csecsemőnkkel.
Az egyik nő rájön, hogy a hivatását is beleértve soha semmiben nem lelt akkora örömöt, mint az újszülött gondozásában, ezért határozatlan időre elhalasztja a munkába állást.
A másik meg arra jön rá: bármekkora élvezet is az anyaság, a teljes állású szülőséget nem neki találták ki, a pályája nélkül nem teljes az élete. Akadnak olyanok, akik szeretnék mindkettőből a legjobbat, így részmunkaidős állást vállalnak, vagy megosztják a feladatokat egy másik szülővel, esetleg részben vagy egészben otthonról dolgoznak.
Egy ennyire személyes kérdésben nincs általában vett „jó” döntés, csak olyan döntés van, amely az adott személynek jó. Mint minden kismama, mi is mindig meggondolhatjuk magunkat, ha rossznak bizonyult a döntés, amelyet eredetileg jónak hittünk.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.